Zakładam swoją pierwszą firmę. Do jakiego urzędu muszę się udać, aby ją zarejestrować i czy otrzymam dofinansowanie na start?

Biznes Firma Dołącz do dyskusji
Zakładam swoją pierwszą firmę. Do jakiego urzędu muszę się udać, aby ją zarejestrować i czy otrzymam dofinansowanie na start?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce to dla wielu ciężki kawałek chleba. Chociaż tak wcale być nie musi. Coraz więcej spraw jesteś w stanie załatwić nie wychodząc z domu. Dla wielu mityczne kolejki w urzędach są wyłącznie reliktem z przeszłości. O czym warto i należy pamiętać, gdy podejmiesz decyzję i postanowisz: zakładam swoją pierwszą firmę.

Zakładam pierwszą firmę, do którego urzędu muszę się udać?

Formalnie przedsiębiorcą można zostać praktycznie nie wychodząc z domu. Aby założyć własną działalność gospodarczą trzeba wypełnić formularz CEIDG-1 dostępny na e-PUAP bądź stronie ministerstwa. Przedmiotowy wniosek można złożyć:

  • elektronicznie – poprzez platformę e-PUAP bądź za pomocą bezpiecznego podpisu kwalifikowanego,
  • poświadczonym notarialnie listem poleconym,
  • osobiście – jeśli chcemy możemy osobiście stawić się w urzędzie gminy albo miasta.

Po zarejestrowaniu działalności przedsiębiorca otrzymuje Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) oraz REGON. Złożenie formularzu CEIDG-1 jest jednocześnie zgłoszeniem wniosku o rejestrację firmy jako płatnika składek do ZUS. Osoba zakładająca przedsiębiorstwo musi w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności zgłosić się do zakładu ubezpieczeń. Można to zrobić za pomocą formularza ZUS ZUA, jeśli chodzi o ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Składki należy uiszczać do 20. dnia każdego miesiąca (potrzebne jest złożenie druku ZUS ZZA w przypadku składki zdrowotnej).

Dofinansowanie na start działalności gospodarczej

Skoro podjęliśmy już decyzję, aby otworzyć własną firmę, to warto sprawdzić, czy możemy ubiegać się o dofinansowanie na start. Pierwsze kroki powinniśmy skierować do urzędu pracy – właściwego miejscowo dla swojego zameldowania. O dofinansowaniu warto pomyśleć przed formalnym startem działalności gospodarczej. Często jednym z wymogów przewidzianych w programach dotacyjnych jest status osoby bezrobotnej. Ponadto, urzędy pracy czasami wymagają, aby stan ten trwał minimum 30 dni.

Urzędy pracy na swoich stronach internetowych zamieszczają informacje o aktualnie prowadzonych naborach w ramach różnych programów dotacyjnych. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej należy do instrumentów rynku pracy za pomocą którego możliwe jest wsparcie osób bezrobotnych, które zamierzają podjąć własną działalność gospodarczą. To na tej podstawie starosta – działający w imieniu danego urzędu pracy – ze środków funduszu pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Pierwszy biznes – wsparcie w starcie oraz liczne unijne programy

Inicjatywa w ramach której przyszli przedsiębiorcy mogą uzyskać dotacje na dofinansowanie działalności gospodarczej realizowana jest ze środków Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii. Program znajduje się pod auspicjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Chętni mogą ubiegać się nawet o 100.000,00 zł, które trafi do nich w formie atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki. Pożyczka musi zostać spłacona w ciągu najbliższych 7 lat od podpisania umowy.

Równocześnie, lista obecnie obowiązujących programów w ramach których możemy otrzymać ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej znajduje się na rządowej stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl