Waloryzacja rent i emerytur już dziś

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (192)
Waloryzacja rent i emerytur już dziś

1 marca 2016 roku to długo zapowiadana data, kiedy nastąpi kolejna waloryzacja rent i emerytur.

Emeryci i renciści w ostatnich latach mieli sporo zmartwień. Zmieniane listy leków refundowanych, wydłużające się kolejki do lekarzy specjalistów, rozważania zmian zabraniających im dorabiania, obiecanki podwyżek, które nie doszły do skutku, podwyższanie i obietnice obniżenia wieku emerytalnego. Teraz okazuje się, że od 1 marca emerytury i renty zostaną zwaloryzowane.

Waloryzacja rent i emerytur 2016

Czy waloryzacja rent i emerytur jest wynikiem zamierzeń nowego rządu? Czy jest to ukłon ZUSu w stronę starszych osób? Niestety nie. Podwyżki reguluje ustawa, a chodzi o tak zwany wskaźnik waloryzacji, czyli roczną średnią cen towarów i usług w poprzednim roku, który zwiększany jest o minimum 20% realnej podwyżki przeciętnego wynagrodzenia w tym samym roku kalendarzowym.

O ile zatem wzrosną emerytury i renty? Czy nasi dziadkowie mogą już zacierać ręce i planować wydatki? Poszaleć się nie da, bo wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 100,24, czyli podwyżka wyniesie… 0,24%! Podwyżki otrzyma około 6,5 mln świadczeniobiorców.

Najniższe świadczenia będą obecnie wynosiły dla emerytur, rent rodzinnych i rent przyznawanych z racji całkowitej niezdolności do pracy od 882,56 zł. Renta przyznawana z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie minimalnie 676,75 zł, a renta socjalna będzie wynosiła minimalnie 741,35 zł.

Świadczenia przedemerytalne wyniosą minimalnie 1 029,86 zł, dodatek dla sierot to kwota od 392,20 zł, dodatek pielęgnacyjny to minimalnie 208,67 zł, a dodatek kombatancki to najmniej 208,67 zł. Warto pamiętać, że pomimo podwyżek renta socjalna i renta rodzinna nie będą mogły w sumie przekroczyć kwoty 1 765,12 zł.

Warto wiedzieć i przekazać swoim rodzicom, dziadkom, sąsiadom informację o tym, że osobom, które otrzymują brutto mniej niż 2 000 zł miesięcznie, przysługuje jednorazowy dodatek. Jeśli do tej pory otrzymywali mniej niż 900 zł, to powinni oni otrzymać 400 zł. Gdy otrzymują pomiędzy 900 a 1 100 zł, to należy im się 300 zł, pomiędzy 1 100 a 1 500 zł mogą liczyć na 200 zł, a Ci, którzy mają od 1 500 do 2 000 zł, dostaną 50 zł dodatku.

Podwyżka jest symboliczna i z zacierania rąk emeryci i renciści jednak będą mogli zrezygnować, chyba że chodzi o zacieranie w celu rozgrzania, bo zbyt dużo sobie za dodatkowe pieniądze nie kupią.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych ze świadczeniami lub składkami, wyliczeniami ich wysokości przez ZUS, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com