REKLAMA
  1. Home -
  2. Firma -
  3. Przedsiębiorcy doczekają się wreszcie rozwiązania, o którym politycy dyskutowali już od kilku lat
Przedsiębiorcy doczekają się wreszcie rozwiązania, o którym politycy dyskutowali już od kilku lat

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje skrócenie podstawowego terminu zwrotu podatku z 60 do 40 dni, zyskał ponadpartyjne poparcie w Sejmie i został skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, szybszy zwrot VAT ma zachęcić przedsiębiorców do wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Szybszy zwrot VAT "na osłodę" obowiązku korzystania z KSeF

Wiadomo już, że przedsiębiorcy nie uciekną od obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur; część firm będzie musiała korzystać z KSeF od 1 lutego 2026 r., część natomiast - od 1 kwietnia. Ministerstwo Finansów szacuje przy tym, że wdrożenie obowiązkowego KSeF (obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z systemu dobrowolnie) który ma ujednolicić obieg dokumentów i zautomatyzować rozliczenia, przyniesie budżetowi państwa dodatkowe 10 mld zł w ciągu 10 lat - głównie z tytułu uszczelnienia luki VAT.

Przy okazji wdrażania KSeF rząd postanowił wprowadzić dodatkową zachętę w postaci szybszego zwrotu VAT. Jedną z najważniejszych zmian w ramach nowelizacji ma być skrócenie podstawowego terminu, w jakim urząd skarbowy ma obowiązek dokonać zwrotu nadpłaconego podatku VAT. Zgodnie z projektem, termin ten ma ulec skróceniu z obecnych 60 do 40 dni.

REKLAMA

W uzasadnieniu rząd podkreśla, że zmiana ta ma na celu poprawę płynności finansowej polskich firm, które szybciej odzyskają należne im środki. Jednocześnie jest to wyraźna zachęta do adaptacji do systemu e-fakturowania, który ma stać się fundamentem obiegu dokumentów w gospodarce. Warto przy okazji przypomnieć, że pomysł skrócenia terminu zwrotu VAT nie jest, mówiąc delikatnie, nowy - dyskusja na ten temat trwa już od kilku lat, choć w zasadzie od początku wiązano wprowadzenie tego rozwiązania razem z obowiązkiem korzystania z KSeF.

Dodatkowe ułatwienia przy wdrażaniu KSeF

Aby ułatwić firmom przejście na nowy system, projekt przewiduje szereg rozwiązań o charakterze przejściowym. Po pierwsze, do końca 2026 r. nie będą stosowane kary za błędy związane z wdrażaniem nowych przepisów. Ma to dać przedsiębiorcom czas na adaptację systemów informatycznych i procesów wewnętrznych. Po drugie, rząd wprowadzi również specjalne ułatwienia dla mikroprzedsiębiorców. Od kwietnia do końca grudnia 2026 r. będą oni zwolnieni z obowiązku wystawiania e-faktur, pod warunkiem, że ich miesięczna sprzedaż nie przekroczy 10 tys. zł brutto. Dodatkowo do końca przyszłego roku utrzymana zostanie możliwość wystawiania faktur za pomocą kas rejestrujących. Projekt na stałe wprowadza także tzw. tryb „offline24”, który umożliwi wystawienie faktury bez dostępu do internetu, na przykład w przypadku awarii sieci.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi