Weryfikacja zaszczepienia przeciwko COVID-19 może być jednak możliwa. I to już jesienią

Praca Zdrowie Dołącz do dyskusji (101)
Weryfikacja zaszczepienia przeciwko COVID-19 może być jednak możliwa. I to już jesienią

Wszystko wskazuje na to, że temat szczepień ponownie wróci na tapet. Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19, który może wejść w życie już jesienią 2022. Zgodnie z jego założeniami będzie możliwa weryfikacja zaszczepienia w zakładzie pracy.

Weryfikacja zaszczepienia od jesieni 2022

O możliwości weryfikacji zaszczepienia przez pracodawców mówi się od początku wprowadzenia na rynek szczepionek. Niestety fala sprzeciwu społecznego uniemożliwiała jego wprowadzenie. Pomysł powraca kolejny raz, wraz z poselskim projektem ustawy. Zgodnie z jego założeniami pracodawcy zyskaliby prawne możliwości sprawdzania zaszczepienia pracowników. Pracodawca mógłby zażądać od pracownika lub osoby pozostającej z nim w stosunku cywilnoprawnym okazania informacji o posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu, testu stwierdzającego przebycie infekcji lub certyfikatu szczepienia. Taka możliwość miałaby obowiązywać do końca stanu zagrożenia epidemiologicznego lub epidemii, tylko w sytuacji, gdy takie informacje byłyby niezbędne do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa na terenie zakładu.

W obecnym stanie prawnym zażądanie przez pracodawcę takich informacji jest niezgodne z przepisami. O swoim zaszczepieniu lub przebytej chorobie pracownik może poinformować jedynie dobrowolnie. Pracodawca nie może dopytywać o tę kwestię ani zatrudnionych pracowników, ani tych potencjalnych. Jeżeli pracodawca nie ma informacji od pracownika, traktuje go jako osobę niezaszczepioną. Takie normy przez wiele miesięcy uniemożliwiały skuteczną walkę z rozprzestrzenianiem się choroby w zakładach pracy. Zmiana przepisów była wielokrotnie zapowiadania, niestety nigdy nie doszła do skutku. Jeżeli możliwość weryfikacji zaszczepienia zostanie wprowadzona jesienią, pracodawcy zyskają nowe uprawnienia. Będą mogli np. przenieść taką osobę na pracę zdalną.

Weryfikacja szczepień przez pracodawcę

Trudno jednak spodziewać się w tym zakresie rewolucji, projekt trafił do Sejmu pod koniec ubiegłego roku. Od tego czasu temat epidemii dość mocno przycichł. Oczywiście nie jest powiedziane, że wzrost zakażeń nie powróci jesienią, warto więc podjąć kroki zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa. Nie da się jednak ukryć, że kwestia weryfikacji zaszczepienia przez pracodawców jest obecnie mocno spóźniona.