Szpital polowy nie tylko na Narodowym – szpitale tymczasowe pojawią się w każdym mieście wojewódzkim. Zaangażowana zostanie też prywatna służba zdrowia

Zdrowie Dołącz do dyskusji (277)
Szpital polowy nie tylko na Narodowym – szpitale tymczasowe pojawią się w każdym mieście wojewódzkim. Zaangażowana zostanie też prywatna służba zdrowia

Potwierdziły się doniesienia Wirtualnej Polski o budowie szpitala polowego na Stadionie Narodowym w Warszawie. Minister zdrowia przyznaje jednak, że szpitale tymczasowe pojawią się w każdym mieście wojewódzkim, a w samej stolicy powstanie jeszcze jeden – oprócz tego, który już jest tworzony. 

Szpital polowy: nie tylko Stadion Narodowy, szpitale tymczasowe też w innych miastach wojewódzkich

Już wczoraj Wirtualna Polska donosiła, że powstaje szpital polowy w Warszawie – lokalizacją jest Stadion Narodowy. Dziś ta informacja została już oficjalnie potwierdzona. Na stadionie ma znaleźć się 500 łóżek. 50 z nich będzie zarezerwowana dla pacjentów w najcięższym stanie. Łóżka będą pochodzić z Agencji Rezerw Materiałowych.

Jak się jednak okazuje, szpital polowy powstanie nie tylko na Stadionie Narodowym. Jak poinformował Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w stolicy ma powstać jeszcze jeden szpital tymczasowy – na razie lokalizacja nie została jednak podana. Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski w Programie 3 Polskiego Radia poinformował, że przygotowywana jest koncepcja stworzenia szpitali polowych w każdym mieście wojewódzkim. W przypadku siedmiu z nich prace mają być już na zaawansowanym etapie – rozpatrywane są konkretne miejsca, w których mogą powstać szpitale tymczasowe. Chodzi o Warszawę (drugi szpital), Kraków, Łódź, Katowice, Poznań, Wrocław i Gdańsk. Jest prawdopodobne, że w przypadku tych miast również rozpatrywane są stadiony.

Kolejne szpitale polowe mają powstawać jako filie szpitala głównego, pod patronatem MSWiA czy szpitali MON. Szczegółowym planem realizacji mają zająć się wojewodowie.

Zmiany w szpitalach powiatowych i wojewódzkich

Oprócz tego minister zdrowia zapowiedział również zmiany w szpitalach powiatowych i wojewódzkich. Szpitale powiatowe będą przekształcane w szpitale zakaźne, które zajmą się leczeniem przede wszystkim pacjentów z COVID-19. Trwają prace nad opracowaniem listy szpitali powiatowych, które można przekształcić. Jeśli w pobliżu znajdują się dwa szpitale powiatowe, jeden z nich zostanie przekształcony właśnie na szpital zakaźny.

Oprócz tego rządzący planują również przekształcenie dużych oddziałów internistycznych w szpitalach wojewódzkich w ok. 30 proc. „na cele COVID-owe”. Przekształcenie szpitali powiatowych i oddziałów w szpitalach wojewódzkich ma łącznie zwiększyć bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19 o ok. 13 tys.

Prywatna służba zdrowia również zaangażuje się w walkę z pandemią

Należy też zwrócić uwagę na jeszcze jedną wypowiedź ministra zdrowia. Zapowiedział on, że w walkę z COVID-19 zostanie również włączona prywatna służba zdrowia. Na razie nie wiadomo, na jakich zasadach. Wydaje się jednak, że rządzący oficjalnie przyznają tym samym, że zasoby, którymi dysponują w tym momencie, są niewystarczające.