Szykuje się rewolucja w prawie podatkowym. Rządzący chcą poprawić relacje podatników z organami podatkowymi

Państwo Podatki Prawo Dołącz do dyskusji
Szykuje się rewolucja w prawie podatkowym. Rządzący chcą poprawić relacje podatników z organami podatkowymi

Szykują się dosyć solidne zmiany w prawie podatkowym. Głównym celem projektowanej nowelizacji szeregu ustaw jest chęć poprawy relacji między podatnikami i organami podatkowymi. Pomysł sam w sobie jest bardzo dobry, gdyż obecnie bardziej przypomina to polowanie na czarownice, niż jakiekolwiek prawidłowe relacje. Warto jednak pamiętać, że polskie prawo podatkowe i tak jest już bardzo skomplikowane, a każda zmiana może dodatkowo pogorszyć sytuację.

Polskie prawo podatkowe doczeka się gruntownych zmian

26 marca 2025 roku przygotowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Obecnie projektowane zmiany widnieją w Rządowym Centrum Legislacji, jako projekt nowelizacji prawa skierowany do konsultacji publicznych oraz opiniowania przez odpowiednie podmioty.

Zmiany mają być dosyć duże, gdyż obejmą nie tylko ordynację podatkową, ale również prawo o adwokaturze, prawo o radcach prawnych, ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawę o doradztwie podatkowym, kodeks karny skarbowy, ustawę o rzecznikach patentowych, prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, ustawę o podatku od towarów i usług, ustawę o podatku akcyzowym, ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawę o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami.

To cały szereg zmian, który zdaniem rządzących ma doprowadzić do poprawy relacji pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi (tak, ta zmiana z punktu przeciętnego zjadacza chleba jest naprawdę potrzebna). Ma również zwiększyć efektywność działania organów podatkowych, a także doprecyzować przepisy, których stosowanie budzi obecnie wątpliwości.

Takie zmiany czekają polskie prawo podatkowe

Oczywiście sama idea wykluczenia nieścisłości w przepisach oraz poprawy relacji pomiędzy podatnikami a organami, które te podatki pobierają, jest naprawdę dobra. Pytanie jednak, czy cel tych zmian faktycznie zostanie osiągnięty, czy tylko prawo podatkowe znów przejdzie poważne zawirowania i stanie się mniej zrozumiałe. Główne założenia projektowanych zmian dają jednak nadzieję.

Przede wszystkim rządzący chcą doprecyzować rodzaje terminów, które ulegną wydłużeniu w przypadku, gdy jego koniec przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Co więcej, planowane jest wyłączenie schematów podatkowych z instytucji interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Treść zastrzeżeń przy zasadzie ustalania właściwości miejscowej organów podatkowych ma być urealniona, nowe przepisy mają również rezygnować z przesłanek ograniczających stosowanie w praktyce instytucji wyznaczenia przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej i dyrektora izby administracji skarbowej organu podatkowego do prowadzenia postępowań podatkowych oraz rozszerzenie stosowania tej instytucji na sprawy dotyczące płatników.

Zmiany istotne dla podatników

Ponadto ustawa zakłada podwyższenie kwoty uprawniającej do zapłaty podatku przez inny podmiot niż podatnik, doprecyzowanie kolejności zaliczania wpłat dokonanych tytułem rat, na które raz nałożono podatek, a także doprecyzowanie przepisu umożliwiającego organowi podatkowemu określenie prawidłowej wysokości zwrotu podatku lub podatku naliczonego albo nadwyżki podatku.

Nowe przepisy mają również doprecyzować wyłączenie obowiązku zaokrąglenia odsetek za zwłokę, a także zmodyfikować sposób liczenia terminu przedawnienia prawa do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe z tytułu opodatkowania przychodów.

Dla podatników szczególnie istotna może okazać się możliwość umorzenia podatku jeszcze przed terminem jego płatności, a także zastąpienie instytucji nieprzedawniania się zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem skarbowym – przesłanką przerwania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w przypadku dokonania wpisu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, o którym podatnik został zawiadomiony przez organ podatkowy.

Polskie prawo podatkowe dzięki planowanej nowelizacji ma również zyskać bardziej „ludzki” wymiar. Planuje się bowiem zmniejszenie kary za niewykonanie obowiązków MDR (obowiązek informowania o schematach podatkowych) z 720 do 240 stawek dziennych, czy uproszczenie trybu korygowania deklaracji z urzędu przez organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających i zwiększenie wysokości korekty z kwoty 5.000 do 10.000 zł.