Partnerzy serwisu:
ecommerce Zakupy

Ważna zmiana na Allegro. Deklarowany stan produktu będzie musiał odzwierciedlać rzeczywistość

Rafał Chabasiński
22.06.2022
Ważna zmiana na Allegro. Deklarowany stan produktu będzie musiał odzwierciedlać rzeczywistość

Allegro przestało przymykać oczy na to, w jaki sposób sprzedający opisują swoje towary. Od 16 czerwca obowiązuje nowe brzmienie regulaminu serwisu, które jasno określa, jak powinno się deklarować stan produktu na Allegro. Na przykład: „nowy” produkt nie może być wyjęty z opakowania.

Stan produktu na Allegro należy teraz określić bardzo precyzyjnie

Zdarzało się, że sprzedawcy wystawiający swoje towary na Allegro dość swobodnie podchodzili do znaczenia sformułowania „nowy” przy sporządzaniu ich opisów. Owszem, sam produkt mógł być nieużywany i nieuszkodzony. Osobną kwestią pozostawało fabryczne opakowanie – uszkodzone, albo w ogóle brakujące. W najgorszym wypadku mogliśmy nawet dostać produkt pochodzący ze zwrotów. Ewentualnie niby nowy, ale z defektami.

Stan produktu na Allegro opisywany w tak kreatywny sposób może wprowadzić kupującego w błąd. Dlatego serwis postanowił zwalczyć ten proceder poprzez precyzyjne określenie w regulaminie sposobu, w jaki sprzedający powinni opisywać wystawiane przez nich towary. Do tej pory określenie stanu produktu stanowiło po prostu kolejne narzędzie usprawniające formułowanie oferty sprzedaży. Allegro problemy z dotychczasowymi zapisami określiło w następujący sposób:

Wartości, które aktualnie możesz wybrać w parametrze Stan, nie mają definicji. Dlatego część sprzedających może mieć problem z poprawnym określeniem stanu produktu z oferty.

Nie da się jednak ukryć, że zmiany zostały wprowadzone w trosce o kupujących. Przyznaje to sam serwis stwierdzając, że dzięki nim kupujący będą mieli pewność, jaki dokładnie produkt mogą kupić. Właściwe zapisy zawierające stosowne definicje weszły w życie 16 czerwca. Najważniejszą z nich z pewnością jest ta dotycząca produktów wystawianych jako „nowe”.

Nowy – ta wartość określa produkt całkowicie nowy, czyli nieużywany, nieotwarty, nieprzepakowany i nieuszkodzony. Musi znajdować się w oryginalnym opakowaniu i mieć nieuszkodzone oznaczenia producenta – na przykład metki przy ubraniach. Produkt ten nie może mieć śladów użytkowania.

Sprzeczne z regulaminem serwisu będzie wystawianie jako „nowy” towaru w naruszonym opakowaniu. Nieważne, że został wyjęto go z niego tylko na chwilę. Definicji nie spełniają również ubrania z usuniętymi metkami. Jak widać, stan produktu na Allegro musi teraz odzwierciedlać rzeczywistość. Balansowanie na granicy zgodności z prawdą oficjalnie przestało być czymś akceptowalnym.

Czerwcowa zmiana w regulaminie Allegro służy przede wszystkim ochronie kupujących przed dezinformacją

Co jednak powinien zrobić sprzedający, który chce sprzedać na Allegro taki właśnie produkt? Nowy regulamin serwisu oferuje teraz całe spektrum możliwości. Od oczywistości, w rodzaju „produktu używanego” i „do renowacji”, po specjalnej kategorii na bieżnikowane opony. Znajdziemy także szereg pozycji stworzonych specjalnie na produkty, które wcześniej często sprzedawano jako „nowe”.

Otwarte opakowanie, Przepakowany lub Nowy bez metki – każda z tych wartości określa produkt, który może nie mieć oryginalnego opakowania lub opakowania ochronnego. Może być w opakowaniu zastępczym lub opakowaniu oryginalnym, które nie jest zapieczętowane. Produkt jest w dobrym stanie i ma oryginalne akcesoria. Nie jest zużyty, a ewentualne ślady użytkowania mają związek wyłącznie z jego przepakowaniem.

W grę wchodzi również zastosowanie takich kategorii, jak „niekompletny”, „niepełny komplet lub „niepełny zestaw”. Są także osobne pozycje na produkty powystawowe i pochodzące ze zwrotów. Stworzono także specjalną kategorię „nowy z defektem” na produkty w nienaruszonym opakowaniu, za to lekko uszkodzone.

W przypadku towarów niepełnowartościowych mamy do wyboru opcję „uszkodzony lub na części”. Do tego należałoby wskazać kilka pozycji przygotowanych z myślą o produkty poddane renowacji. Pełną listę znajdziemy w załączniku nr 2 do regulaminu Allegro.

Dokładnie sprecyzowany stan produktu na Allegro z pewnością ułatwi kupującemu w zorientowaniu się z czym mają do czynienia. Ecommerce wymaga większej dozy zaufania do sprzedającego niż tradycyjny handel. Stąd wszelkiej maści instrumenty mające służyć ochronie konsumenta przed czarnymi owcami branży i zwykłymi nieporozumieniami. Dlatego ostatnie zmiany w regulaminie Allegro należy ocenić jednoznacznie pozytywnie.