Przypadkiem wciągnięty w karuzele VAT-owskie Eurocash teraz będzie musiał pozbyć się PayUp? Blisko zakupu są ePłatności

Biznes Finanse Dołącz do dyskusji (231)
Przypadkiem wciągnięty w karuzele VAT-owskie Eurocash teraz będzie musiał pozbyć się PayUp? Blisko zakupu są ePłatności

Spółka PayUp Polska ma nowego nabywcę. Jest nim polskie przedsiębiorstwo ePłatności. Została już zawarta umowa przedwstępna sprzedaży 100% akcji spółki. Eurocash, pozbywając się PayUp, niejako potwierdza, że firma potrzebuje gruntownych zmian. 

PayUp: po 10 latach grupa Eurocash pozbywa się akcji spółki

Minęło 10 lat od założenia spółki typu joint venture PayUp Polska – stało się to możliwe dzięki współpracy PayUp Holding i grupy Eurocash. W tym czasie nowa spółka szybko zawojowała krajowy rynek płatności elektronicznych, który zresztą cały czas się rozwija. Dzięki PayUp można m.in. dokonywać bezpiecznych zakupów przez Internet; inne usługi to płatność kartą płatniczą, możliwość płatności rachunków domowych czy doładowania telefonów komórkowych. Firma zarządza siecią terminali POS, które są instalowane w sklepach na terenie całego kraju – na ten moment to ponad 15 000 terminali. 100% akcji PayUp Polska zostało wycenione na 110 mln złotych, ale ostateczna kwota może jeszcze ulec zmianie.

Należy podkreślić, że na sprzedaż musi zgodzić się jeszcze Prezes UOKiK, jednak wydaje się, że nie ma żadnych powodów do odmowy. Oprócz przedwstępnej umowy sprzedaży Eurocash i ePłatności zawarły umowę o współpracy i wyłączności na okres 5 lat. Grupa Eurocash zabezpieczyła się w ten sposób przed utratą ciągłości świadczenia usług finansowych dla klientów grupy realizowanych za pośrednictwem terminali POS. Treść opóźnionej informacji poufnej można znaleźć na stronie grupy Eurocash. 

Eurocash w kryzysie, czy może z pomysłem na przyszłość?

Plan pozbycia się PayUp można traktować jako potwierdzenie kryzysu grupy Eurocash. Spółka ma problemy podatkowe. W sierpniowym komunikacie giełdowym prezes Eurocash podał, że firma została nieświadomie wciągnięta w tzw. karuzelę VAT. Fiskus może domagać się od grupy nawet 121 mln złotych, z czego 95 zostało już wpłacone przez Eurocash tytułem zabezpieczenia na rachunek bankowy Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu.

Akcje Eurocash wprawdzie notują chwilowy wzrost (mniej więcej od końca sierpnia br.), ale jeśli przyjrzymy się trendom z ostatniego roku, to nie ma wątpliwości, że Eurocash ma poważne kłopoty. Sprzedaż PayUp może być poniekąd próbą „ucieczki do przodu”. Z drugiej strony grupa pochwaliła się ostatnio stworzeniem platformy e-commerce dedykowanej właścicielom sklepów małoformatowych. To może być zapowiedź koncentracji wysiłków firmy na podbiciu branży e-commerce, zwłaszcza, że Eurocash Dystrybucja notuje dobre wyniki. Na ten moment konsumenci nie powinni jednak odczuć żadnych zmian w związku z działaniami grupy.