Po urodzeniu dziecka przysługuje urlop macierzyński. Nowelizacja prawa reguluje dodatkowe przywileje ojców w tej kwestii.
Młode matki od lat zyskują coraz większe przywileje już w krótkim czasie po zajściu w ciąże, a także kolejne uposażenia oraz czas wolny od pracy po porodzie. Oczywiście, jest to naturalna przyczyna konieczności wychowania dziecka. Od pewnego czasu narastają jednak pytania – co z prawem ojca? W ten sposób powstał urlop „tacierzyński”, jednak nie brakło w nim kilku niedopatrzeń. Poparta przez Senat nowelizacja prostuje niektóre zasady, dzięki czemu część przywilejów będzie prostsza do otrzymania, inne – wręcz przeciwnie.
W kwestii wolnych dni dla rodziców, sytuacja zmieni się zwłaszcza wtedy, kiedy od pierwszych miesiący życia niemowlaka zabraknie matki. W sytuacji jej śmierci, porzucenia dziecka lub niemożliwości sprawowania opieki, najważniejsze uprawnienia w prosty sposób będzie mógł przejąć ojciec. Do tej pory, swój urlop mógł wykorzystać tylko wtedy, kiedy zarówno on był ubezpieczony, ale też matka miała prawo do urlopu, a także wykorzystała z niego pierwszych 14 tygodni. To ma się zmienić w taki sposób, że tylko jego indywidualne możliwości będą stanowiły podstawę do uzyskania wolnego.
Nieco inaczej będzie też wyglądała kwestia ubiegania się o zasiłek macierzyński. Tu także, w przypadku nieobecności matki, ojciec dziecka lub ubezpieczony członek najbliższej rodziny będzie uprawniony do otrzymania świadczeń. Wyklucza to więc sytuację, w której pieniądze przepadają, gdy może się o nie starać tylko matka, a ta nie ma do tego możliwości.
Nowelizacja utrudnia życie wszystkim tym, którzy starali się w prosty sposób „wypracować” wyższą kwotę zasiłku. Chodzi o osoby, które zakładają działalność gospodarczą lub mają możliwość zadeklarowania wysokości składki, opłacają zawyżoną sumę przez krótki czas (np. 1-2 miesięcy), po czym przez długi okres – jak na przykład w przypadku urlopu rodzicielskiego – pobierają kwotę odpowiednią do dużej sumy, którą uiszczali jedynie przez parę tygodni. Zmieni się bowiem system obliczania zasiłku dla tych, którzy ubezpieczeniu podlegali i opłacali je przez mniej niż 12 miesięcy. Będzie on bardziej sprawiedliwy i uwzględni jedynie realną sumę składek.
Problemy z prawem rodzinnym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.