Oto lista ułatwień, na które mogą liczyć uchodźcy z Ukrainy

Państwo Dołącz do dyskusji (15)
Oto lista ułatwień, na które mogą liczyć uchodźcy z Ukrainy

W obliczu ogromnej tragedii, jaka rozgrywa się tuż za granicami naszego państwa, Polacy jednoczą się i dokładają wszelkich starań, by pomóc. Na konferencji prasowej w Przemyślu, minister infrastruktury zapowiedział, że przez najbliższy miesiąc uchodźcy z Ukrainy będą mogli za darmo przemieszczać się pociągami PKP Intercity. Jakie jeszcze ułatwienia dla uchodźców przewiduje rząd?

Polska jest gotowa do transportu rannych z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na dworcu w Przemyślu, szef Kancelarii Premiera oraz minister infrastruktury i wiceminister zdrowia, informowali o specjalnym programie odbioru rannych z Ukrainy.

W Przemyślu gotowy jest pociąg z pięcioma wagonami przystosowanymi do transportu rannych z Ukrainy. Cztery wagony zawierają pomoc humanitarną dla obwodu lwowskiego – mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

Pociąg sanitarny ma w razie potrzeby wjeżdżać do Mościsk i odbierać rannych. Następnie osoby poszkodowane będą transportowane w celu diagnostyki do szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie. Stamtąd trafią już do szpitali specjalistycznych.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że około 120 polskich szpitali zadeklarowało swoją pomoc.

Mamy ok. 70 tys. miejsc przeznaczonych dla osób, które wymagają operacji chirurgicznej lub ortopedycznej. Mogą być osoby poparzone, które wymagają pomocy – doprecyzował.

Jakie ułatwienia dla uchodźców obowiązują w Polsce?

W ramach ułatwienia dla uchodźców, zarząd PKP Intercity podjął decyzję, że przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów ich pociągami. Taką informację podał minister infrastruktury. Zwrócił się również do wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce i organizatorów transportu publicznego z apelem, aby dołączyli do tej inicjatywy.

W czwartek polski rząd zwolnił osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu covidowego. Minister zdrowia zaś wprowadził możliwość szczepienia przeciw COVID-19 dla cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Kwestionariusze przed szczepieniem są już dostępne w ukraińskiej wersji językowej. Jedynym warunkiem nabycia prawa do nich jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Chodzi o dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

Jak doniósł portal „Business Insider”, kolejnym elementem wsparcia dla obywateli Ukrainy będą ułatwienia m.in. w otwieraniu rachunków bankowych w Polsce. Obecnie ta procedura jest obwarowana szeregiem formalności. Z komunikatu rzecznika Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że trwają konsultacje z prezesami największych banków w Polsce. Celem jest maksymalne ułatwienie procedur bankowych dla cudzoziemców.

Łatwiej wjechać do Polski z psem, kotem, czy fretką

Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ze względu na nadzwyczajną sytuację. Główny Lekarz Weterynarii wprowadził tymczasowe odstępstwa od standardowych wymogów dotyczących przewozu do UE zwierząt. Zmiany dotyczą psów, kotów i fretek.

Podróżny, którego zwierzę nie spełnia jednego lub więcej wymagań przywozowych, zgodnie z nowymi zasadami, musi wypełnić specjalne oświadczenie. W takim przypadku zwierzak zostanie wpuszczony do kraju. Procedury weterynaryjne zostaną zaś przeprowadzone w Polsce na koszt budżetu państwa.

Ułatwienia dla uchodźców w dostępie do pracy. Ministerstwo Rodziny ogłasza konkurs

MRiPS w swoim komunikacie poinformowało, że samorządy, organizacje pozarządowe i instytucje rynku pracy mogą ubiegać się o środki z Funduszu Pracy na aktywizację zawodową i integrację cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce. Wsparciem mają być objęte osoby ewakuowane do Polski w ramach rządowego wsparcia sojuszników z Afganistanu, a także mieszkańcy pogrążonej w wojnie Ukrainy.

Oferty wraz z oświadczeniami i wszystkimi niezbędnymi załącznikami będzie można składać w terminie do 21 marca 2022 r. do godz. 16:00, za pośrednictwem platformy e-PUAP. Zadania powinny być zrealizowane najpóźniej do końca 2023 roku. Na przedsięwzięcie Ministerstwo przeznaczy kwotę do 40 milionów złotych.

Polska wspiera Ukrainę. Działają też obywatele

Nie tylko rząd podejmuje kroki, które mają na celu pomoc Ukraińcom. Bardzo wiele robią też obywatele. Ci w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin zdecydowanie pokazali, że choć Polaków sporo dzieli, dla ważnej sprawy potrafią działać razem. I mają wielkie serca.

Ruszył szereg zbiórek na pomoc humanitarną. Listę zweryfikowanych składek przedstawiliśmy w tekście o tym, jak pomóc Ukrainie z Polski. Powstało też wiele grup pomocowych. Chociażby grupa facebookowa „Prawnicy i prawniczki Ukraińcom”, która w ciągu doby zebrała ponad 9 tysięcy członków. Łączy ona obywateli Ukrainy, którzy szukają pomocy prawnej i polskich prawników gotowych świadczyć ją pro bono.

Nasi rodacy licznie udostępniają ukraińskim braciom dach nad głową. Dają wsparcie psychiczne i materialne. Wożą żywność i inne potrzebne produkty na granicę. Transportują uciekające od konfliktu zbrojnego rodziny w głąb naszego kraju. Choć ostatnich kilka dni to istny koszmar, dziś czuję dumę z postawy, jaką prezentuje znakomita większość Polaków.

Wojna na Ukrainie, czytaj koniecznie: