Już oficjalnie, od września w Krakowie będzie obowiązywał zakaz palenia węglem i drewnem

Gorące tematy Codzienne dołącz do dyskusji (161) 13.03.2019
Już oficjalnie, od września w Krakowie będzie obowiązywał zakaz palenia węglem i drewnem

Rafał Chabasiński

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego przesądza o tym, że zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie jest zgodny z prawem. To oznacza, że wejdzie on w życie 1 września tego roku. Stracą uparci posiadacze ogrzewania na paliwa stałe, oraz niektóre pizzerie. Zyskają wszyscy mieszkańcy Krakowa. 

Poważna walka ze smogiem w Polsce zaczęła się w Krakowie, tu też będzie obowiązywać zakaz palenia węglem i drewnem

Krakowski smog stał się w ostatniej dekadzie wręcz przysłowiowy. Z całą pewnością, przez długi czas stanowił swoisty mem. Nic dziwnego, że małopolski samorząd, zarówno ten wojewódzki jak i samo miasto, włożył wiele wysiłku w poprawę jakości tamtejszego powietrza. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że ogólnopolska walka ze smogiem zaczęła się właśnie od Krakowa. Niektóre środki podjęte przez władze mogą wydawać się radykalne. Przykładem może być całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Próby zaskarżenia tej decyzji spełzły na niczym.

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, z września 2016 r. Nie doszukał się przy tym żadnych nieprawidłowości. Zaskarżona uchwała sejmiku województwa małopolskiego nr XVIII/243/16 została przyjęta w styczniu 2016 r. Wyrok NSA jednoznacznie przesądza, że zakaz jest ważny i wejdzie w życie. I to już niebawem, bo 1 września tego roku.

W Krakowie palić będzie można jedynie gazami, bądź lekkim olejem opałowym

Co dokładnie przewiduje uchwała? Sama jej treść jest bardzo krótka, liczy sobie raptem sześć paragrafów – o wiele bardziej rozbudowane jest uzasadnienie. Teoretycznie rzecz biorąc, jej sensem nie jest wyłącznie zakaz palenia węglem, czy drewnem. Ten jest dopiero skutkiem przepisów uchwały. Jej §4 przewiduje praktycznie zamknięty katalog paliw, które można wykorzystywać do ogrzewania, bądź podgrzewania rzeczy. Tymi paliwami są: gaz ziemny, propan-butan, biogaz rolniczy, innego rodzaju gaz palny, oraz tzw. lekki olej opałowy.

Uchwała wyszczególnia także typy urządzeń, które w szczególności muszą być zgodne ze stawianymi przezeń wymogami. Mowa o kotłach, kominkach i piecach. Warunkiem zastosowania przepisów uchwały jest wykorzystywanie takiego urządzenia do ogrzewania, bądź do podgrzewania rzeczy. Ma to swoje nieoczekiwane konsekwencje. Pisaliśmy już o tym, że od września pizza w Krakowie może stać się istnym rarytasem.

Zakaz palenia węglem, choć jeszcze nie obowiązuje, już przyczynia się do poprawy jakości powietrza nad Krakowem

Pomimo tego jednego, dość istotnego dla niektórych, feleru, trzeba pochwalić małopolski samorząd za działania zmierzające do poprawy jakości powietrza nad Krakowem. Zakaz palenia węglem i drewnem wydawać się może drastyczny, wręcz przesadny. Trzeba jednak pamiętać, że smog to nie tylko problemy z widocznością, ale również trujące, często rakotwórcze, związki w powietrzu, którym oddychamy. Za przebywanie w takich warunkach, na przykład, pracodawcy powinni przewidywać dodatkowy urlop.

Nie należy również przesadnie współczuć osobom, które teraz zostaną niejako z ręka w nocniku ze swoimi piecami węglami. Uchwała nie bez powodu przewidywała tak długie vacatio legis. Samorząd dał mieszkańcom Krakowa przeszło trzy lata na przystosowanie do zmian. Przygotowania do momentu, w którym wejdzie w życie zakaz palenia węglem, trwały dłużej. W tym czasie wymieniono ponad 20 tysięcy kotłów na paliwa stałe. Niektóre szacunki mówią nawet o ok. 40 tysięcy zlikwidowanych palenisk. Oczywiście, wymiana takiego urządzenia to spory wydatek. Dlatego miasto stosowało przez ostatnie pięć lat system dopłat do rachunków, bądź celowych dotacji.

161 odpowiedzi na “Już oficjalnie, od września w Krakowie będzie obowiązywał zakaz palenia węglem i drewnem”

 1. Gdzie pan tu widzi długie vakatio legis? Piec jak lodówka – zmienia się co kilkanaście, a nie co trzy lata.
  Pozdrawiam.

  • trzy lata na wymianę kotła na taki, który jest legalny to wystarczająco moim zdaniem. w takim czasie można wziąć i spłacić kredyt na nowy piec.
   pozdrawiam

   • Sam sobie ch..u wez kredyt i kup sobie nowy mozg. Moj piec weglowy ktory kupilem kilka lat temu i zrobilem cala instalacje , jest legalny zaplacilem za niego 7 tys zl z czego zaplacilem podatek wat . I mam go teraz wymontowac i wywiesc na zlom ,wziasc krety i kupic sobie „legalny” bo jakas urzednicza qwa sobie tak wymyslila? Ty sie puknij czlowieku w ten glupi leb.. Na obrzerzach Nowej Huty 50% ludzi niewymienilo instalacji ,jak bedzi trzeba to sie zbierzemy wszyscy i na widlach was wyniesiemy z tego ratusza.

  • 10 stycznia 2019 r Radni miejscy uchwalili ostateczną datę składania wniosków o dofinansowanie wymiany pieców węglowych oraz wysokości dotacji. Kompletne wnioski na dotację, w wysokości do 60 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, można składać do 30 czerwca. To termin ostateczny, ponieważ już od 1 września wejdzie w życie zakaz palenia węglem i drewnem na terenie Krakowa.

   2 listopada 2018 r Miasto Kraków oferuje dla osób w trudnej sytuacji materialnej specjalny program osłonowy, który pozwala na otrzymanie 100 proc. poniesionych kosztów na wymianę nieekologicznego ogrzewania

   To mało? Mamy czekać kilkanaście lat???
   z portalu krakow kropka pl

  • Wyjaśniamy: palenie w kominkach będzie zabronione, użytkowanie ciężkich grillów stacjonarnych również, dopuszczone będą sezonowe instalacje przenośne (grille rozkładane).

   znalazłem na krakow kropka pl tytuł artykułu

   18 lutego 2019 r Czy po 1 września będzie można stosować grille i kominki?

    • Może nie, jak zakaz wejdzie jest nadzieja,że Krakowscy studenci pójdą spod MS AGH robić dym prosto pod urząd miasta.

   • Ty sobie mozesz zabraniac uchwalac ale u siebie na podworku. Na obrzezach miasta w domach jednorodzinnych palimy weglem i bedziemy palic. Moja matka ma 88 lat i powiedziala wyraznie byl Hitler palilismy weglem , byl Stalin palilismy weglem wiec jakis Majchrowski moze sobie zakazywac. Wy jestescie p..p..ni w tym ratuszu. Co ja zyje w innym panstwie niz moj sasiad ktory mieszka pol kilometra dalej? On moze palic weglem a ja nie tak? Jego obowiazuje inne lepsze prawo niz mnie? Przeciez to jest jawna dyskryminacja! Przyjdziecie egzekwowac swoje „prawo” ktore z nikim nie bylo konsultowane , to sie zbierzemy i was przywitamy. A jak bedzie trzeba to kazdy wezmie widly i was wyniesiemy z tego ratusza. Jest nas wiecej niz sie spodziewacie..

 2. a kiedy zakaz spalania ropy i benzyny ? kiedy elektryczne auta ? kiedy diler tesli w polsce ? kiedy taki sam zakaz w warszawie i okolicach, kiedy przejscie na ogrzewanie gazem i pradem ?

 3. Wszyscy zapominają o jednym ! Że nie każdego stać nie tyle co na wymiane pieca ale na droższe opłaty za gaz z wiązane z ogrzewaniem . Węgiel ciągle jest najtańszy i w tym problem. Przecież to nie jest tak ze jesteśmy przywiązaniu do upierdzielania się z tym syfem co chwile! Każdy woli „pyk” włącznik i miec ciepło, ale chodzi o kase !

  • 2 listopada 2018 r Miasto Kraków oferuje dla osób w trudnej sytuacji materialnej specjalny program osłonowy, który pozwala na otrzymanie 100 proc. poniesionych kosztów na wymianę nieekologicznego ogrzewania

   z portalu krakow kropka pl

   • A Ty myszlisz ze jak wymienią na piec gazowy to nagle będzie ich stać płacić więcej ? Wymiana pieca to nie wszystko. Gaz w nieocieplonych budynkach to morderstwo dla biednych, grzanie węglem jest połowe tańsze.
    A juz pominę fakt, ze jak te dotacje będą tak wyglądać jak ta w Katowicach na termomodernizacje to większosć osób nawet nie będzie wiedziała jak do tego podejść.

    • czwartek, 14 marca 2019 r W 2018 r. najubożsi mieszkańcy Gminy Miejskiej Kraków mogli ubiegać się o dofinansowanie do kosztów zmiany systemu ogrzewania na proekologiczne. W tym roku pomoc na ten cel będzie kontynuowana. Podczas sesji w środę, 13 marca radni podjęli uchwałę w tej sprawie.

     (…)

     Świadczenie to ma na celu wsparcie osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji w pokryciu kosztów przeprowadzenia zmiany systemu ogrzewania, których nie są oni w stanie ponieść we własnym zakresie bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny, w szczególności mając na uwadze konieczność ich poniesienia w świetle przepisów uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

     to samo źródło

     • No to dopiero dowiedziałem sie tego od Ciebie, dlaczego o tym nie trąbią w mediach ? Skąd mieszkańcy Krakowa mają to wiedzieć.

     • Nie ma tam żadnej mowy o dofinansowaniu dalszej eksploatacji, która będzie kosztować więcej.

  • To nie uzasadnia trucia innych. Chcesz – oszczędzaj, ale nie przerzucaj konsekwencji na innych .

   Poza tym właściciele nieruchomości w Krakowie nie są tak biedni. Często ich majątek to kilkaset tysięcy w nieruchomościach, które ostatnio podrożały.

   • Czy dla nietrucia siebie i innych, konsekwentnie do swoich oczekiwań wyzbyłeś się samochodu na rzecz bardziej ekologicznego transportu publicznego (bądź kupiłeś elektryczny) czy może łatwiej Tobie idzie rozporządzanie majątkiem innych?
    Zgodnie z informacjami z organizacji Zielone Mazowsze, transport drogowy odpowiada za emisję:
    – 63% tlenków azotu
    – 50% substancji chemicznych pochodzenia organicznego
    – 80% tlenku węgla
    – 10-25% pyłów zawieszonych w powietrzu
    – 6,5% dwutlenku siarki.

  • Pierwsze mądre stwierdzenie które znalazl m w tej dyskusji, od dawna mówię wszystkim że jeśli koszty ogrzewania gazem i węglem będą zbliżone to ludzie sami się pozbędą pieców węglowych i nie potrzeba na to: dotacji na wymianę, prawa lokalnego tworzyć itd. niestety u nas w kraju i całej UE do wielu rzeczy podchodzi się .. jecie jak się podchodzi.

 4. Autor ma nieźle mózg wyprany. No ale takich czasów dożyliśmy gdzie metroseksualne siurki dostały prawo głosu przynajmniej do czasu pierwszych większych zamieszek albo wojny.

  • lepsze „metroseksualne siurki” niż patusy, kibole i zwyczajni huligani, którzy w razie wojny zaczną plądrować sklepy i napadać, okradać zwykłych ludzi jak to było w Bośni.

    • Zabawne są takie komentarze. :) Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że prawo też reguluje w jaki sposób powinieneś trzymać psy, tak, żeby nikomu nie stała się krzywda? Dodatkowo szczucie psem też podchodzi pod paragraf kodeksu karnego.
     Pomijając te twoje ułańskie fantazje odnośnie przerośniętego ego, pamiętaj, że mogą po prostu poczekać aż wyjdziesz z domu. :D No chyba, że internetowe trole nie wychodzą z domu.

    • poniedziałek, 19 marca 2018 r Na zlecenie miasta, przez kilka dni pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa z Katowic za pomocą czujników zamontowanych w samochodzie elektrycznym badali jakość powietrza w Krakowie. Teraz nastąpił następny etap przedsięwzięcia – lot drona nad budynkami mieszkalnymi. (…) Wykonawca za pomocą drona może dokonać pomiaru stężeń wskaźników jakości powietrza pod kątem spalania odpadów w budynkach mieszkalnych.

     krakow kropka pl

 5. A co z ludźmi, którzy w ciągu ostatniego roku wymienili stare piece na piece klasy 5 opalane ekogroszkiem? Mają drugi raz zmieniać sprawny piec?

 6. Przecież tak na prawdę nie chodzi o palenie węglem. Chodzi o palenie wszystkim innym. Śmieciami, butelkami, oponami i co tam się jeszcze znajdzie w piwnicy. W gazowym piecu nie spalisz butelki PET.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *