Lewandowski, burtsztyn, jachty i gry komputerowe. Magazyn Forbes opublikował ranking polskich towarów eksportowych

Biznes Dołącz do dyskusji (40)
Lewandowski, burtsztyn, jachty i gry komputerowe. Magazyn Forbes opublikował ranking polskich towarów eksportowych

Magazyn Forbes sporządził ranking najważniejszych polskich towarów eksportowych. O klasie i jakości sportowej Roberta Lewandowskiego nikogo już nie trzeba przekonywać, może poza decydentami z France Football, którzy przed rokiem ośmieszyli się przed całym światem. Ranking towarów eksportowych nie uwzględnia najlepszego piłkarza na świecie, lecz znalazły się w nim m.in. bursztyn, jachty oraz gry komputerowe.

Czasy, w których Polacy za granicą kojarzeni byli wyłącznie za sprawą dwóch, może trzech nazwisk – Wojtyła, Chopin i Boniek bezpowrotnie minęły. Robert Lewandowski wszedł na zupełnie inny poziom. Choć w ostatnim konkursie popularności – Złotej Piłce 2021 – nieznacznie przegrał z Leo Messim, Tyle, ze Messi fanom futbolu na całym świecie znany jest od 2007 roku. Jednak nie tylko Lewandowski w tych trudnych czasach jest kojarzony z krajem nad Wisłą.

Polska eksportem stoi – bursztyn, jachty, części AGD

Pomimo trwającej pandemii wartość eksportu zanotowała w 2020 roku wzrost w stosunku do 2019 roku i wyniosła 237,5 mld euro. Wówczas sumaryczna wartość eksportowanych z Polski towarów wyniosła 235,8 mld euro. W 2021 roku – uwzględniając 9 miesięcy – sprzedaliśmy poza Polskę towary za 207,4 mld euro.

Warto podkreślić, iż sektorem, w obrębie którego zanotowano największe kwoty jest branża maszyn i urządzeń mechanicznych oraz sprzęt elektroniczny – 26,1 proc. eksportu, w tym również sprzęt AGD. Na tym polu Polska wyrosła na europejskiego giganta. Ponad 40% produkcji urządzeń AGD do kuchni w 2019 roku wyprodukowanych na terenie Unii Europejskiej pochodziło z naszego kraju. Za granicą słyniemy również z produkcji luksusowych łodzi oraz jachtów. Na jakość Made in Poland zdecydował się między innymi Rafael Nadal, który w ubiegłym roku odebrał zamówiony wcześniej jacht warty ponad 20 mln złotych.

Na kolejnym miejscu sklasyfikowane zostały metale nieszlachetne, które stanowią ponad 10% polskiego eksportu. Duża w tym zasługa jednej z największych polskich spółek – KGHM. Polska jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o produkcję srebra na świecie. Szacuje się, że spółka skarbu państwa zamknie ten rok z rekordowym zyskiem. Ponadto, KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile oraz USA.

Kolejnym wysoce cenionym towarem eksportowym z Polski jest bursztyn. Tradycje handlu polskim złotem sięgają nawet do 500 lat przed narodzeniem Chrystusa. Surowiec ściągany był do Cesarstwa Rzymskiego, a w wymianie handlowej uczestniczyły celtyckie plemiona zamieszkujące dzisiejsze obszary Rzeczypospolitej. Szczególnym uznaniem bursztyn cieszy się w Chinach.

Przewidywania dla towarów eksportowych na najbliższe lata

Perspektywy na najbliższe lata również wyglądają obiecująco. Od 2015 roku eksport z Polski stale rośnie. Wyjątkiem był 2018 rok. Dodatkowo warto podkreślić, że polski eksport odpowiada już za niemal połowę naszego PKB (ponad 45 proc.). Forbes wskazał, że towarem, który wkrótce może cieszyć się za granicą dużym powodzeniem są baterie litowo-jonowe. Baterie wykorzystuje się m.in. przy produkcji samochodów elektrycznych. Ponadto, za granicą szczególnie cenione są krajowe przedsiębiorstwa produkujące okna, meble, w szczególności krzesła, leki oraz kosmetyki.

W segmencie spożywczym jesteśmy też dużym eksporterem mięsa, jabłek, gofrów, wafli, czekolady i przetworów z kakao oraz pieczarek. Istotnym elementem rodzimego eksportu jest również branża tytoniowa. Zlokalizowanych jest u nas 5 z 30 europejskich fabryk wyrobów tytoniowych. Warto podkreślić, że aż 30 proc. wszystkich eksportowanych towarów trafia do naszych zachodnich sąsiadów, Niemców. Sumarycznie zaś 3/4 całego eksportu trafia do krajów należących do wspólnoty europejskiej.