Rodzice, który chcą nadal otrzymywać 500 plus, muszą niedługo złożyć wniosek – na nowych zasadach

Codzienne Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji (26)
Rodzice, który chcą nadal otrzymywać 500 plus, muszą niedługo złożyć wniosek – na nowych zasadach

Wkróce rusza nabór wniosków o 500 plus w 2022 r. Rodzice, którzy są uprawnieni do świadczenia i nadal chcą je otrzymywać, powinni pomyśleć o złożeniu wniosku jak najszybciej – już na początku lutego.

Wnioski o 500 plus w 2022 r. Nabór rozpoczyna się już w lutym

Program „Rodzina 500 plus” wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r. Świadczenie w wysokości 500 zł przysługuje rodzinom wychowującym dzieci – na każdego dziecko, bez kryterium dochodowego, aż do osiągnięcia przez dzieci pełnoletniości.

Należy jednak pamiętać, że złożony raz wniosek o 500 plus nie wystarczy – trzeba go składać co roku, ze względu na kolejne okresy świadczeniowe. Tegoroczny rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 31 maja 2023 r. Z tego względu, aby rodziny nadal otrzymywały świadczenie co miesiąc od czerwca, konieczne jest ponowne złożenie wniosku.

Warto jednak podkreślić, że wnioski o 500 plus w 2022 r. należy składać do ZUS – obsługę przyjmowania wniosków, rozpatrywania ich i realizacji świadczeń przejął w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Już od 1 stycznia Zakład przyjmuje nowe wnioski – m.in. na nowonarodzone dzieci. Dla rodzin, które już wcześniej były uprawnione do pobierania świadczenia, nabór wniosków rozpocznie się 1 lutego. Należy jednocześnie pamiętać, że sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r., z wniosków złożonych do 31 grudnia 2021 r., do ich zakończenia nadal będą realizowane przez dotychczasowe organy.

Wnioski o 500 plus w 2022 r. głównie elektronicznie – ale nie tylko

Wniosek o 500 plus do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną – poprzez jeden z trzech kanałów:

  • platformę PUE ZUS,
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia (na stronie empatia.mpips.gov.pl),
  • bankowość elektroniczną.

Od początku jednak pomysł składania wniosków o 500 plus jedynie drogą elektroniczną spotkał się z dużą krytyką. Nie wszystkie rodziny muszą mieć bowiem dostęp do internetu i odpowiedni sprzęt umożliwiający złożenie wniosku. Minister Maląg twierdzi wprawdzie, że „rodzice nie mają problemu z takim rozwiązaniem, a zdecydowana większość wniosków i tak jest składana online”. Mimo to jednak rodzice, którzy nie będą mogli złożyć wniosku online, mogą np. udać się do ZUS. Na miejscu pracownicy Zakładu pomogą w złożeniu wniosku. Alternatywą będzie udanie się do jednego ze specjalnych mobilnych punktów – mają one pojawić się na terenie niektórych placówek Poczty Polskiej oraz KRUS. W punktach również będą dyżurować pracownicy ZUS, którzy pomogą w złożeniu wniosku.