Szkoły pozostaną zamknięte, matury nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca. Reszta ograniczeń utrzymana do 19 i 26 kwietnia

Państwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (194)
Szkoły pozostaną zamknięte, matury nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca. Reszta ograniczeń utrzymana do 19 i 26 kwietnia

Rządzący zdecydowali się na przedłużenie ograniczeń w przemieszczaniu się. Dodatkowo od 16 kwietnia wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Szkoły pozostają zamknięte, a matury i egzamin ósmoklasisty – odłożone.

Przedłużenie ograniczeń w przemieszczaniu się

24 marca rządzący wprowadzili znaczące ograniczenia w poruszaniu się. To właśnie wtedy zakazano zgromadzeń w przestrzeni publicznej powyżej dwóch osób; wtedy też liczbę uczestników mszy świętej czy innej uroczystości religijnej ograniczono do pięciu osób (nie licząc sprawujących posługę).

Zaledwie nieco ponad tydzień później wprowadzono nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Od 1 kwietnia osoby poniżej 18. roku życia nie mogą wychodzić z domu bez osoby dorosłej, wprowadzone zostały godziny dla seniorów w sklepach, a klienci robiący zakupy mają obowiązek noszenia rękawiczek. Dodatkowo w przestrzeni publicznej należy utrzymywać dystans dwóch metrów od innych osób (nawet, jeśli jest to partner lub rodzic). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na zewnątrz jest rodzic z małoletnim dzieckiem lub osoba niepełnosprawna z opiekunem.

Przedłużenie ograniczeń w przemieszczaniu się: część do 19 kwietnia, część do 26 kwietnia

Na dzisiejszej konferencji z udziałem premiera Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego ogłoszono przedłużenie ograniczeń w przemieszczaniu się – i dotyczy to wszystkich ograniczeń. Obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich i innych punktów usługowych mają być utrzymane do 19 kwietnia. To samo dotyczy ograniczeń w gromadzeniu się i ograniczeń liczby osób biorących udział we mszy świętej – dotyczy to także obrzędów świątecznych.

Do 26 kwietnia przedłużone jest zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego i międzynarodowego ruchu kolejowego. Podtrzymane jest również tymczasowe zamknięcie granic i obowiązkowa kwarantanna dla osób, które wracają do Polski z innego kraju .

Do odwołania natomiast jest wprowadzony zakaz imprez masowych.

Co ze świętami?

Rządzący nie wprowadzają dodatkowych ograniczeń, jeśli chodzi o przemieszczanie się np. samochodami prywatnymi czy poruszania się między miastami. Nie zmienia to jednak faktu, że premier apeluje o to, by pozostać w domu i nie odwiedzać rodziny.

Odroczone matury i egzaminy ósmoklasisty

Premier przyznaje również, że egzaminy końcowe w szkołach i egzaminy maturalne zostaną odłożone w czasie. O nowym terminie rządzący poinformują przynajmniej na 3 tygodnie przed planowanym przeprowadzeniem egzaminów. Odbędą się jednak nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca. Co ważne, przedłużony zostaje również zasiłek opiekuńczy dla rodziców.

Od przyszłego czwartku obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej

Minister Szumowski potwierdza również wprowadzenie obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Obowiązek jest wprowadzany dopiero od 16 kwietnia. Prawdopodobnie zamiast maseczki będzie można wykorzystać też szalik lub inny materiał. Na razie nie wiadomo, do kiedy ten obowiązek będzie utrzymany.