Zarobki w Polsce 2018. W górnictwie zarabia się średnio o 1000 zł więcej niż w IT, administracja tradycyjnie na ostatnim miejscu

Finanse Gorące tematy Praca dołącz do dyskusji (352) 11.03.2019
Zarobki w Polsce 2018. W górnictwie zarabia się średnio o 1000 zł więcej niż w IT, administracja tradycyjnie na ostatnim miejscu

Tomasz Laba

Podwyżki, niskie bezrobocie i wzrost niemal wszystkich wskaźników. Tak najczęściej opisywano 2018 rok na rynku pracy. Z pierwszych analiz wynika, że zarobki w Polsce w ubiegłym roku wzrosły średnio o 5%. Wyjątkiem jest górnictwo, gdzie wzrost wyniósł ponad 18%. Przeciętna płaca w tym sektorze to 9369 zł.

Od kilku lat o rynku pracy pisze się w zasadzie w samych superlatywach. Przede wszystkim cieszą ciągłe doniesienia o wzrostach wynagrodzeń i spadku bezrobocia. Wynagrodzenie minimalne to obecnie 2250 zł, jednak koszty zatrudnienia pracownika są zdecydowanie wyższe. Te wskaźniki chyba jeszcze nigdy nie były tak korzystne zarówno dla pracowników, jak i gospodarki. To z kolei sprawia, że coraz częściej mówi się o rynku pracownika, czyli sytuacji, kiedy to pracodawca musi zabiegać o pracowników, a nie odwrotnie. Oczywiście to proces, który nie dzieje się z dnia na dzień. Są branże, w których to zjawisko jest widoczne doskonale, a w innych dopiero raczkuje. Wszyscy jednak się zgodzą, że zmiany są coraz bardziej widoczne.

Ranking opracowany przez Sedlak&Sedlak na podstawie danych GUS za 2018 rok pokazuje, że wynagrodzenia w Polsce w poprzednim roku wzrosły średnio o 5%. Autorzy studzą jednak optymizm, zapowiadając, że 2019 rok nie będzie dla pracowników taki dobry. Najciekawsze zmiany w trendach autorzy raportu zauważyli w listopadzie. O ile przez cały rok trend we wzrostach wynagrodzeń utrzymywał się na stałym poziomie, tak w listopadzie nastąpił gwałtowny wzrost we wszystkich sektorach. Największy nastąpił w górnictwie, bo aż o 18,7%. To poskutkowało tym, że w tym miesiącu branżą z najwyższymi zarobkami nie było IT, a właśnie górnictwo.

Zarobki w Polsce 2018

Zarobki w Polsce w listopadzie ubiegłego roku zostały zdominowane przez branżę górniczą. Przeciętne wynagrodzenie w tym sektorze wynosiło aż 9369 zł. Dla porównania wynik branży IT wynosił zaledwie 8402 zł. Trzecie miejsce na podium przypadło sektorowi wytwarzania i zaopatrywania w energię. Tam przeciętne zarobki wynosiły 8222 zł. Kolejne sektory gospodarki wypadły nieporównywalnie wręcz gorzej z wynikami zdecydowanie niższymi. Za przykład niech posłuży obsługa rynku nieruchomości (5163 zł) czy budownictwo (5037 zł). Zdecydowanie najgorzej opłacani byli pracownicy administracji. Tam przeciętne wynagrodzenie wynosiło zaledwie 3500 zł miesięcznie.

352 odpowiedzi na “Zarobki w Polsce 2018. W górnictwie zarabia się średnio o 1000 zł więcej niż w IT, administracja tradycyjnie na ostatnim miejscu”

  1. Kogo by obchodziło, ile zarabia górnik, gdyby pracował w prywatnej kopalni i gdyby jego trzynastki, czternastki i barbórkowe nie były płacone z podatków innych, mniej uprzywilejowanych grup społecznych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *