Jeśli nie okulary to może soczewki? Soczewki kontaktowe w kosztach firmy

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Jeśli nie okulary to może soczewki? Soczewki kontaktowe w kosztach firmy

Wiemy już, że dla osób decyzyjnych zaliczenie do kosztów firmowych zakupu okularów w jednoosobowej działalności gospodarczej jest absolutnie niewykonalne. Co jednak z soczewkami kontaktowymi? W końcu wiele osób właśnie ich używa w codziennej pracy.

Soczewki kontaktowe w kosztach firmy

Czy zakup soczewek kontaktowych może być kosztem podatkowym? Czy dla Skarbówki istnieje różnica pomiędzy zaliczeniem do kosztów okularów a zaliczeniem soczewek? Bój o okulary w kosztach firmy toczy się już od wielu lat. W cieniu przerzucania się argumentami o braku różnicy pomiędzy okularami dla pracownika a okularami dla przedsiębiorcy pozostaje kwestia zakupu soczewek kontaktowych. Choć wydaje się, że na obie rzeczy można popatrzeć dość odmiennie, dla organu podatkowego nie ma między nimi żadnej różnicy. Oznacza to, że bez względu na to, co kupujemy żaden z tych przedmiotów nie stanowi kosztów uzyskania przychodu.

Soczewki kontaktowe są dla skarbówki tym samym czym okulary. Oznacza to, że przedsiębiorca w koszty może wrzucić jedynie zakup przeznaczony dla pracownika, nigdy dla siebie. Argumentując swoje stanowisko fiskus zasłania się tymi samymi argumentami, jak w przypadku okularów. Soczewki służą do zaspokajania potrzeb osobistych, bez znaczenia pozostaje fakt, że soczewki są używane przez przedsiębiorcę do wykonywania działalności gospodarczej.

Skarbówka twierdzi, że wada wzroku oraz jej pogłębianie, co zmusza osobę fizyczną do noszenia okularów lub soczewek korekcyjnych, jest niezależne od tego, czy prowadzi ona działalność gospodarczą, czy też tej działalności nie prowadzi. Z tego też względu bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego typu wydatku, jest ochrona zdrowia wzroku, a nie osiągnięcie przychodu z działalności gospodarczej.

Czy soczewki można wrzucić w koszty?

Taka interpretacja odnośnie do soczewek kontaktowych, nie jest zaskoczeniem, jest ona zbieżna z poglądem na zakup okularów. Choć mogłoby się wydawać, że zakup soczewek mógłby być pewnym wybiegiem podatkowym, to realia wydawanych interpretacji nie pozostawiają złudzeń. Zarówno okulary jak i soczewki do takich kosztów nie można zaliczyć.