Nauczyciele mogą otrzymać wynagrodzenie za strajk – przepisy to umożliwiają

Praca Społeczeństwo dołącz do dyskusji (133) 16.04.2019
Nauczyciele mogą otrzymać wynagrodzenie za strajk – przepisy to umożliwiają

Justyna Bieniek

Nauczyciele od początku trwania strajku są straszeni otrzymaniem niższego wynagrodzenia. Skoro nie podejmują swoich obowiązków, ich pensja powinna zostać obniżona proporcjonalnie do nieprzepracowanych dni. Pomimo że Ministerstwo Edukacji Narodowej i Regionalna Izba Obrachunkowa stoją na stanowisku, że wynagrodzenie nauczycieli za strajk nie przysługuje, przepisy pozwalają jednak na ich wypłatę.

Wynagrodzenie nauczycieli za strajk

Kwestia wypłaty wynagrodzenia zasadniczego w czasie strajku została uregulowana w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zgodnie z art. 23 ust. 2 zd. 1 pracownikowi w okresie strajku nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, zachowuje on jednak prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz inne uprawnienia wynikające ze stosunku pracy. Na tej podstawie RIO, jak i MEN stoją na stanowisku, że nie nauczycielom za czas strajku nie przysługuje wynagrodzenie.

Z drugiej jednak strony ta sama ustawa pozwala na zawarcie porozumienia, w ramach którego pracodawca może wypłacać pracownikowi wynagrodzenie w czasie strajku. Na możliwość zawarcia takiego porozumienia zwraca uwagę ZNP w oficjalnym oświadczeniu.

Warunkiem jest zawarcie porozumienia pomiędzy pracodawcą a zakładową organizacją związkową, która działa na terenie danej placówki, dotyczące zakończenia sporu zbiorowego. Żeby uniknąć potrącenia w kolejnym miesiącu (nauczyciele otrzymują wynagrodzenie z góry) porozumienie musi określać, że pracownicy otrzymają wynagrodzenie. Porozumienie będzie podstawą prawną do wypłaty wynagrodzenia.

Stanie się tak dlatego, że przepisy Kodeksu Pracy pozwalają na uznanie porozumienia za źródło prawa. Mówi o tym art. 9 § 1 k.p., który wskazuje, że przez prawo pracy rozumie się również postanowienia układów zbiorowych pracy, inne porozumienia zbiorowe, regulaminy i statuty określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 7 września 1999 roku (I PK 243/99).

Strajk nauczycieli a potrącenie wynagrodzenia

Osobną kwestię stanowi samo potrącenie wynagrodzenia. Kodeks Pracy i Karta Nauczyciela (art. 87 k.p. oraz art. 91c KN) określają ściśle przypadki, w których można go dokonać. Wśród nich są roszczenia alimentacyjne, sumy egzekwowane na mocy tytułów egzekucyjnych, zaliczki pieniężne oraz kary finansowe. Żadne z przepisów nie wspomina o potrąceniu z wynagrodzenia związanym ze strajkiem.

Jak więc widać pozbawienie pensji strajkujących może okazać się bardziej skomplikowane niż sądzono.

 

133 odpowiedzi na “Nauczyciele mogą otrzymać wynagrodzenie za strajk – przepisy to umożliwiają”

 1. Fachowiec od praw autorskich mógłby odpowiedzieć który darmowy program antywirusowy można legalnie stosować w publicznej szkole ? Wyłącznie aspekt prawny za porady techniczne z góry dziękuję, nie są potrzebne.

   • „Konkretna” odpowiedź typu „poszukaj sobie w google” … skoro pytam to widocznie informacja na stronie nie jest wystarczająco wiarygodna i jednoznaczna a kompetencji do przeczytania z pełnym rozumieniem licencji po angielsku nie posiadam …

    ps. celowe byłoby żeby jakiś ekspert z ministerstwa opracował wykaz aplikacji które można bezpłatnie stosować w publicznych szkołach ;-(

 2. Kto jest pracodawcą nauczyciela? ZNP, samorząd? To oni są więc adresatem roszczeń? Chyba nie…
  Jeśli to spór z pracodawcą, czyli rządem, to rząd ma możliwość wypłacenia. Ale dlaczego miałby konkretnie w tym wypadku to robić? Aby strajk trwał w nieskończoność? Komu uczciwość pozwala nie pracować a pobierać kasę? Bo jeśli pozwala, to po co w ogóle pracować?

  • Pracodawcą nauczycieli jest chyba dyrektor szkoły, ewentualnie organ prowadzący szkołę (z reguły samorząd), ale na pewno nie rząd.

  • Nie – pracodawcą nauczyciela jest dyrektor placówki oświatowej a nie organ prowadzący czy minister. Proszę poczytać orzeczenia TK a konkretnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego 1997 r., K 19/96, OTK 1997/1/6

 3. Niech bez jedzenia i wypłaty chodzą. W ogóle to w biedronce podobno chcą zatrudnić nauczycieli, niech idą skoro tak im tam zazdroszczą.

  • Ciekawe kto takich jak ty nauczy liczyć, czytać i pisać. Bo jakby rodzice potrafili i mieli tyle czasu i cierpliwości to sami by uczyli … po co szkoła?

 4. „Żadne z przepisów nie wspomina o potrąceniu z wynagrodzenia związanym ze strajkiem.” – bo tu nie ma czego potrącać. Praca niewykonana to płaca niewypłacona. To nie jest potrącenie jakiejś kary tylko zwykły brak wypracowania wynagrodzenia.

 5. Chce wam przypomnieć że pieniądze z OFE przynajmniej teraz wrócą do nas. A nie tak jak za poprzednich rządów po prostu zostały nam zabrane..A PPK to dobry pomysł bo na emeryturę dodatkową trzeba oszczędzać a nie wszyscy mają taką możliwość aby robić to samemu. Gdyż nie wszyscy zarabiają dużo. A tu państwo wyszło na przeciw wszystkim i każdy będzie miął możliwość dodatkowego odkładania pieniędzy. To będą prywatne konta,wiec bez obaw pieniądze z nich nie znikną .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *