Świeżaki a seks. Gang Świeżaków z Biedronki rozbudził rynek usług seksualnych w internecie

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (881) 05.09.2017
Świeżaki a seks. Gang Świeżaków z Biedronki rozbudził rynek usług seksualnych w internecie

Maja Werner

Pierwsza taka wiadomość wydawała się co najwyżej żartem, trollingiem. Problem w tym, że Świeżaki coraz częściej pojawiają się w kontekście propozycji seksualnych i coraz trudniej traktować to jako prowokację, a coraz łatwiej, jako niepokojący obraz społeczeństwa. 

Świeżaki to maskotki przypominające owoce i warzywa, które obecnie są obiektem promocji w sieci dyskontów Biedronka. Za określoną liczbę uzbieranych (lub ukradzionych) naklejek możemy otrzymać pluszaka. Ludzie się tym dość niezdrowo i niepokojąco ekscytują, o czym za chwilę. Należy jednak cały czas pamiętać, że mowa o pluszakach, które już za 20 złotych można sobie bez najmniejszego problemu zamówić w serwisie aukcyjnym AliExpress (sprawdź gdzie kupić Świeżaki w internecie). O Świeżakach było już głośno przed rokiem, jednakże tegoroczna histeria wymyka się spod kontroli. I w redakcji dość zgodnie obawiamy się, że nie wszystkie sytuacje, z których naśmiewa się internet, to efekt żartów.

Madki i pokolenie „mam horom curke

Duża w tym zasługa pokolenia „mam horom curke„, które swego czasu opisywałam na Bezprawniku. Jego przedstawicielki nazywane są też określeniem „madka”. Jest to słowo matka, pisane z celowym błędem ortograficznym, wyśmiewając dość alternatywną ortografię osób z tego środowiska. Kobiety te są roszczeniowe, nie odczuwają wstydu, na forach internetowych i grupach facebookowych potrafią wymuszać darowizny od normalnych ludzi,  w obliczu braku reakcji na ich żądania często robią się wulgarne i agresywne.

Mogłoby się wydawać, że takie osoby nie istnieją, że to jakieś żarty albo portrety najgorszej patologii. Ale nie – „Madki” istnieją naprawdę, co gorsza – znajdują się na drabinie społecznej na tyle wysoko, by komfortowo i bez większych oporów poruszać się po mediach społecznościowych. Madki mają jeszcze jedną pasję, a są to… Zgadliście – Świeżaki.

Świeżaki za seks, seks za Świeżaki

Biorąc pod uwagę okoliczności oraz grupę społeczną, z którą mamy do czynienia, niepokoi liczba ogłoszeń towarzyskich w sprawie Świeżaków. To nie zawsze są ogłoszenia wyrażone wprost, tak jak w tym wypadku tej oferty:

Czasami niejednoznaczne propozycje mogą wyniknąć w toku „negocjacji”:

Oczywiście absolutnie nie ma w tym winy Świeżaków albo Biedronki. Sama sytuacja wydaje się być raczej dość… groteskowa, jeśli weźmiemy pod uwagę, że mowa o niezbyt wyszukanych pluszowych maskotkach. A jednak społeczeństwa obraz własny wychodzi właśnie przy takich okazjach – trochę jak przy tej promocji z Lidla, gdy ludzie opróżniali opakowania na parkingu, by następnie otrzymać zwrot pieniędzy.

Czy gdzieś w Polsce dojdzie do relacji seksualnej ze Świeżakiem w tle? Cóż, wydaje się, że nie można tego wykluczyć, skoro zagadnienia dotyczące tak – wydawałoby się – intymnych kwestii omawiane są ku uciesze bywalców mediów społecznościowych.

Oszustwa na Świeżaki

Problemów ze Świeżakami jest zresztą więcej. O ile okazało się, że przyciągają do siebie niezbyt rozgarniętą widownię, szybko znalazły się osoby, które postanowiły wykorzystać naiwność koneserów maskotek. Wyłudzanie zdjęć intymnych to tylko wierzchołek góry lodowej, którą stanowią fikcyjne konkursy czy loterie z zapisywaniem do usług Premium SMS. Przypadki tego typu działania warto zgłaszać policji. Również adonisów z portali ogłoszeniowych, którzy ewidentnie próbują wykorzystać życiową naiwność madek. Jak wskazuje art. 197 § 1 Kodeksu karnego

kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12

Jeśli zaś chodzi o społeczeństwo i tak zwane madki. Cóż… nie mam pomysłu na rozwiązanie problemu tego zjawiska, być może powinniśmy leczyć się z niego śmiechem.

