Rząd ma rozważać obowiązkowe szczepienia nie tylko dla pracowników ochrony zdrowia i nauczycieli, ale też dla pracowników gastronomii i urzędników

Państwo Prawo Zdrowie Dołącz do dyskusji (620)
Rząd ma rozważać obowiązkowe szczepienia nie tylko dla pracowników ochrony zdrowia i nauczycieli, ale też dla pracowników gastronomii i urzędników

Szczepienia na Covid-19 będą prawdopodobnie dla niektórych obowiązkowe. Rada Medyczna na wczorajszym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawickim zarekomendowała obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli i pracowników medycznych. O nim wspomina komunikat po posiedzeniu Rady. RMF FM ustaliło z kolei, że eksperci proponowali objęcie tym obowiązkiem także urzędników i pracowników gastronomii.

Szczepienia na Covid-19 będą dla niektórych obowiązkowe

Premier Morawiecki zapowiedział wypracowanie w ciągu najbliższych dni koncepcji dale idących, niż dotychczasowe zachęty.

„Przeznaczyliśmy maksymalnie dużo sił i środków i wysiłków i zachęt, bonusów i premii różnego rodzaju dla różnych osób, dla lekarzy, dla zespołów szczepiących po to, żeby nakłonić jak największą część ludzi do szczepień. Jednak jeżeli nadal będzie taka sytuacja, że czwarta fala będzie bardzo poważnym zagrożeniem to nie wykluczamy dalej idących kroków. Właśnie dlatego odbywają się spotkania Rady Medycznej. Aby dyskutować, reagować i przeciwdziałać. Wszystko po to, aby uchronić nasze zdrowie i życie przed wirusem” powiedział po spotkaniu z ekspertami premier Morawiecki.

„Służba zdrowia w szczególności powinna być przecież uodporniona na COVID-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki,  diagności, laboranci służą pacjentom i obywatelom ” dodał premier.

Powrót do szkół

Rząd chciałby, by dzieci wróciły do szkół. Nauka zdalna, brak kontaktów z rówieśnikami przez tak długi czas, są powodem problemów psychicznych dzieci i młodzieży. Uczniowie i nauczyciele skarżą się, że nauczanie zdalne nie jest tak efektywne, jak w szkole. Rada Medyczna widzi tylko jeden sposób na powrót do szkół we wrześniu. To obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli.

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o możliwości wprowadzenia w Polsce modelu francuskiego, w którym kina, restauracje, stadiony, ale także zakłady opieki medycznej dostępne będą tylko dla zaszczepionych odpowiedział, że ten temat nie był poruszany.

„To jest decyzja, która byłaby daleko idąca, ale na ten moment takiego wariantu w pełni wykluczyć nie mogę, ponieważ nauczyliśmy się przez te ostatnie półtora roku, że koronawirus w różny sposób się rozwija” – powiedział.

Decyzji o obowiązkowych szczepieniach dla pracowników służby zdrowia, bo chodzi nie tylko o lekarzy i pielęgniarki, można się spodziewać jeszcze w tym lub następnym tygodniu.

Po spotkaniu z Radą wiadomo też, że jeśli pojawią się jakieś obostrzenia, to na pewno nie obejmą one osób zaszczepionych. Mówiono też o włączeniu pracodawców w „wymaganie od pracowników poddania się szczepieniu”. Organizacje pracodawców wiele razy apelowały, by dać im odpowiednie do tego narzędzia. W tej chwili takie działania byłyby bezprawne.