Warsztaty językowe z ZUS. O Zakładzie można mówić co się chce, ale to on wprowadza prosty język w administracji

Państwo Podatki Dołącz do dyskusji (231)
Warsztaty językowe z ZUS. O Zakładzie można mówić co się chce, ale to on wprowadza prosty język w administracji

Warsztaty językowe z ZUS? Może to brzmieć zabawnie, jednak niezależnie od naszego stosunku do Zakładu warto zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie ZUS był jedną z pierwszych instytucji, które zaczęły wprowadzać prosty język do administracji publicznej.

Administracja publiczna zmaga się z wieloma problemami. Język niezrozumiały dla obywatela jest jednym z nich

Dlaczego Polacy nie przepadają za odwiedzaniem urzędów? Powodów jest wiele – długie kolejki, nierzadko wydłużony czas załatwiania samej sprawy, wiele osób skarży się, że urzędnicy są nieuprzejmi i nie przykładają się do swojej pracy. Jednym z tych powodów jest również konieczność zetknięcia się z językiem urzędowym, który nie zawsze jest dla wszystkich zrozumiały (nawet sądy przyznają, że pisma urzędowe są po prostu pisane niezrozumiałym językiem). Z tego względu należy docenić te instytucje, które dostrzegły problem i starają się go rozwiązać na własną rękę. Pionierem we wprowadzaniu prostego języka do administracji publicznej jest właśnie ZUS. I to właśnie dlatego już wkrótce będzie można wziąć udział w nietypowych warsztatach. Mogą one okazać się przydatne dla wszystkich, którzy w pracy posługują się językiem oficjalnym, pełnym wyrażeń i zwrotów charakterystycznych dla danej branży. Zasady prostego języka są bowiem uniwersalne.

Festiwal „Stolica Języka Polskiego”, a na nim… Prosto z ZUS

W warsztatach będzie można wziąć udział w ramach Festiwalu „Stolica Języka Polskiego” odbywającego się w Szczebrzeszynie. Na to wydarzenie co roku licznie przybywają pisarze, dziennikarze, aktorzy i ludzie związani z szeroko pojętą kulturą. W trakcie festiwalu odbędzie się wiele prelekcji, wykładów spotkań i warsztatów. Wśród nich – właśnie warsztaty językowe z ZUS. Zakład, jako partner edukacyjny festiwalu, postanowił przybliżyć w jakich sytuacjach warto posługiwać się prostym językiem oraz o czym należy pamiętać, by informacja była zrozumiała dla przeciętnego odbiorcy. Warsztaty będą odbywać się codziennie od 5 do 10 sierpnia. Ćwiczenia poprowadzą trenerzy, którzy od dwóch lat współpracują z urzędnikami Zakładu i uczą ich upraszczania komunikacji z petentami.

ZUS na swojej stronie opublikował też zasady prostego języka, które mogą przydać się nie tylko urzędnikom, ale też np. prawnikom czy wykładowcom. Zdaniem Zakładu zawsze należy m.in. zaczynać od najważniejszej dla odbiorcy informacji, zwracać się do niego bezpośrednio i unikać rozwlekłości.

Oczywiście oprócz warsztatów językowych ZUS umożliwi zainteresowaniem zdobycie wiedzy na temat możliwych świadczeń, podpowie, co należy zrobić, by wyjechać z ZUS do sanatorium czy z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca. Chętni będą mogli również założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).