Ryczałtowcy po wprowadzeniu Polskiego Ładu nie zyskają jednak tak dużo, jak próbują przedstawić to rządzący. Skorzysta tylko część przedsiębiorców

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (234)
Ryczałtowcy po wprowadzeniu Polskiego Ładu nie zyskają jednak tak dużo, jak próbują przedstawić to rządzący. Skorzysta tylko część przedsiębiorców

Rządzący zdają się przekonywać, że ryczałt w Polskim Ładzie – a raczej po wprowadzeniu nowych przepisów – stanie się najbardziej atrakcyjną formą opodatkowania. I to zwłaszcza, że rząd zapowiada obniżki stawek dla części ryczałtowców. Problem polega jednak na tym, że będzie to obniżka raczej symboliczna. W dodatku warto pamiętać o projektowanej stawce zdrowotnej dla ryczałtowców. 

Ryczałt w Polskim Ładzie. Stawki w dół, ale tylko dla niektórych

Rząd nie ukrywa, że chciałby, by część przedsiębiorców jako formę opodatkowania wybrała ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stąd też obniżka stawek ryczałtu. Tyle tylko, że wyłącznie dla niektórych grup zawodowych. Dla branży IT – z 15 proc. na 12 proc. Dla m.in. lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych czy architektów stara ryczałtu zmniejszy się z 17 proc. do 14 proc. Większość grup zawodowych jednak żadnej obniżki nie odczuje – za to wszyscy zapłacą wyższą składkę zdrowotną. Nie wiadomo też, dlaczego rząd zdecydował się na minimalne odciążenie akurat tych, a nie innych grup zawodowych. Można się domyślać, że mniejsza stawka ryczałtu dla zawodów ochrony zdrowia to próba ocieplenia wizerunku. Podobnie może być z niższą stawką dla branży IT. Większość przedstawicieli wolnych zawodów może czuć się jednak poszkodowana.

Obecna propozycja rządu to składka zdrowotna w wysokości 1/3 podatku. Jeśli tak zostanie, to dla ryczałtowców osiągających wyższe przychody będzie to oznaczać dużą podwyżkę względem obecnej składki. Jedynym „ratunkiem” może być przyjęcie nowej propozycji premiera – czyli 300 lub 500 zł składki zdrowotnej dla przedsiębiorców na ryczałcie, w zależności od wysokości osiąganych obrotów. Bez tego jednak ryczałt w Polskim Ładzie może nie być tak atrakcyjny, jak próbują to przedstawić rządzący.

Przejście na ryczałt na pewno nie opłaci się też przedsiębiorcom, którzy mają stosunkowo wysokie koszty firmowe. W przypadku ryczałtu nie można odliczać kosztów uzyskania przychodu od podatku.

Okazuje się zatem, że nawet przedsiębiorcy, którzy według rządu mają zyskać najwięcej – będą musieli też (przynajmniej w większości przypadków) więcej zapłacić.

Polski Ład to też jeszcze jedna zmiana, jeśli chodzi o ryczałt. Mowa o wynajmujących nieruchomość

Ryczałt w Polskim Ładzie to także obowiązkowy ryczałt dla osób fizycznych osiągających przychody z najmu (a także dzierżawy i poddzierżawy). Do tej pory możliwe było rozliczanie skalą podatkową. Teraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będzie w tym przypadku przymusowy. Podatek ryczałtowy od prywatnego najmu jest kolejną niekorzystną zmianą dla wielu podatników.