Żabka oraz Freshmarket wygrały w sądzie i nie zostaną ukarane za handel w niedzielę (pomimo zakazu)

Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (143) 22.09.2018
Żabka oraz Freshmarket wygrały w sądzie i nie zostaną ukarane za handel w niedzielę (pomimo zakazu)

Emilia Wyciślak

Franczyzobiorcy sklepu z płazem w logo mogą odetchnąć z ulgą. Żabka czynna w niedziele jako placówka pocztowa będzie sobie radzić świetnie, bo zapadły dwa wyroki uniewinniające właścicieli, którzy z takich praktyk korzystali.

Zakaz handlu w niedzielę jest prawdziwym utrapieniem dla sklepów, które kombinują jak mogą, byle tylko sprzedać swoje towary w „zakazany” dzień. Sama pamiętam, jak w niedzielę pół ulicy zbiegło się do jednej, jedynej Żabki w okolicy, która funkcjonowała także jako placówka pocztowa. Jak widać, odpowiadają na zapotrzebowanie klientów. Nie podoba się to jednak Państwowej Inspekcji Pracy. Jej inspektorzy polują więc na sklepy, które wysyłają za ladę pracowników w niedziele niehandlowe. Bez większych skutków.

Żabka ma już bowiem na koncie dwa wyroki uniewinniające.

Żabka czynna w niedziele

Żabce nie będzie jednak łatwo. Co prawda dwie batalie sądowe wygrała, a do tego w trzech przypadkach sąd odmówił wszczęcia postępowania, ale zapadły również do 5 września 64 wyroki nakazowe. Wniesiono do nich jednak sprzeciw, co oznacza, że będą rozpatrywane w zwykłym trybie. Szanse na to, że franczyzobiorcy Żabki wygrają kolejne procesy – całkiem spore. Nie łamią przecież prawa, tylko kreatywnie je obchodzą. Żabka i Freshmarket są otwarte w niedzielę właśnie dlatego, że wiedziały, że z polskim prawem można momentami pogrywać do woli.

Jak informują Wiadomości Handlowe, powoływanie się przez Żabkę na bycie placówką pocztową budziło jednak zastrzeżenia inspektorów, którzy skierowali do sądów aż 182 wnioski o ukaranie. Nie byli oni bowiem uprawnieni do rozsądzania, czy sklep ten można za pocztę uznać. Tylko jeden pracodawca postanowił zapłacić mandat w wysokości 1500 złotych.

Jak ustalili inspektorzy, nie wszystkie Żabki powoływały się na status placówki pocztowej w czasie niedzielnego handlu. W pozostałych handel prowadzą właściciele, członkowie ich rodzin, korzystają też one z innych wyłączeń (są placówkami handlowymi, których przeważająca działalność polega na sprzedaży prasy, biletów komunikacji miejskiej, wyrobów tytoniowych, kuponów gier losowych lub zakładów wzajemnych).

Takie to było proste

Czy wzorem Żabki pójdą inni sprzedawcy? Trudno powiedzieć. Z pewnością niejedna Stokrotka czy Dino chętnie by otworzyło w ten sposób swoje podwoje. Cała ta sytuacja pokazuje jednak, jak iluzoryczny jest zakaz niedzielnego handlu – można go obejść na wszelkie sposoby, a praktyka pokazuje, że ludzie skwapliwie korzystają ze sklepu w każdy dzień. Kto o zdrowych zmysłach zrezygnuje z potencjalnie wysokiego utargu, kiedy cała konkurencja musiała zatrzasnąć drzwi?

143 odpowiedzi na “Żabka oraz Freshmarket wygrały w sądzie i nie zostaną ukarane za handel w niedzielę (pomimo zakazu)”

 1. Barwo! Bardzo cieszę się z takiego wyroku sądu. Państwo prawa w Polsce nadal działa, a ustawy których jedynym celem jest uprzykrzanie życia ludziom nie będą miały racji bytu!

  Tak trzymaj narodzie!

 2. Tak jest ze wszystkimi przepisami włącznie z konsytucją . A wystarczyło napisać w ustawie….całkowity zakaz handlu w niedzielę , apteki dyżur , stacje benzynowe dystrybutory na kartę . Koniec ustawy proste?

   • Handel – proces gospodarczy polegający na sprzedaży, czyli na wymianie dóbr i usług na pieniądze, bądź na inne towary lub usługi (handel wymienny)[1]. Proces ten jest realizowany przez zawodowych pośredników w celu osiągnięcia zysku.Do podstawowych funkcji handlu zalicza się:

    uzgadnianie struktury rodzajowej towarów,
    kierowanie ruchem towarów w czasie – związane jest to z występowaniem rozbieżności między produkcją a konsumpcją,
    kierowanie ruchem towarów w przestrzeni – miejsca produkcji określonych dóbr nie pokrywają się z miejscami popytu, spożycia lub zużycia,
    kształtowanie struktury asortymentowej towarów – poszczególne dobra w czasie przechodzenia ze sfery produkcji do sfery konsumpcji są grupowane według rodzaju zaspokajanych potrzeb.
    W zależności od zakresu i rodzaju działalności wyróżnia się handel hurtowy i detaliczny

    • Czyli wyłączamy Polskę na niedzielę , bo zakład energetyczny nie może sprzedać prądu odbiorcy , ciekawe jak będą działać te stacje benzynowe i dyżurne apteki, o szpitalach, pogotowiach, Policji i wielu innych służbach nie wspominając, a w sumie po co mają działać, przecież bez prądu i łączności też nie będzie i TV, i radia i mszy ( no może w małych wiejskich kościółkach , bo tam da się bez nagłośnienia, jak mieszkasz w wieżowcu to tylko po schodach, aha i wody też nie będzie i gazu i domofonu , ciekawe czego zapomniałem a też nie będzie działać bez prądu, na pewno internet bo jego infrastruktura , jak i wiele pozostałych potrzebuje prądu do działania . Bo przecież dostawa prądu i wielu usług jest handlem, jest sprzedażą albo usługi, albo dobra niematerialnego, bo wszak prądu nie widać.

 3. W Biedronkach mają podobno stanąć urządzenia podobne do paczkomatów. Pewnie wkrótce wszystkie będą w niedzielę otwarte jako placówki pocztowe. A jakby tak każdemu pracownikowi biedronki dać po jednej akcji firmy to przecież mogliby pracować we własnym biznesie jako współwłaściciele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *