Czy trzeba rozliczyć PIT do 30 kwietnia, jeśli chcemy skorzystać z ulg i i wskazać organizację, na rzecz której przekażemy 1 proc.?

Podatki Dołącz do dyskusji (108)
Czy trzeba rozliczyć PIT do 30 kwietnia, jeśli chcemy skorzystać z ulg i i wskazać organizację, na rzecz której przekażemy 1 proc.?

PIT możemy rozliczyć do 1 czerwca. Przygotowane zeznanie podatkowe zostanie dziś automatycznie zaakceptowane, jeśli podatnik nie złoży swojego rozliczenia. W sytuacji gdy coś nie będzie się zgadzać, zeznanie będzie można jednak skorygować. Dotyczy to też ulg. 

Rozliczenie PIT do 30 kwietnia: czy konieczne jest zrobienie tego do dzisiaj?

Zazwyczaj rozliczenie PIT należy wykonać do 30 kwietnia. W tym roku jednak, ze względu na epidemię koronawirusa, nie jest to konieczne. Rządzący wydłużyli czas na dokonanie niezbędnych czynności o miesiąc, a w praktyce – do 1 czerwca.

Jednocześnie należy pamiętać, że wcale nie zmienia to tego, że przygotowane przez skarbówkę zeznanie podatkowe zostanie automatycznie zaakceptowane w Twój e-PIT (w przypadku PIT-37 i PIT-38). Tym samym jeśli konieczne będzie skorygowanie jakichkolwiek danych, podatnik będzie musiał zrobić to do 1 czerwca poprzez opcję korekty deklaracji. Najwcześniej będzie można to zrobić jednak dopiero po 4 maja – proces akceptacji obecnej formy zeznań podatkowych potrwa w dniach 1-3 maja.

Co istotne, podatnicy, którzy zdecydują się na rozliczenie PIT po 30 kwietnia, nie stracą możliwości zmiany informacji dotyczących ulg czy organizacji pożytku publicznego, na którą chcą przekazać 1 proc.

Ważne jest również to, że rozliczenie PIT w późniejszym terminie dotyczy także osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Oni będą musieli jednak samodzielnie wypełnić deklarację i wysłać ją do 1 czerwca.

Co jeśli ktoś samodzielnie nie zaakceptuje zeznania, a okaże się, że wystąpiła niedopłata?

Jeśli ktoś nawet nie zajrzy do Twój e-PIT (i pozwoli, by zeznanie zostało zaakceptowane automatycznie) nie musi się obawiać, że nie dowie się o ewentualnej niedopłacie podatku. Gdy taka sytuacja faktycznie będzie mieć miejsce, urząd skarbowy w terminie do 30 maja poinformuje o konieczności dokonania zapłaty. Podatnik, który otrzyma taką wiadomość, będzie miał na zapłatę podatku 7 dni od momentu otrzymania informacji. Jednocześnie odsetki będą naliczanie nie wcześniej niż od 1 czerwca.

W przypadku nadpłaty wszystko pozostaje bez zmian. Podatnicy, którzy rozliczali się elektronicznie, dostaną zwrot podatku w terminie do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Z kolei ci, którzy postawili na rozliczenie papierowe, na zwrot podatku poczekają do 3 miesięcy.

Jak się zalogować do usługi Twój e-PIT?

Aby zalogować się do usługi Twój e-PIT, należy podać PESEL, kwotę przychodu z 2018 r., kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2019 r. oraz kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty z 2018 r. Jeśli uzupełnienie tej ostatniej stanowi problem, można również skorzystać z profilu zaufanego. Zalogowanie się przy użyciu PZ jest też konieczne w momencie, gdy napłata/zwrot podatku w 2018 r. wynosiła 0.