Ministerstwo Finansów szuka pracownika, który pomoże im z wymyślaniem nowych podatków i wdrażaniem ich w życie

Podatki Praca dołącz do dyskusji (118) 17.02.2021
Ministerstwo Finansów szuka pracownika, który pomoże im z wymyślaniem nowych podatków i wdrażaniem ich w życie

Edyta Wara-Wąsowska

Jak rozpoznać, że rząd planuje wprowadzenie nowych podatków? Można sugerować się tym, co mówią sami politycy. Można również śledzić ogłoszenia pracy, które pojawiają się na rządowych stronach. Okazuje się na przykład, że Ministerstwo Finansów poszukuje obecnie eksperta do Wydziału Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych. Obowiązki? Między innymi przygotowywanie rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin. Czy to oznacza, że rząd wprowadzi nowe podatki?

Rząd wprowadzi nowe podatki? Trwa rekrutacja na stanowisko eksperta ds. nowych podatków

Jakiś czas temu było głośno o rekrutacji na „dowolne stanowisko” w Kancelarii Sejmu. Teraz jednak uwagę przyciąga inne ogłoszenie – chociaż nie ze względu na jego absurdalność, ale obowiązki, jakie będzie mieć zatrudniona osoba. W zakładce „Pracuj z nami” (Nabór na stanowiska pomocnicze, robotnicze i obsługi) na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się oferta pracy dla eksperta w Wydziale Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych. Ministerstwo oferuje mniej więcej to, co większość dużych firm – czyli „elastyczny czas pracy”, pakiet socjalny, przyjazne środowisko pracy czy benefity płacowe (a konkretnie – trzynaste wynagrodzenie i nagrody jubileuszowe). Uwagę mogą jednak zwrócić obowiązki – ekspert ds. nowych podatków ma się zajmować:

  • Przygotowywaniem koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin

  • Opracowywaniem projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym

  • Opracowywaniem propozycji rozwiązań problemów pojawiających się na tle stosowania przepisów prawa podatkowego

  • Analizą ryzyk w zakresie potencjalnego naruszenia prawa wspólnotowego w obszarze podatkowym i opracowaniem rekomendacji w tym zakresie

  • Współpracą z komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Finansów, jednostkami Krajowej Administracji Skarbowej i instytucjami zewnętrznymi.

Z ogłoszenia wynika zatem, że Ministerstwo Finansów szuka kogoś, kto zajmie się nowymi podatkami. Najprawdopodobniej ekspert miałby przekuć ideę zrodzoną w głowach rządzących na konkretne przepisy, a następnie rozwiązywaniem problemów, które mogłyby wystąpić na skutek wprowadzenia nowego podatku. Bardzo możliwe jednak, że Ministerstwo Finansów będzie oczekiwało od nowego pracownika także „własnej inicjatywy”.  Jedno jest natomiast pewne – rząd najwyraźniej wprowadzi nowe podatki, skoro już teraz szuka kogoś, kto zajmie się tym od strony projektowania przepisów prawnych.

Oczywiście należy też pamiętać o tym, że nowozatrudniony ekspert może też się zajmować nowymi podatkami, które już zostały zapowiedziane przez rządzących – jak chociażby podatek od reklam. Niestety, równie prawdopodobne wydaje się jednak, że rząd wprowadzi nowe podatki, o których jeszcze nie wspominał – albo na które pomysł nawet jeszcze nie powstał.

Jakie wymagania musi spełnić nowy ekspert?

Kandydat musi posiadać wykształcenie prawnicze i co najmniej 3-letnie doświadczenie w obszarze podatków. Oprócz tego niezbędna jest również m.in. znajomość przepisów UE, orzecznictwa ETS, zasad udzielania pomocy publicznej czy tworzenia prawa i procesu legislacyjnego.

Ogłoszenie opublikowane przez MF oznacza zatem tylko jedno – rząd wprowadzi nowe podatki i potrzebuje kolejnych specjalistów. Pytanie brzmi tylko, kiedy nowe daniny zostaną zakomunikowane społeczeństwu i kogo obejmą.