Sprawdź, czy w 2021 r. możesz skorzystać z nowych ulg podatkowych w PIT

Podatki Dołącz do dyskusji (1)
Sprawdź, czy w 2021 r. możesz skorzystać z nowych ulg podatkowych w PIT

Już od 15 lutego – do 30 kwietnia – możemy rozliczyć PIT. Na część obywateli przygotowana deklaracja podatkowa będzie czekać w usłudze Twój e-PIT (dostępnej teraz na stronie e-Urzędu Skarbowego). O jakie ulgi w PIT w 2021 r. można się starać i na jakich zasadach? Jakie są nowe ulgi, z których można skorzystać?

Ulgi w PIT w 2021 r. Co można odliczyć?

Do najpopularniejszych ulg należy ulga prorodzinna w PIT, czyli ulga na dziecko. Mogą się o nią starać rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy wychowujący dziecko – przy czym słowo klucz to „wychowujący”, bo płacenie alimentów czy sporadyczne kontakty z dzieckiem nie wystarczają, by skorzystać z ulgi.

Drugą popularną ulgą podatkową jest ulga na internet. Można z niej skorzystać zarówno jeśli użytkownik korzysta z sieci internetowej w telefonie jak i na komputerze czy innych urządzeniach, a nawet w kafejce internetowej. Aby móc skorzystać z ulgi, konieczne jest udokumentowanie poniesionego wydatku. Należy przy tym pamiętać, że z ulgi internetowej (maksymalnie 760 zł na osobę) można skorzystać jednorazowo w ciągu dwóch następujących po sobie lat. Na łamach Bezprawnika opisywaliśmy już, jak odliczyć ulgę na internet.

Do kolejnych ulg podatkowych należą ulga termomodernizacyjna, ulga abolicyjna, ulga rehabilitacyjna, ulga dla krwiodawców, możliwość odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, możliwość odliczenia darowizny na cele edukacyjne, ulga dla młodych poniżej 26. roku życia czy ulgi dla osób niepełnosprawnych. Należy jednak pamiętać, że część ulg to ulgi odliczane od podatku, część – ulgi odliczane od dochodu (do tych drugich należy zaliczyć m.in. ulgę internetową czy ulgę termomodernizacyjną).

Jeśli chodzi o ulgi w PIT w 2021 r. pojawiły się też nowe ulgi – możliwość odliczenia darowizny na cele walki z COVID-19, ulga podatkowa dla dawców osocza czy możliwość obniżenia dochodu uzyskanego w 2019 r. o stratę z powodu pandemii COVID-19 w 2020 r. (dla podatników, którzy prowadzą własną działalność).

W przypadku darowizny na cele walki z COVID-19 odliczeniu podlegają darowizny przekazane na ARM, Centralną Bazę Rezerw Sanitarno-Epidemicznych, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych, a także podmioty lecznicze znajdujące się w wykazie. Darowizna musiała być przekazana nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. Wysokość kwoty, którą można odliczyć, zależy od tego, w którym okresie roku została ona przekazana.

Jeśli chodzi z kolei o ulgę dla ozdrowieńców, którzy przekazali swoje osocze, to możliwe jest odliczenie 130 zł za każdy litr krwi, natomiast w przypadku oddania litra czystego osocza z przeciwciałami – 200 zł. Z kolei ozdrowieńcy, którzy oddali osocze, a byli poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom mogą odliczyć 350 zł za każdy litr osocza.

Ulgi w PIT 2021: ulgi dla niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z trzech rodzajów ulg – ulgi na leki, na samochód oraz na sprzęt rehabilitacyjny. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku zakupu leków odliczeniu podlega kwota powyżej 100 zł. Jeśli chodzi z kolei o ulgę na samochód, to odliczeniu podlegają wydatki poniesione na przystosowanie samochodu do poruszania się nim przez osobę niepełnosprawną, a maksymalna kwota ulgi to 2280 zł.

Warto sprawdzić deklarację przygotowaną przez skarbówkę

W usłudze Twój e-PIT (przeniesionej w tym roku do e-Urzędu Skarbowego) podatnik będzie mógł się zapoznać z przygotowanym za niego PIT-em. Warto go jednak dokładnie sprawdzić, dlatego że nawet ulgi, które powinny być rozliczone „odgórnie”, nie zawsze są rozliczone w sposób poprawny. Dodatkowo jeśli np. w trakcie 2020 r. komuś urodziło się dziecko, to nie zostanie to uwzględnione w przygotowanej deklaracji.