- Bezprawnik -
- Finanse -
- Revolut uświadomił mi jak wielki kłopot ma Europa. Od dziś można kupować europejskie akcje, ale chyba nie warto
Revolut uświadomił mi jak wielki kłopot ma Europa. Od dziś można kupować europejskie akcje, ale chyba nie warto
Może sobie kupię za pośrednictwem Revoluta akcje Zalando, albo Borussii Dortmund. Jeszcze nie zdecydowałem. Słabo to jednak wygląda.

Musimy rozdzielić kilka kwestii. Po pierwsze - to dobrze, że Revolut umożliwia wreszcie kupowanie akcji europejskich spółek. Najwyższy czas, ponieważ moim zdaniem mają najlepszą wizualnie aplikację do handlowania na giełdzie. Jednocześnie przypominam, że Revolut to generalnie dość droga zabawa, z prowizjami i/lub abonamentami, które bardzo często da się obejść taniej przy pomocy polskich banków czy konkurencyjnych polskich domów maklerskich.
Choć warto nadmienić, że Revolut oferuje bardzo starannie limitowany, ale bezprowizyjny obrót akcjami. Zależnie od posiadanego planu, klienci Revolut mogą wykonywać 1 (plan Standard), 3 (plan Plus), 5 (plan Premium) lub 10 (plan Metal i Ultra) bezprowizyjnych transakcji w miesiącu. To jest takie sobie, biorąc pod uwagę, że plan Ultra, który właśnie mam przyjemność nieodpłatnie testować (być może opiszę szerzej swoje wrażenia), kosztuje na co dzień aż 260 złotych miesięcznie.
Po drugie - to źle, że oferta Revoluta jest póki co troszkę ograniczona
A mianowicie od dziś zyskujemy możliwość kupowania zaledwie 73 spółek notowanych na europejskich rynkach. Nie ma w tym gronie na przykład polskich spółek, takich jak Orlen. Nie udało mi się też kupić InPostu, z którego kupowaniem w Polsce generalnie jest utrudniona sprawa (a jest notowany na holenderskiej giełdzie). Jest za to Adidas, Zalando, Nordea czy Borussia Dortmund. Ale to mało, trochę mało.
Po trzecie - to dobrze, że Revolut konsekwentnie pozwala na kupowanie akcji na kawałki, bo dzięki temu nawet osoby o skromniejszych zasobach mogą bawić się/uczyć się inwestowania. Nie zapominajmy też, że niekiedy pojedyncze akcje są po prostu potwornie drogie.
Po czwarte - cały ten europejski skok Revoluta przypomniał mi w jak kiepskiej sytuacji znajduje się nasz kontynent, nasza wspólnota gospodarcza
Często pogrążam się w refleksji, że nasz czas przeminął, a europejskie giełdy są jednym z czynników, które powoli brutalnie każą się godzić ze spadkiem znaczenia Europy na skutek globalizacji, większej innowacyjności i inicjatywy w Ameryce, Azji czy na Bliskim Wschodzie. Europa jest gnuśna, biegnie siłą rozpędu, ale przegrała kompletnie sektor technologiczny, nie radzi sobie dobrze w sektorze istotnych surowców, na dodatek chyba przegra motoryzację, która przez wiele lat była jej siłą napędową. Nie wierzę, że na farmacji czy markach modowych da się dominować nad światem na dłuższą metę, nie widzę też inicjatyw, które mogłyby pozwolić na odwrócenie tego trendu, a Unia Europejska, jak miało to miejscu na przykład w przypadku ACTA 2, absurdalnymi regulacjami raczej stara się jedynie minimalizować koszt przegranego wyścigu o przyszłość.
zobacz więcej:
09.06.2026 17:27, Marcin Szermański
09.06.2026 15:54, Miłosz Magrzyk
09.06.2026 15:03, Joanna Świba

Oferują 20 zł za książkę, którą sami sprzedadzą za 200 zł na Allegro. Tyle tracisz, gdy korzystasz ze skupu
09.06.2026 14:11, Aleksandra Smusz
09.06.2026 13:22, Marcin Szermański
09.06.2026 12:32, Edyta Wara-Wąsowska
09.06.2026 11:47, Piotr Janus

Włamali się na posesję i ukradli napoje dla 60 zł z kaucji. Pilnujcie domów, bo to nowy cel złodziei
09.06.2026 11:13, Aleksandra Smusz
09.06.2026 10:20, Edyta Wara-Wąsowska

Voucher warty 100 zł za 90 zł to tylko jeden z przykładów. Na Allegro można kupić taniej bony do znanych sieci
09.06.2026 9:51, Aleksandra Smusz
09.06.2026 9:04, Edyta Wara-Wąsowska
09.06.2026 8:21, Miłosz Magrzyk
09.06.2026 7:35, Aleksandra Smusz

Dwa tygodnie bez chodzenia do Biedronki pozwoliły mi zaoszczędzić 150 zł. Mimo zakupów w prywatnym sklepie
09.06.2026 7:09, Aleksandra Smusz

Testament nie ochroni twojej firmy przed roszczeniami rodziny. Jest jednak skuteczniejsze rozwiązanie
08.06.2026 22:34, Rafał Chabasiński
08.06.2026 15:49, Mateusz Krakowski
08.06.2026 14:54, Joanna Świba
08.06.2026 14:02, Miłosz Magrzyk

Trzeba wydać już ponad 800 tys. zł za budowę stosunkowo niewielkiego domu. Mimo taniejących materiałów
08.06.2026 13:13, Edyta Wara-Wąsowska
08.06.2026 11:26, Edyta Wara-Wąsowska
08.06.2026 10:38, Piotr Janus
08.06.2026 9:42, Aleksandra Smusz
08.06.2026 8:57, Edyta Wara-Wąsowska
08.06.2026 8:14, Aleksandra Smusz
08.06.2026 7:33, Mateusz Krakowski
08.06.2026 7:08, Miłosz Magrzyk
07.06.2026 17:29, Jakub Bilski
07.06.2026 15:21, Rafał Chabasiński