881 odpowiedzi na “Świeżaki a seks. Gang Świeżaków z Biedronki rozbudził rynek usług seksualnych w internecie”

  • 500+ tu nic nie zmienia. Nastawienie ludzi jest/było/będzie takie samo. Spójrz na promocję z Lidla, gdzie można było dostać zwrot kasy.

   • Zmienia. Oczywiście doceniam pozytywną stronę 500+ dla wielu rodzin. Ale program jest tak że zrobiony że nie weryfikuje na jaki cel są wydawane pieniądze

    • Taka weryfikacja byłaby nieopłacalna, a do tego klasistowska. Bo jakie wydatki byłyby akceptowalne? A co jeśli matka chodzi w dziurawych butach, nie była w kinie od 10 lat itd., by starczyło jej na rozmaite dziecięce wydatki i po otrzymaniu 500+ kupiła sobie buty i poszła do kina, przestając żyć całkowicie ascetycznie? Rozumiem, że niżej ją oceniasz niż osobę, która na sobie nie oszczędzała, lecz na dziecku, a 500+ wyda na dziecko?

     • Bo nie o weryfikację chodzi, ale o kierowanie pieniędzy tam gdzie są faktycznie potrzebne zamiast przekupowania wyborców. Efektem 500+ są mniejsze pieniądze na przedszkola w gminach (a więc mniej miejsc w przedszkolach – znam to z własnej gminy), mniej nauczycieli i gorsze standardy edukacji (patrz ostatnia deforma której chyba głównym celem było zmniejszenie nakładów na edukację), zmniejszenie pieniędzy publicznych na kulturę i organizacje pozarządowe wpierające rozwój.

    • alimenty też trzeba płacić, a często na inne zgoła cele są przeznaczane! i co, kto to weryfikuje??? dupa blada!

 1. Pani Majo, moim zdaniem próżno doszukiwać się podstępu w opisywanych zakusach internetowych adonisów. Wszak panowie wyrazili swoją „ofertę”.

  Jeśli już to działając w imieniu pokrzywdzonych madek celowałbym raczej w kolejny artykuł kk ;) :

  Kto, wykorzystując bezradność innej osoby lub wynikający z upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej brak zdolności tej osoby do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem, doprowadza ją do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności,

  podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 2. A co jeżeli cały ambaras to indukowany przez biedronkę marketing szeptany, do którego przyłączyli się internauci? Ja rozumiem szaleństwo za nową kampanią marketingową, ale nie wierzę by można być tak głupim by na takie poświęcenia dla pluszowego brokuła się porywać.

 3. No dobra, ale dlaczego Adonisów z portali należy ścigać? On ma świeżaka, ona go chce. W zamian – seks klasyczny, lub (jak zamieściłaś na zrzucie) seks oralny. Po obu stronach jest chęć dokonania wymiany. Co innego jakby wziął a nie dał. Wtedy ścigać można. Ale jeżeli on wziął i dał. I ona też wzięła i dała. W takim przypadku trzeba by ścigać każdego kto korzysta z usług pań prostytutek.
  Mamy wolny rynek, i jakkolwiek rynek świeżaków jest rynkiem żałosnym, to niczym się on nie różni od np. rynku holenderskich tulipanów. W przypadku tulipanów też byli wariaci którzy doprowadzili do załamania rynku i tracili fortuny.

 4. „kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”, gdzie tu przemoc i podstęp jeżeli wyraźnie w ogłoszeniu facet napisał że da maskotkę za seks?? to zwyczajna prostytucja która w tym kraju jeszcze nie jest karalna. Wiele osób traktuje artykuły w internecie jako zgodne ze stanem faktycznym (w tym przypadku prawnym) więc bardzo bym prosił autorów o nie wprowadzanie czytelników w błąd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *