Czy można prowadzić samochód w szpilkach?

Moto dołącz do dyskusji (17) 08.03.2019
Czy można prowadzić samochód w szpilkach?

Udostępnij

Justyna Bieniek

Szpilki, japonki, bose stopy, pewnie wielu z nas zdarzyło się wsiadać za kierownice w tego typu obuwiu (lub bez niego). Warto zastanowić się jak na tę kwestię zapatrują się przepisy. Co grozi za prowadzenie samochodu w szpilkach? Czy za nieodpowiednie obuwie można dostać mandat?

Prowadzenie samochodu w szpilkach

Oczywiście można stwierdzić, że każdy jeździ w tym, w czym jest mu wygodnie. Niemniej jednak są buty, które nadają się do tego bardziej lub mniej, czy to ze względu na wygodę, czy bezpieczeństwo. Nie da się ukryć, że szpilki, czy japonki nie należą zarówno do najwygodniejszych, jak i do najbezpieczniejszych. Jak zapatrują się na to przepisy?

W odróżnieniu od Francji, czy Hiszpanii, w Polsce nie ma przepisu zabraniającego wprost jazdy bez obuwia, czy w nieodpowiednim obuwiu, takim jak np. szpilki, czy japonki. Nie jest więc czymś oczywistym, że za każdym razem za przyłapanie nas za kierownicą w takim obuwiu otrzymamy mandat.

Mandat za nieodpowiednie obuwie

Jedynym przepisem, na podstawie którego istniałaby możliwość nałożenia mandatu, jest art. 86 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z jego brzmieniem:

Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

To dość ogólne i szerokie sformułowanie pozwala na dość szeroką interpretację, w której obrębie mogą znaleźć się również nieodpowiednie buty. Wiele osób zwraca uwagę na to, że o ile prowadzenie samochodu na boso jest do zaakceptowania ze względu na upał, czy lepsze wyczucie pedałów, o tyle kierowanie w wysokich szpilkach już nie. Podobnie w przypadku klapek, czy japonek. Te rodzaje obuwia stwarzają realne zagrożenie. Kierujący nie ma w nich odpowiedniej kontroli nad prowadzonym pojazdem.

Wsiadając za kierownicę w nieodpowiednim obuwiu, trzeba także pamiętać, że w przypadku spowodowania kolizji, może stać się to przyczyną obniżenia odszkodowania, a w skrajnych przypadkach nawet odmowy jego wypłaty. Ubezpieczyciel może uznać, że prowadzenie samochodu w szpilkach lub klapkach przyczyniło się do spowodowania kolizji.