FREE NOW wprowadza taksówki tylko dla kobiet. Mężczyźni nie będą mogli ich prowadzić

Codzienne Dobre wiadomości Dołącz do dyskusji
FREE NOW wprowadza taksówki tylko dla kobiet. Mężczyźni nie będą mogli ich prowadzić

FREE NOW odpowiada na potrzeby rynkowe i wprowadza taksówki dla kobiet. W środku znajdują się nie kierowcy, a kierowczynie, co ma zminimalizować ryzyko padnięcia ofiarą napadu, czy też przestępstwa o charakterze seksualnym. To bardzo dobry i – niestety – potrzebny ruch.

Taksówki dla kobiet

FREE NOW wprowadza taksówki dla kobiet w postaci specjalnej opcji „Dla Niej”, jak opisuje „Dziennik Bałtycki”. Źródłowe medium nie jest przypadkowe, bo usługę wdrożono na razie pilotażowo i funkcjonuje właśnie w Trójmieście. Nowa funkcja jest przeznaczona dla pasażerek, które chcą skorzystać z taksówki, za kierownicą której znajduje się kobieta.

Cele, które FREE NOW chce nową funkcją osiągnąć, są dwa. Po pierwsze, chodzi o pewne odczarowanie zawodu taksówkarza poprzez pokazanie, że kobiety także taki zawód mogą wykonywać. Po drugie zaś, chodzi o udostępnienie alternatywy dla tych pasażerek, które wolą przejazdy z kobietami – z różnych względów.

Usługa jest dostępna w aplikacji FREE NOW dla wszystkich użytkowników znajdujących się w Trójmieście, a także – od strony kierowcy – tylko u kobiet. Kierowczyni może oczywiście odrzucić przejazd, który zamówi mężczyzna. Pewien dyskomfort może przecież istnieć także po stronie prowadzącej kobiety. Szczególnie podczas kursów nocnych, zamawianych z lokalizacji typowo imprezowych.

Kobiety, choć wśród trójmiejskich kierowców FREE NOW stanowią duży – w skali reszty kraju – odsetek, to w dalszym ciągu nie stanowią liczebnej grupy. Powoduje to, że skorzystanie z usługi „Dla Niej” może chwilę potrwać, a kierowczyni nie od razu się znajdzie. Warto też dodać, że tak jak w wypadku innych opcji przewozu (Lite/Comfort) występuje gwarancja ceny przewozu.

Dobra idea

Źródłowy portal także wskazuje, że wprowadzenie usługi wiąże się także z tym, że do Polski przybywa coraz więcej Ukrainek. Dla nich właśnie wprowadzono także wersję ukraińską aplikacji mobilnej. Sam Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW, tłumaczy:

[…] Spodziewamy się także, że w obliczu rosnącej liczby przybywających do Polski uchodźczyń z Ukrainy, praca w zawodzie taxi może być dla nich szansą na rozpoczęcie pracy zarobkowej w komfortowych warunkach. Mamy też świadomość, że dla pasażerek z Ukrainy, które są w naszym kraju od niedawna, korzystanie z usługi tylko dla kobiet może być bardziej preferowane. Z myślą o nich, w ostatnich dniach udostępniliśmy naszą aplikację także w języku ukraińskim.

Rozwiązanie jest dobre i potrzebne. Jakiś czas temu rodzimy internet obiegł szereg historii kobiet, które padły ofiarami niebezpiecznych sytuacji ze strony kierowców. Niektóre sprowadzały się nawet do prób gwałtu.

Opisanie kilku takich historii wywołało szeroką, lawinową wręcz dyskusję w tym zakresie. Do tego stopnia, że okazało się, iż problem nie jest marginalny.