Wydatki na wizytę u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów firnowych. Przełomowa interpretacja

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Wydatki na wizytę u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów firnowych. Przełomowa interpretacja

Przedsiębiorcy na ogół dążą do wliczenia jak największej liczby wydatków – oczywiście zgodnie z prawem – do kosztów uzyskania przychodów. Kontrowersyjnym pomysłem wydaje się na pierwszy rzut oka zaliczenie do kosztów firmowych wydatków na psychoterapię. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach jest to możliwe.

Wydatki na psychoterapię w kosztach firmowych. KIS potwierdza

Mogłoby się wydawać, że wydatki na psychoterapię czy wizytę u psychiatry nie można rozliczyć w kosztach firmowych – ze względu na fakt, że są to wydatki związane ze zdrowiem przedsiębiorcy, a nie jego działalnością (a przynajmniej takie rozumowanie podpowiada logika, skoro KIS twierdzi, że przedsiębiorcy nie mogą rozliczyć wydatków na soczewki w kosztach uzyskania przychodu). Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach psychoterapia jak najbardziej może być kosztem firmowym. Potwierdza to interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2024 r.

Jeden z podatników, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, postanowił zwrócić się o wydanie interpretacji indywidualnej, chcąc dowiedzieć się, czy może rozliczyć wydatki na psychoterapię w kosztach firmowych. Wnioskujący jest ratownikiem medycznym, a tym samym wykonuje pracę obciążającą psychicznie. Jak wskazano w interpretacji, związana jest z wysokim poziomem stresu, a także obarczona dużym ryzykiem wypalenia zawodowego i chorób psychicznych. Oprócz tego „dodatkowym obciążeniem jest odpowiedzialność za życie i zdrowie człowieka, podejmowanie decyzji pod presją czasu, traumatyczne widoki podczas zdarzeń, silne emocje rodzin pacjentów, często agresja pacjentów i osób postronnych, praca w trudnych warunkach.”.

W związku z tym przedsiębiorca zaczął uczęszczać na psychoterapię; sesje u specjalisty mają na celu m.in. rozładowanie napięcia i neutralizację negatywnych emocji związanych z przeżyciami zawodowymi. Zdaniem wnioskującego sesje u psychoterapeuty pozwalają chronić jego zdrowie psychiczne, a dzięki temu z kolei może regularnie pracować w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i osiągać odpowiedni przychód. To z kolei oznacza, że – według wnioskującego – wydatki na psychoterapię może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Co zaskakujące, fiskus przychylił się do tej interpretacji.

Wydatki na terapię mogą mieć związek z prowadzeniem firmy

Dyrektor KIS uznał, że faktycznie sesje u terapeuty mają związek z prowadzoną przez podatnika działalnością. Jak stwierdził,

Regularnie odbywane sesje u psychoterapeuty przeciwdziałają ryzyku wypalenia zawodowego i powstania zespołu stresu pourazowego. Zapobiegają także absencji w pracy z w powodu choroby, co wiąże się bezpośrednio z osiąganiem, zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Warto jednocześnie pamiętać, że fiskus wydał interpretację w tej konkretnej sprawie. Inny przedsiębiorca, nawet argumentując konieczność uczęszczania na psychoterapię przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu, może nie uzyskać podobnej interpretacji podatkowej. Nie zmienia to jednak faktu, że być może to sygnał odejścia fiskusa od dotychczasowego podejścia do rozliczania kosztów związanych np. ze zdrowiem przedsiębiorcy w kosztach firmowych.