Programiści zarabiają krocie, często ponad 20 tys. zł na rękę, a praca wręcz leży na ziemi

Praca Technologie Dołącz do dyskusji
Programiści zarabiają krocie, często ponad 20 tys. zł na rękę, a praca wręcz leży na ziemi

Choć zarobki nie rosną tak szybko, jakbyśmy tego chcieli, to są branże, które wyłamują się z tego schematu. Wyjątkiem jest np. branża IT. Zarówno midzi, jak i seniorzy, zarabiają coraz więcej, a pensje z reguły przekraczają 20 tys. zł na rękę.

Zarobki w IT: seniorzy zarabiają coraz więcej

No Fluff Jobs przedstawiło najnowsze badania dotyczące wynagrodzeń w branży IT za 2022 rok. Serwis kojarzony jest przede wszystkim z ofertami pracy w branży IT, w którym zawsze znajduje się oferowane wynagrodzenie, a nie absurdalne widełki (w stylu 2-20 tys. zł). Portal ma więc możliwość badania, jak kształtują się trendy na rynku pracy związanym właśnie z sektorem technologicznym. Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs, tłumaczy:

Potrzeby rekrutacyjne firm w Polsce i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej są cały czas wysokie. Nawet w czasie doniesień z Zachodu o zwolnieniach lub wstrzymaniu nowych zatrudnień sytuacja w naszej części kontynentu niewiele się zmienia. Pracodawcy(-czynie) wciąż potrzebują wykwalifikowanych specjalistów(-tek) IT, a luka kadrowa powiększa się z każdym rokiem – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

W 2022 roku opublikowano o 8% ogłoszeń więcej, niż w roku poprzednim. Ponad połowa ofert, to te, które dotyczą programistów

  • Backend (to, czego użytkownik nie widzi)
  • Frontend (to, co użytkownik widzi)
  • Fullstack (kombinacja powyższych)

Z czego oferty dla programistów backend, to aż 27,7% wszystkich ofert. Znaczne wzrosty odnotowano także w zakresie Supportu (58% więcej, niż 2021), Big Data (39% więcej) oraz Business Analysis (17%).

Generalnie mimo ofert, na rynku jest luka branżowa. Praca czeka na około 150 000 chętnych.

Wynagrodzenia w branży IT rosną. Seniorzy (specjaliści) w 2022 roku zarabiali od 18 do 25 tys. zł netto miesięcznie, a biorąc pod uwagę 2021 rok, to jest to wzrost o 19%. Midzi (samodzielni programiści) zarabiali od 14 do 20,2 tys. zł netto miesięcznie. Z kolei juniorzy zarabiali 6-9,5 tys. zł netto miesięcznie, z czego jest to wzrost o 8% względem roku 2021.

Pensje w górę

No Fluff Jobs podaje, że najwyższe zarobki przy zatrudnieniu B2B odnotowano w kategoriach DevOps, Big Data, AI i Security. Z koli najwyższe wzrosty w kategoriach Support, Project Management, Big Data, a także Mobile. Przy umowach o pracę, najwyższe zarobki dostają pracownicy z kategorii DevOps, Big Data, Product Management, AI i Security

Tomasz Bujok dodaje, że

Z roku na rok w topie najlepiej opłacanych kategorii są Big Data, DevOps, Security oraz AI. Zwłaszcza w tym ostatnim obszarze możemy zaobserwować ogromny postęp tak w liczbie nowopowstających rozwiązań AI (np. ChatGPT, Lensa), jak i w pojawiających się stanowiskach. To nowy, gorący trend na całym świecie, a specjaliści(-tki) od sztucznej inteligencji, machine learningu i NLP są teraz rozchwytywani(-e) na rynku pracy. To oznacza też, że rosną nie tylko liczba ogłoszeń we wspomnianych kategoriach, lecz przede wszystkim stawki, jakie dziś trzeba zapłacić, by pozyskać topowych(-e) specjalistów(-tki) z tych dziedzin

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami są ci, którzy zajmują się SQLem, Javą i JavaScriptem. Na czwartym miejscu jest Python, który sukcesywnie zyskuje na popularności.

Zarobki sektora branży IT nie powinny dziwić. Są to zawody, które mimo wszystko wymaga pewnych predyspozycji, a przy tym biegłej znajomości języka angielskiego. No i jest to jeden z niewielu zawodów, które (w większości wypadków) można wykonywać w dowolnym miejscu na świecie.