Rząd: skrócenie izolacji, koniec kwarantanny po kontakcie z zakażonym, szybszy powrót do szkół

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (18)
Rząd: skrócenie izolacji, koniec kwarantanny po kontakcie z zakażonym, szybszy powrót do szkół

Zaledwie kilka godzin temu informowałam, że minister Niedzielski dopuszcza znoszenie obostrzeń, a nawet – koniec obowiązku noszenia maseczek. Pojawiły się również nieoficjalne informacje o szybszym powrocie do szkół. Na konferencji prasowej minister zdrowia oraz minister edukacji potwierdzili większość wcześniejszych ustaleń. Adam Niedzielski ogłosił dodatkowo skrócenie izolacji do 7 dni i koniec z kwarantanną po kontakcie z zakażonym.

Skrócenie izolacji do 7 dni i koniec z kwarantanną po kontakcie

Na wspólnej konferencji ministra zdrowia oraz ministra edukacji ogłoszono kilka nowych decyzji rządu. Adam Niedzielski poinformował m.in., że od 15 lutego będą obowiązywać nowe zasady izolacji i kwarantanny. Po pierwsze – nastąpi skrócenie izolacji do 7 dni (z 10). Od 10 lutego nie będzie już też obowiązywać kwarantanna dla osób, które miały kontakt z osobą zakażoną. Z kolei kwarantanna dla współdomowników będzie naliczana wyłącznie w okresie izolacji zakażonego domownika (od 15 lutego).

Skrócenie izolacji do 7 dni i nowe zasady kwarantanny to jednak nie są jedyne zmiany, na jakie zdecydowali się rządzący. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami dziennikarzy RMF FM, zdecydowano się też na skrócenie nauki zdalnej. Okazuje się jednak, że nie potrwa ona do 13 lutego, jak wynikało z doniesień, a do 20 lutego. Uczniowie wrócą do szkół 21 lutego. Tym samym okres zajęć online skrócony zostanie zaledwie o tydzień. Sam minister edukacji stwierdził jednocześnie, że „do końca roku szkolnego będziemy mogli spokojnie się uczyć”. To wskazywałoby zatem na to, że to już definitywny koniec nauki zdalnej – przynajmniej do wakacji.

„Jesteśmy po przesileniu, trendy się odwróciły”

Dziennikarze zwrócili jednocześnie uwagę, że rządzący zmieniają dość radykalnie narrację dotyczącą pandemii i piątej fali koronawirusa w Polsce. Minister zdrowia, zapytany o tę zmianę, odpowiedział, że „jesteśmy po przesileniu, trendy odwróciły się”. Dodał również, że inaczej przebiega samo zakażenie – i nie można tego przebiegu porównywać z zakażeniami z czwartej fali.

Co z końcem obowiązku noszenia maseczek? Niedzielski precyzuje

Minister zdrowia został również zapytany o koniec obowiązku noszenia maseczek, sugerowany zresztą przez niego w wywiadzie dla „Faktu”. Na konferencji doprecyzował jednak, że zakrywanie nosa i ust to element, który zapewnia bezpieczeństwo epidemiczne. Jego zdaniem zatem „w pewnej perspektywie” takie decyzje będą podejmowane, ale jednocześnie zaznacza, że sama rekomendacja noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych z pewnością pozostanie. Minister zdrowia tym samym oddalił wizję zniesienia tego obowiązku, chociaż jednocześnie utrzymuje, że w najbliższym czasie możliwe jest łagodzenie pozostałych obostrzeń.