Zwierzę domowe też można ubezpieczyć. Rzecznik Finansowy podpowiada, jak to zrobić

Finanse Dołącz do dyskusji
Zwierzę domowe też można ubezpieczyć. Rzecznik Finansowy podpowiada, jak to zrobić

Coraz częściej zwierzęta są traktowane jak najlepsi przyjaciele czy wręcz członkowie rodziny. Dlatego nikogo nie dziwi, że ubezpieczenie zwierząt domowych staje się coraz bardziej popularne. Ubezpieczyć czworonoga można praktycznie od wszystkiego – od chorób, przez zaginięcie, aż po potencjalne szkody spowodowane przez zwierzę.

Od czego można ubezpieczyć zwierzę domowe?

Ubezpieczenia zwierząt domowych zyskują coraz większą popularność. Trudno się dziwić, ponieważ w razie choroby czy też szkód spowodowanych przez czworonoga, właściciela może naprawdę zaboleć portfel. Dlatego właśnie wielu właścicieli woli cyklicznie uiszczać określoną kwotę i w razie problemów skorzystać z ubezpieczenia.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem ubezpieczenia, jakie wykupują właściciele czworonogów, jest ubezpieczenie kosztów leczenia, będących następstwem choroby lub schorzeń, na jakie cierpi zwierzę. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również pakiety dotyczące kosztów leczenia będącego następstwem nieszczęśliwych wydatków, kosztów związanych ze śmiercią zwierzaka, kosztów opieki nad zwierzakiem, czy też kosztów pokrycia szkód majątkowych i osobowych spowodowanych przez zwierzę.

Możliwości jest naprawdę wiele, a koszty nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. Najbardziej podstawowa wersja ubezpieczenia to koszt w wysokości 300-400 złotych rocznie. Oczywiście im wyższa suma ubezpieczeniowa i szerszy pakiet ochronny, tym koszty są wyższe. Duże znaczenie ma również rasa, wiek i gabaryt zwierzaka.

Co ciekawe, ubezpieczyciele oferują pakiety nie tylko dla najbardziej popularnych zwierząt domowych, takich jak psy, koty, czy króliki. Obecnie ubezpieczyć możemy nawet gekona, rybki akwariowe czy węża. Ubezpieczeniem takim nie obejmiemy jednak zwierząt hodowlanych i gospodarskich, takich jak konie, bydło, trzoda chlewna, czy zwierzęta futerkowe (tutaj firmy ubezpieczeniowe przewidują inne rodzaje ubezpieczeń).

Ubezpieczenie zwierząt domowych – na co zwrócić uwagę

Chcąc wykupić ubezpieczenie zwierząt domowych, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, należy się wgłębić w ogólne warunki ubezpieczenia, w których wyszczególnione są wszystkie kwestie, dotyczące przedmiotu ubezpieczenia, zakresu jego obowiązywania, oraz poszczególnych wyłączeń. Jako ciekawostkę należy wskazać, że ubezpieczenie zwierząt domowych najczęściej nie będzie możliwe w przypadku posiadania psów agresywnych ras, problemy mogą się również pojawić w hodowlach – nie każde ubezpieczenie dopuszcza zwierzęta hodowane w celach handlowych.

Szczególnie istotny dla właścicieli zwierząt domowych jest zakres ubezpieczenia. Warto zwrócić uwagę, że firmy ubezpieczeniowe w podstawowym pakiecie najczęściej oferują jedynie ubezpieczenie kosztów leczenia w przypadku chorób i schorzeń zwierząt domowych. Oznacza to, że pieniądze za weterynarza zostaną zwrócone, jeżeli na przykład kot będzie miał infekcję bakteryjną. Jeżeli jednak wpadnie pod samochód – już nie. W tej sytuacji bowiem należy wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku. Szczegóły dotyczące zakresu ubezpieczenia znajdują się we wspomnianych już wcześniej ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że zakłady ubezpieczeń najczęściej pokrywają koszty leczenia czworonogów na terenie Polski. W Przypadku częstych wyjazdów ze zwierzakiem zwykle konieczne jest dokupienie dodatkowego ubezpieczenia obowiązującego na terytorium UE lub w innych krajach.

Ubezpieczenie zwierząt domowych w ramach polisy mieszkaniowej

Popularną praktyką jest również ubezpieczenie zwierząt domowych w ramach polisy mieszkaniowej lub polisy OC w życiu prywatnym (w tym drugim przypadku najczęściej ubezpieczenie obejmuje ewentualne pokrycie strat w przypadku szkód wyrządzonych przez zwierzę).

W polskim systemie prawnym zwierzę traktowane jest jako rzecz (być może brzmi to nieludzko, jednak zwierzęta, zwłaszcza rasowe, również mają określoną wartość i mogą być przedmiotem prawa własności). W przypadku utraty lub kradzieży zwierzaka warto się zorientować, czy w przypadku posiadanej przez nas polisy nie jest on traktowany, jako „mienie ruchome” i również nie podlega ubezpieczeniu z tego tytułu.

Rzecznik Finansowy podpowiada, jakie ubezpieczenie zwierząt domowych wybrać

Zwierzę domowe można ubezpieczyć na różne sposoby. Wszystko więc zależy od faktycznych potrzeb właściciela czworonoga. Dlatego najlepiej określić priorytety i wtedy poszukać właściwej polisy. Jak podkreśla Rzecznik Finansowy w poradniku skierowanym do właścicieli zwierząt domowych:

Być może posiadamy zwierzę niewychodzące i wolimy pokryć okazjonalne koszty leczenia i inne związane ze zwierzęciem niż opłacać składkę. Jeżeli jednak kilka niespodziewanych wizyt u weterynarza w krótkim czasie połączonych z koniecznością pokrycia np. kosztów operacji i opieki pooperacyjnej pupila może poważnie naruszyć budżet domowy, to powinno się rozważyć specjalne, dedykowane ubezpieczenie. Dlatego też trzeba porównać i przeanalizować dokładnie oferty dostępne na rynku. Nie można zapominać o szczegółowym zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Jeżeli czegoś nie rozumiemy, warto skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń lub pośrednikiem. Jedynie przemyślany wybór ubezpieczenia zapewni odpowiednią ochronę.

Jak podkreśla RF, w przypadku wystąpienia określonej szkody, która jest objęta polisą ubezpieczeniową, fakt jej zaistnienia trzeba zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego jak najszybciej. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne wymogi, dotyczące likwidacji szkody. Część firm ubezpieczeniowych może bowiem zastrzec, że refundowane są tylko koszty leczenia w partnerskich gabinetach weterynaryjnych, lub też że refundacja jest uzależniona od wykonania odpowiednich (dodatkowych) badań, przedstawienia pełnej dokumentacji medycznej czy też zgłoszenia zajścia odpowiednim jednostkom (na przykład w przypadku wypadku zwierzaka straży miejskiej lub policji).