Większość Polaków lubi swoich kolegów z pracy, a media w całym kraju skupiły się na 13 proc., które ich nie znosi

Praca Dołącz do dyskusji
Większość Polaków lubi swoich kolegów z pracy, a media w całym kraju skupiły się na 13 proc., które ich nie znosi

W świecie poważnego biznesu, w którym życie toczy się wokół ekranów komputerów, calli, asapów i prezentacji, relacje międzyludzkie zawsze pozostają w centrum uwagi. Preply przeprowadziło badanie, które rzuca światło na stosunki pracownicze w Polsce, i wydaje się, że mamy tu własną wersję „The Office”, w typowym polskim biurze jest miejsce dla Dwighta i dla – oczywiście – Michaela.

Z badania wynika, że dla Polaków atmosfera w pracy jest kluczowa, aż 59% uważa, że praca to istotny element ich życia. Jednak zdaje się, że są pewne problemy. Aż 13% ankietowanych przyznało otwarcie, że nie lubi ludzi, z którymi pracuje. Badanie pokazało, że Polacy są dość krytyczni wobec swoich współpracowników, i co istotne, ich negatywne postawy mają bezpośredni wpływ na motywację i produktywność innych. Ponad 30% respondentów zadeklarowało, że obserwowanie, jak inni unikają wykonywania swoich zadań, zniechęca ich do pracy.

Zdaniem ankietowanych, największymi mankamentami są lenistwo, próby unikania obowiązków oraz donosicielstwo, z 44% wskazującym na to ostatnie jako bardzo irytujące. Być może każde biuro ma swojego własnego smerfa marudę, który narzeka na wszystko, co się da. Wśród innych uciążliwych zachowań znalazło się również brak szacunku (40%) oraz plotkowanie (49%). Pomimo tego, Polacy cenią uczciwość, prawie 40% respondentów wskazuje to jako najważniejszą wartość. Równie istotne są zaangażowanie, rzetelność i sumienność. Polski pracownik ceni te cechy, które zbiegają się z narodową dumą z pracy i staranności.

A macie w swojej firmie gościa, który wszystko pokazywałby na wykresach? Jeśli tak, to poczujecie się teraz jak w domu:

Mimo, że Polacy słyną z narzekania, to w rzeczywistości, nie cierpią, gdy inni narzekają. Aż połowa ankietowanych doświadczyła konieczności wysłuchiwania narzekania kolegów. A co jest najczęstszym tematem? Wynagrodzenia (33%), szefostwo (9%) i wszystko inne (9%). Gina Sole z Preply stwierdziła, że Polacy nie lubią słuchać narzekania innych, ale sami nie potrafią się przed tym powstrzymać, co jest interesującym paradoksem. Zachowania, na które nie zwracamy większej uwagi, to: małomówność (15%), nietolerancja (17%), brak poczucia humoru (18%) i spóźnialstwo (21%).

Ankieta niestety zapomniała o jednym – zapytać ankietowanych jak oceniają samych siebie w środowisku pracy. Pewnie lwia część nie miałaby sobie nic do zarzucenia. Z drugiej strony, powyższe badanie zostało wysłane do wielu mediów w kraju i większość skupiło się na tym, że 13 proc. nie lubi swoich kolegów z pracy. A moim zdaniem to jest fantastyczny wynik.