Strajk nauczycieli powraca od razu po wyborach. Będzie to jednak „strajk włoski”

Codzienne dołącz do dyskusji (21) 02.10.2019
Strajk nauczycieli powraca od razu po wyborach. Będzie to jednak „strajk włoski”

Joanna Majkowska

Kwietniowy strajk nauczycieli nie przyniósł zmian, których się domagali. To jednak nie koniec walki o lepsze warunki pracy. Protesty rozpoczną się na nowo już  15 października 2019 roku, ale w innej formie. Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził ankietę, w której wzięło udział 227 tysięcy nauczycieli z całej Polski. Większość opowiedziała się za strajkiem włoskim.  

Bez wycieczek, zajęć pozalekcyjnych i wyjazdów na konkursy

55,3% osób biorących udział w ankiecie – aż tylu nauczycieli chce przeprowadzić strajk włoski. Natomiast tylko 18% opowiada się za strajkiem na tych samych warunkach co w kwietniu. Co strajk włoski oznacza w praktyce? Nauczyciele nie zaprzestaną zupełnie pracy, ale nie będą wykonywać jakichkolwiek pozastatutowych zadań. Ograniczają się jedynie do pensum wynoszącego 40 godzin pracy tygodniowo. Wśród czynności, od których wstrzymają się nauczyciele, wymieniana jest między innymi opieka nad uczniami podczas wycieczek, konkursów w dniach wolnych od pracy czy przygotowanie pomocy naukowych z materiałów kupionych z własnej kieszeni albo sporządzanie sprawozdań z pracy dydaktycznej. Strajk nauczycieli wyznaczono na 15 października, a więc na dwa dni po wyborach. Ma to pozwolić uchronić się od zarzutów upolityczniania protestu.

Do jakich zmian doprowadzi strajk nauczycieli?

Ankieta przeprowadzona przez ZNP dotyczyła także zmian, jakich nauczyciele oczekują od Ministerstwa Edukacji Narodowej. Respondenci opowiedzieli się głównie za podniesieniem wynagrodzeń, które – według opublikowanego niedawno raportu Education at Glance  – należą do najniższych w Europie. Na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz powiedział:

Panu ministrowi nie tylko przypominamy, ale informujemy, że za poziom wynagradzania nauczycieli odpowiedzialność spoczywa na Ministrze Edukacji Narodowej: to rząd formułuje przepisy prawa oświatowego, to rząd określa ramy prawne, w których funkcjonuje nauczyciel i nie damy sobie wmówić, że za to wszystko odpowiada samorząd, a rząd umywa od tego ręce. Minister Edukacji Narodowej jest konstytucyjnie odpowiedzialny za to wszystko, co dzieje się w sferze edukacji.

Wzrost zasadniczej pensji nauczyciela do wysokości przeciętnego wynagrodzenia

Po powołaniu nowego Sejmu i nowego marszałka ZNP będzie chciał zarejestrować komitet inicjatywy obywatelskiej. Cel to zebranie podpisów pod projektem ustawy zakładającej nowy sposób ustalania wynagrodzenia dla nauczycieli. Obecnie coroczna kwota bazowa określana w ustawie budżetowej stanowi podstawę dla wyliczenia średniego wynagrodzenia. Składa się na nie wynagrodzenie zasadnicze oraz kilkanaście dodatków określonych w Karcie nauczyciela. Ze względu na niską kwotę niektórych dodatków i fakt, że nauczyciele dostają tylko po kilka dodatków z listy, główne znaczenie ma wynagrodzenie zasadnicze. To natomiast określane jest co roku przez Ministra Edukacji w Rozporządzeniu o minimalnych stawkach wynagrodzeń nauczycieli. Jak podkreślił Broniarz:

Chcemy, aby płaca nauczyciela rzeczywiście była wynagrodzeniem adekwatnym do wysiłku przez niego ponoszonego, ale była także wynagrodzeniem, które będzie motywowało młodych ludzi do podjęcia tego przepięknego, ale bardzo trudnego zawodu

ZNP oczekuje podwyższenia zasadniczej pensji dyplomowanego nauczyciela do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Pozostałe stopnie awansu mają być natomiast odnoszone procentowo do płacy nauczyciela dyplomowanego.

21 odpowiedzi na “Strajk nauczycieli powraca od razu po wyborach. Będzie to jednak „strajk włoski””

 1. Strajk nauczycieli czy nauczycielek?
  Swoje zdanie wyrażałem już kilkukrotnie.
  Nie znoszę motywu tego zawodu ze względu na kobiety, które w wielu przypadkach, nie idą z powołania, ale dlatego że mężowie dobrze zarabiają, więc Panna żeby się nie nudzić w domu – wybiera właśnie taką pracę. Jaką ona ma motywację wiedząc , że i tak jest finansowe zabezpieczenie ???
  Wiele nauczycielek to mameje, które nie radzą sobie z ogarnięciem np komputera. Wystarczy mała awaria i juz koniec.
  Te ich plotki, ploteczki, kawusie i ciasteczka na przerwach. To obgadywanie siebie za plecami. Ta fałszywość i zazdrość.
  Mam nauczyciela w rodzinie więc wiem co to za środowisko ŻMIJ!!!
  Niektóre to zwykłe, ograniczone intelektualnie, puste i próżne zouzy.
  Powinno się wywalić 50% z takich nieudaczników – kobiet czy mężczyzn – zostawić najlepszych na kontrakcie, dać im ogromną podwyżkę i powiedzieć wprost : olewasz dalej to wypie*dalasz.
  Moze wtedy tez, ktos zaczalby ich szanowac. Sami ukrecili na siebie bata. Uczniowie i rodzice mają ich za nic.

 2. Ludzie z ZNP obrazili się na kalendarz i postanowili go nie używać.
  Efekty:
  1. Poprzedni strajk był porażką z powodu terminu tuż przed egzaminami oraz w trakcie części z nich.
  2. Tym razem postanowili nie organizować wycieczek w okresie, kiedy z powodów klimatycznych wycieczki i tak nie są już organizowane. Czyli nie ma różnicy.
  3. Dwa dni po wyborach nikt z nimi nie będzie rozmawiał, bo nie będzie miał kto. Nawet, jeśli PIS będzie miał większość pozwalającą na samodzielne rządy, to i tak organizacja nowego rządu potrwa z miesiąc. A jak będą rozmowy koalicyjne, to odpowiednio dłużej.
  Reasumując – będzie płacz i zgrzytanie zębów.
  Pozdrawiam.

  • W trakcie strajku nauczyciele się tylko ośmieszyli i pokazali – jako wielce wyksztalceni ludzie, pelni wartosci i autorytetu – jak szanuja siebie nawzajem. Te wszystkie memy – tylko swinie pilnuja na egzaminie itp. Hahah.

 3. Podwyżki powinny być, ale dla dobrych nauczycieli.
  Dodatkowo samorząd powinien wypłacać dodatki dla najlepszych, aby zatrzymać ich u siebie!
  Za to forma strajku i argumentacja nauczycieli żenująca… Jeszcze tylko tupać nóżką powinni. Walka tylko o to, aby czy się leży czy się robi: 200% krajowej się należy, poniżej pasa.
  Czy kiedykolwiek nauczyciele w Polsce dobrze zarabiali? Walczyli by o zmianę systemu płac, aby faktycznie dobry nauczyciel zarabiał dobrze ! oraz o to aby przywrócić im autorytet ! same pieniądze tego nie zmienią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *