Czy freelancerzy zarabiają w Polsce kokosy? Niektórzy na pewno. Ale są też branże, w których nie ma wielkich pieniędzy

Praca Dołącz do dyskusji
Czy freelancerzy zarabiają w Polsce kokosy? Niektórzy na pewno. Ale są też branże, w których nie ma wielkich pieniędzy

Jakie są zarobki freelancerów w Polsce? Wszystko zależy od branży, w której działają. Z najnowszego raportu UseMe wynika, że – bez zaskoczeń – wciąż najlepiej mają się ci pracujący w IT. Coraz trudniej z kolei zarobić solidne pieniądze pracując jako copywriter, tłumacz czy grafik. Choć wiele zależy też od czasu poświęconego swojej pracy.

Zarobki freelancerów w Polsce

Im powszechniejsza staje się praca zdalna, tym bardziej atrakcyjne staje się porzucenie stałego zajęcia i przejście na freelance. Jeśli potrafimy jednocześnie odpowiednio się wypromować i zdyscyplinować, to rezygnacja z etatu może nam wyjść na dobre – zarówno w kwestii materialnej, jak i psychicznej. Nie jest jednak tak, że każda popularna branża freelancerska jest w stanie nam zagwarantować z marszu przyzwoite zarobki. Raport serwisu Useme pokazuje, że istnieje między nimi spory rozstrzał. Sprawdźmy zatem, ile zarabiają polscy freelancerzy.

Wiele zależy od branży

Najpopularniejszą branżą freelancerską w Polsce jest copywriting i social media. Pracuje w niej blisko 27% respondentów badania. Na drugim miejscu jest grafika (w tym projektowanie 3D) – 17,6%, a następnie projektowanie stron i sklepów internetowych – 10,2%. Niewiele mniej osób, bo 9,7%, wybrało fotografowanie, wideo i animację, a 8,2% siedzi w programowaniu IT. Listę sześciu najpopularniejszych branż zamykają tłumaczenia (6,8% respondentów badania przeprowadzonego przez UseMe). Do mniejszych branż zaliczają się między innymi doradztwo i consulting, architektura wnętrz i ogrodów, proste naprawy czy tworzenie baz danych. Ale my skupmy się na tych, gdzie pracuje najwięcej Polaków.

Podział freelancerów ze względu na branże.
Podział freelancerów ze względu na branże.

W najliczniejszej grupie freelancerów zajmujących się copywritingiem i social media średnie zarobki wyglądają… średnio. Aż 27% osób zarabia miesięcznie mniej niż 1000 złotych, a kolejne 24% otrzymuje wynagrodzenie w przedziale 1000-2000 złotych. Na zarobek od 5000 do 10000 złotych może liczyć jedynie co dziesiąta osoba pracująca w tej branży. Ale, co ważne, blisko połowa (46%) respondentów mówi, że swojej pracy poświęca mniej niż 4 godziny. Co może oznaczać, że freelance uprawiają po prostu jako swoje dodatkowe zajęcie. Nie da się jednak ukryć, że w copywritingu zlecenia są mniej dochodowe niż w innych branżach – 22% osób zaznaczyło, że realizuje ich ponad 10 w ciągu miesiąca. Tak wielu nie biorą ludzie z żadnej innej branży.

Graficy częściej pracują przedziale od 4 do 8 godzin, przez to większy odsetek z nich może pochwalić się zarobkami mieszczącymi się w widełkach między 5 a 10 tysięcy złotych (16% respondentów). Warto jednak podkreślić, że w tej branży pracuje sporo doświadczonych ludzi, bo aż 19% ankietowanych zaznaczyło, że pracuje w zawodzie powyżej 10 lat. Podobnie jest z tłumaczami. W tej branży, co ciekawe, aż 96% osób ma wyższe wykształcenie. Autorzy badania tłumaczą to tym, że w zdecydowanej większości tę branżę wybierają osoby, które ukończyły studia filologiczne w danym języku. Do projektowania stron czy copywritingu wykształcenie już aż tak istotne nie jest.

Jeśli chodzi o najbardziej intratną branżę, to bez zaskoczeń wygrywa programowanie IT. Zarobki są tu, w porównaniu do innych dziedzin, naprawdę porządne. Aż 30% freelancerów z IT zarabia powyżej 10 tysięcy złotych. Co wcale nie oznacza, że w tej branży nie da się zarabiać mniej. Badanie Useme pokazuje, że co piąty badany programista IT deklaruje że zarabia od 5 do 10 tysięcy złotych, a 12% wskazuje na widełki 3000-5000 zł. Z tym że zaznaczmy, że aż 45% respondentów pracuje w ciągu dnia mniej niż 4 godziny. Mogłoby więc brać więcej zleceń, ale z różnych powodów nie chcą tego robić. I jeszcze ciekawostka: w branży projektowania stron internetowych najwyższe zarobki (powyżej 10 tys. zł) zadeklarowało w tym badaniu jedynie… 2% respondentów. To pokazuje jaka przepaść dzieli dwie branże z tej samej informatycznej dziedziny.

Średnie zarobki freelancerów z branży IT.
Średnie zarobki freelancerów z branży IT.

Jest w czym wybierać

Jak widzicie, każdy może jako freelancer znaleźć coś dla siebie. Nie zawsze trzeba się przemęczać, żeby wykręcić dobry wynik. Szczególnie jeśli decydujemy się na działalność będącą tylko jednym z naszych źródeł utrzymania. Z całą pewnością rosnąca popularność pracy zdalnej pomaga w takiej dywersyfikacji swoich zajęć i świadczenia usług dla różnych podmiotów. Warto przy okazji pamiętać o tym, że dobrym rozwiązaniem może być wyposażenie się w dobry system podpisu elektronicznego, umożliwiający podpisywanie umów online.


Przerwa na reklamę: mSzafir to kwalifikowany podpis elektroniczny, który złożysz bez użycia karty i czytnika. Kwalifikowany podpis elektroniczny złożony w ramach mSzafir jest zgodny z wymaganiami eIDAS i ma moc prawną równoważną podpisowi własnoręcznemu. Więcej informacji -> mszafir.pl


Dlaczego? Bo im bardziej zaczniemy się rozwijać, tym więcej umów będziemy podpisywać. Dobrze by było, gdyby w papierach wszystko się zgadzało.