Wybory prezydenckie – bez problemu zagłosujesz poza swoim miastem

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji
Wybory prezydenckie – bez problemu zagłosujesz poza swoim miastem

Udział w wyborach prezydenckich 10 maja 2015 to szansa obywateli na kształtowanie losów kraju. Podpowiadamy jak prosto i szybko załatwić formalności aby oddać swój głos także, jeśli w ten weekend wyjedziemy ze swojej miejscowości.

Wysoka frekwencja w wyborach prezydenckich jest niezwykle ważnym wskaźnikiem społecznym. Potocznie zwykło się też mówić, że nie ma prawa narzekać ten, kto nie oddał swojego głosu. Często jednak osoby chcące wrzucić do urny kartkę z zaznaczonym na niej kandydatem, odczuwają trudności związane z niemożliwością udania się do lokalu wyborczego, który został im przypisany ze względu na miejsce zamieszkania.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Mamy dwa wyjścia, zależnie od sytuacji. Jeśli przez pewien czas przebywamy na terenie innej gminy, niż ta, w której normalnie oddawalibyśmy głos, powinniśmy udać się do jej siedziby. Zagłosujemy bez problemu, jeśli tylko do dnia 5 maja 2015 wypełnimy w niej odpowiedni wniosek informujący, że chcemy uczestniczyć w wyborach na jej terenie. Dlaczego potrzebnych jest aż 5 dni na dopełnienie formalności? Nasza prośba musi zostać przekazana do naszego dotychczas przypisanego miejsca głosowania tak, abyśmy zostali stamtąd skreśleni, co uniemożliwi dokonanie wyboru dwukrotnie.

Jeśli jednak wiemy, że wyjedziemy, ale nie jesteśmy pewni dokąd, powinniśmy udać się do urzędu naszej własnej gminy, w której jesteśmy zameldowani. Jeśli zrobimy to do 8 maja 2015, także zostaniemy skreśleni ze standardowej listy, dostaniemy jednak zaświadczenia o możliwości udziału w wyborach w pierwszej oraz drugiej turze. Dzięki nim, możemy oddać głos w dowolnym innym lokalu wyborczym, także za granicą. Pamiętajmy jednak, aby nie zgubić dokumentu – nie otrzymamy jego kopii, a także nie będziemy bez niego mogli ponownie wpisać się do pierwotnego miejsca, w którym udalibyśmy się do urny.

Pamiętajmy, że głosowanie to moralny obowiązek obywatelski, który jednak opisany jest licznymi obostrzeniami. Jeśli będziecie świadkami naruszeń, takich jak łamanie ciszy wyborczej, warto zgłosić to odpowiednim władzom. W sytuacji, w której ktoś uniemożliwia Wam pełne korzystanie z praw wyborczych, sprawę można kierować do wyższych instancji. Gdyby konieczna była konsultacja prawnicza, polecamy kontakt z naszymi specjalistami, którzy odpowiadają na e-maile kierowane pod adresem kontakt@bezprawnik.pl.

Zdjęcia pochodzą z shutterstock.com