Średnie wynagrodzenie? Ponad 5 tys. złotych. A w rzeczywistości duża część Polaków może o takiej kwocie tylko pomarzyć

Finanse Praca dołącz do dyskusji (67) 20.01.2019
Średnie wynagrodzenie? Ponad 5 tys. złotych. A w rzeczywistości duża część Polaków może o takiej kwocie tylko pomarzyć

Edyta Wara-Wąsowska

Główny Urząd Danych Statystycznych przedstawił wyniki za grudzień w sektorze przedsiębiorstw, które zatrudniały co najmniej 10 osób. Średnie wynagrodzenie według danych GUS miało wynieść 5275 zł brutto. W rzeczywistości jednak duża część Polaków może o takiej kwocie tylko pomarzyć. Ale czego spodziewać się po wynikach, które uwzględniają także wielomilionowe premie?

Średnie wynagrodzenie tak wysokie jak nigdy. Przynajmniej teoretycznie

GUS podaje, że w grudniu 2018 r. średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 5275 zł brutto. Sporo, nawet jeśli policzymy, ile zostaje z tego „na rękę”- to mniej więcej 3 700 zł netto. Mogłoby się zatem wydawać, że bogacimy się jako społeczeństwo. Prawda jest jednak taka, że GUS-owskie badania (przynajmniej w tym konkretnym aspekcie) nie są zbyt miarodajne. Dlaczego? Ponieważ wliczane są zarówno astronomicznie wysokie pensje prezesów firm, kierowników i menedżerów jak i pensje szeregowych pracowników. W takiej sytuacji pracownicy na najniższym szczeblu mogą mieć minimalne wynagrodzenie, a średnią podciągną do góry zarobki zarządu firmy. Zresztą – nie tylko zarobki zarządu, ale także wszelkie premie wliczane do wynagrodzenia. Nie bez znaczenia jest fakt, że nagrody za całoroczną pracę są przyznawane najczęściej właśnie w grudniu. Prawdopodobnie dlatego średnie wynagrodzenie osiągnęło tak wysoki poziom.

Mediana i dominanta są bardziej miarodajne, chociaż też nie mówią wszystkiego

Bardziej miarodajne niż średnie wynagrodzenie wydają się takie wskaźniki jak mediana i dominanta. Mediana jest niejako wartością środkową; w przypadku wynagrodzenia oznacza to, że 50% osób zarabia mniej niż kwota mediany, 50% – więcej. To oczywiście również nie do końca oddaje przeciętne zarobki, ale mimo wszystko wydaje się trafniejsze. Z kolei dominanta to wartość najczęstsza; dominanta pokazywałaby zatem, jakie wynagrodzenie najczęściej otrzymują Polacy. Aby wyniki były miarodajne, należałoby zatem badać wynagrodzenia w poszczególnych przedziałach wynagrodzeń (nie wrzucając wszystkich do „jednego worka), a przy okazji uwzględniać właśnie np. dominantę w danej grupie. Na ten moment badanie GUS mówi nam bowiem niewiele, choć trudno zaprzeczyć też temu, że pensja Polaków powoli rośnie. Tyle, że rosną też koszty życia – i sama wysokość zarobków, w oderwaniu od tego, kompletnie nic nam nie powie

67 odpowiedzi na “Średnie wynagrodzenie? Ponad 5 tys. złotych. A w rzeczywistości duża część Polaków może o takiej kwocie tylko pomarzyć”

  1. Poza tym warto dodać: statystyki GUS pomijają chyba mikroprzedsiębiorstwa.

    A ewentualna gadka o „pieniądzach pod stołem” mająca sugerować,że nie jest źle – w większości branż tego nie ma.

  2. Ech, prawnicy na Bezrękawniku dają nam wykład z miar tendencji centralnej. Zapominając o miarach rozproszenia, wartościach odstających…
    10 prawników poszło do restauracji, 5 wypiło po litrze wódki, pozostała piątka nie wypiła nic, średnio wypili po pół litra. Jak już się „zaprawili”, jeden mówi, kurcze, mam odlot, ale numer, jestem na Marsie, tu jest ze 100 stopni! A drugi, hej, ja też ma odlot, ale tu jest -100 stopni, wychodzi na to, że średnio panuje tu całkiem znośna temperatura.
    A odchylenie standardowe na to – „niemożliwe!” :-)

  3. No puszek po śmietnikach to może nie… do tego trzeba być bezdomnym lub przedsiębiorczym. Ale osób biorących chwilówki/odbywających pielgrzymki do lombardów,nie płacących długów,ubierających się w szmateksach czy kupujących najtańsze badziewie czy w inny sposób żyjących od pierwszego do pierwszego/na kredyt zatrzęsienie.

  4. Średnie wynagrodzenie 5000 netto ?????? Przecież nawet brutto nie przekracza 5000zl xD co to za bzdury skąd oni biorą te średnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *