Ubezpieczenie biletu wstępu na wydarzenie nie zawsze zapewni nam zwrot pieniędzy

Codzienne Prawo Dołącz do dyskusji
Ubezpieczenie biletu wstępu na wydarzenie nie zawsze zapewni nam zwrot pieniędzy

Wybierając się na koncert, czy inne większe wydarzenie zazwyczaj należy kupić bilety z wyprzedzeniem. Szczególnie, jeśli gwiazdą wieczoru jest jakaś bardzo znana osoba. Jeśli wraz z zakupem biletu wiąże się rezerwacja miejsc siedzących, tym bardziej czas nagli. Jak wiadomo, najlepsze miejsca wyprzedają się najszybciej. Jednak kto wie, co tak naprawdę będzie robił za miesiąc, czy za trzy miesiące? Nikt. Dlatego zaistniała możliwość wykupienia ubezpieczenia biletu wstępu w razie, gdyby jednak okoliczności nie pozwalały na uczestnictwo w wydarzeniu. 

Ubezpieczenie biletu wstępu – kusząca propozycja zwrotu całej ceny

Ubezpieczenie biletu wstępu często daje możliwość, w razie określonych zdarzeń losowych, uzyskania zwrotu nawet 100% ceny. Najczęściej ubezpieczenie te można wykupić bezpośrednio przy zakupie biletów. Zatem wykupienie takiego ubezpieczenia nie jest zbyt kłopotliwe. Dodatkowo firmy sprzedające bilety na wydarzenia starają się jak najbardziej ułatwić konsumentowi zakup takiego ubezpieczenia. A zatem przeciętny człowiek, kupując bilet na wydarzenie, które odbędzie się za trzy miesiące myśli sobie: „O! Świetna opcja, ubezpieczę swoje bilety, a w razie, jeśli coś nie pójdzie po mojej myśli, to nie pójdę i dostanę zwrot pieniędzy”. Czy to odpowiednie założenie? Okazuje się, że niekoniecznie…

Zwrot pieniędzy nigdy nie jest bezwarunkowy

Warto w tym miejscu zauważyć, że samo ubezpieczenie biletów nie zapewnia nam bezwarunkowego zwrotu pieniędzy. Praktycznie nigdy nie jest tak, że zwrot otrzymamy z tytułu samego faktu, iż nie braliśmy udziału w imprezie. Innymi słowy, nie otrzymamy zwrotu ceny za zwykłą zmianę planów na ten konkretny termin. Warunki ubezpieczenia są różne w zależności od firmy, jaka owe ubezpieczenie nam oferuje. Jednakże najczęściej zwrot uwarunkowany jest nieszczęśliwym wypadkiem, nagłym zachorowaniem, śmiercią, dużym opóźnieniem w komunikacji miejskiej itp.

Spełniam warunki uzyskania zwrotu – i co dalej?

Nastąpiło zdarzenie, które uniemożliwiło uczestnictwo w wydarzeniu? No to zaczyna się zabawa. Ubezpieczyciel najpewniej określił termin, w jakim należy zgłosić swoją szkodę. Jeśli na skutek różnych okoliczności termin nie został dotrzymany, najprawdopodobniej nici z dochodzenia zwrotu ceny za bilety. Termin mamy zachowany? Więc zaczynamy od dokumentów. Najpewniej ubezpieczyciel uwarunkował wypłatę zwrotu ceny od przedstawienia konkretnych dokumentów, które potwierdzają zaistnienie danych okoliczności. Oznacza to tyle, że jeśli powodem nieobecności na wydarzeniu była choroba dziecka, to ubezpieczyciel zażąda od rodzica dokumentacji medycznej wraz z diagnozą lekarską, a dalej dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa. Można żartobliwie stwierdzić, że jeśli nie posiada się odpisu skróconego aktu urodzenia swojego dziecka, to może być problem. Z drugiej jednak strony, należy mieć na uwadze, iż aby uzyskać choćby odszkodowanie po wypadku zawsze należy przedłożyć szereg dokumentów dotyczących sprawy.

Ubezpieczenie biletu wstępu: warto czy nie?

To zależy. Jeśli bilety są drogie, to warto zastanowić się nad taką możliwością. Natomiast z pewnością należy się zapoznać z warunkami ubezpieczenia oraz z instrukcją jak zgłosić szkodę i w jakim terminie. Wykupując dodatkowo ubezpieczenie, warto być przygotowanym już wcześniej, jeśli chodzi o niektóre dokumenty. A przynajmniej z wyprzedzeniem zorientować się, jak to tak naprawdę działa. Trzeba też również zwrócić uwagę do jakiej kwoty ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić odszkodowanie. W niektórych przypadkach może jednak się okazać, że nie będzie to 100 proc. ceny, jaka została zapłacona za bilet.