Nie płacisz alimentów – trafisz za kratki. Dzieci i podatnicy już się cieszą

Gorące tematy Państwo Rodzina Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (663) 30.03.2017
Nie płacisz alimentów – trafisz za kratki. Dzieci i podatnicy już się cieszą

Marek Krześnicki

Więzienie za alimenty. Sejm uchwalił ustawę, która wprowadza taką właśnie sankcję za unikanie płacenia alimentów na dzieci. 

Więzienie za długi? To obecnie raczej zapomniana instytucja, a już od dawna sam fakt posiadania niespłaconych zobowiązań nie powoduje, że dłużnik staje się więźniem czy – jak jeszcze kilkaset lat temu w Polsce – niewolnikiem.

Ale być może jest to jedyna metoda do przymuszenia specyficznej kategorii dłużników: „alimenciarzy”, którzy zalegają z płatnościami na rzecz dzieci. Obecnie w Polsce mamy do czynienia z wyjątkową – w porównaniu do nieco bardziej rozwiniętych gospodarczo krajów Unii Europejskiej – niską skutecznością ściągalności alimentów. W Polsce skutecznie egzekwuje się raptem niecałe 20% długu alimentacyjnego, a dla porównania – w Danii ten wskaźnik oscyluje w granicach 90%.

To oczywiście pochodna moralności płatniczej Polaków, która nie jest najlepsza. W terminie reguluje się u nas raptem 20% faktur, a zaległości płatnicze rodzimych przedsiębiorców przekroczyły 100 miliardów złotych.

Więzienie za alimenty – Sejm uchwalił nowe prawo

Zgodnie ze znowelizowanym artykułem 209 §1 kodeksu karnego:

Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zasady są proste: nie płacisz alimentów przez trzy miesiące – możesz trafić za kratki nawet na rok. Jeśli brak płatności spowoduje „niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych” osoby uprawnionej, orzeczona przez sąd kara może wynieść nawet dwa lata pozbawienia wolności. Jeśli spłacisz dług – unikniesz kary.

Prawo dopiero uchwalone… ale już działa

Okazuje się, że już sama perspektywa spędzania czasu wolnego między murami zakładów karnych przestraszyła potencjalnych adresatów znowelizowanego art. 209 kk. Jak zauważył jeden z komorników sądowych na Twitterze, efekty są wręcz widoczne gołym okiem:

więzienie za alimenty - nowe prawo już działa

Wygląda zatem na to, że „więzienie za alimenty” będzie dobrym straszakiem dla niesolidnych rodziców, zaniedbujących finansowe swoje dzieci i niewykonujących nałożonego przez sąd obowiązku alimentacyjnego. Ucieszą się z tego dzieci, których potrzeby życiowe będą zaspokajane. Ucieszą się też, w dłuższej perspektywie, podatnicy, którzy będą mniej dokładać do Funduszu Alimentacyjnego.

Dobra zmiana jak się patrzy.

663 odpowiedzi na “Nie płacisz alimentów – trafisz za kratki. Dzieci i podatnicy już się cieszą”

  • Będę mniej dopłacać do FAL, a większość skazanych (choć nie będzie ich dużo, coś tak czuję) będzie objętych dozorem elektronicznym, co znacząco zmniejsza koszty.

 1. Będą przepełnione więzienia bo bezrobocie wzrasta, gospodarka hamuje, jednoosobowe firmy plajtują. To w Polsce ze względu na wysokie koszty zatrudnienia, nie opłaca się pracować na umowę, nie mówiąc o zatrudnianiu. Więc gdzie alimenciarz ma zarobić?

  • jakos pracuje i wychowuje dziecko zarabiając 1500 zl i nie maja alimentów ani 500 + często zjadając tylko chleb by dziecko miało na to czy tamto. Alimenciarze to tacy sami rodzice jak my matki niech sie wezmą za uczciwa prace!!!

  • Moga byc zatrudnieni przy wyrebach drzew lub kamieniolomach nawet.
   I tak powinno byc. Ktos kto ma w du**e swoje wlasne dziecko i jego byt powinien wiedziec co oznacza jego miganie sie od odpowiedzialnosci za utrzymanie dziecka

   • Typowa retoryka porzuconej kobiety. Najlepiej zasłonić się dzieckiem i nie szukać przyczyn odejścia faceta. Zastanówcie się kobiety, dlaczego facet odchodzi – w wielu przypadkach przez was ! A do powołania życia potrzeba niestety dwóch osób.

 2. 209 kk został zmieniony i jeśli kara nie przekroczy roku to więzienie będzie mogło być realizowane w trybie dozoru elektronicznego. Dla podatnika czysty zysk, ponieważ koszt dozoru jest ok. 10 razy niższy niż koszt utrzymania więźnia.
  Warto również wspomnieć, że zmiany 209kk i dozór elektroniczny to propozycje Zespołu ds. Alimentów Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw dziecka. Wspominam o tym, ponieważ nie było łatwo przekonać Ministerstwo Sprawiedliwości do tych propozycji, a dozór elektr minister Jaki wręcz torpedował argumentami w stylu „nie, bo nie”.
  Na szczęście zrozumiał i dojrzał do decyzji ;)
  Zespół na jeszcze kilka propozycji, które mogłyby wpłynąć na zwiększenie skuteczności ściągalności alimentów. Działamy i wierzymy, że MS weźmie pod uwagę również pozostałe propozycje :)

  • Pani Moniko, jak ten biedny chłop ma zarobić na dziecko siedząc w domu? Może trzeba sprawiedliwiej osądzać, a nie golić wyroki trzymając stronę matki.

   • Odwrotnie – dozór elektroniczny nie ma powodować siedzenia w domu, tylko wyłapywać dłużników, którzy twierdzą, że nie mają pracy i dochodu, bo pracują na czarno lub na umowie z 1/8 etatu, a spędzają regularnie w tym samym miejscu pracy godziny wskazujące na pelen etat.
    A propos wyroków sądu też na to wskazujemy. Często rzeczywiście pozostawiają wiele do życzenia.

 3. Podejrzewam, że akurat w Polsce większość alimenciarzy uważa się za kompletnie niesłusznie skazanych przez lewe sądy biorące stronę oszukującej mamusi: wybierającej najbogatszego spośród kochanków albo wciskającą bachora bogu ducha winnemu naiwniakowi. Takie sądy to i taka reakcja.

 4. Kiedy na świecie faceci wymyślą karę za podstępne pobranie materiału genetycznego ? Tym się trzeba zająć. Gdyby kobieta miała uzyskać zgodę partnera na urodzenie dziecka to dwa razy by się zastanowiła idąc z nim do łóżka. Na podstawie zgody mogłaby domagać się alimentów. Ilu spraw i dramatów dałoby się uniknąć. Teraz kobiety celowo uwodzą faceta by mieć z nim dziecko i alimenty na wychowanie. Ten proceder by się skończył.

 5. Ale barany.Podatnicy sie uciesza.A kto bedzie lozyl na ich utrzymanie w KICIU .? PODATNICY. Ktos tu zwarjowal w tym SEJMIE. Jak zwykle POSLY -OSLY.

 6. Już widzę, jak przedsiębiorcy masowo zwalniają alimenciarzy /pracujących na czarno/ , za których nie muszą odprowadzać żadnych składek .
  Ha , ha !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *