Zawieszają działalność, by podjąć pracę na etacie

Firma dołącz do dyskusji (8) 28.08.2015
Zawieszają działalność, by podjąć pracę na etacie

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Wielu przedsiębiorców zawiesza swoją działalność, by podjąć pracę na etacie, gdyż to im się bardziej opłaca.

W pierwszej połowie 2015 roku zawiesiło swoją działalność ponad 12 000 przedsiębiorstw. Wiele z nich to mikrofirmy działające na zasadzie samozatrudnienia. Wiele z nich, na skutek różnych zawirowań na rynku decyduje się zawiesić swoją działalność i podjąć pracę na etacie.

Przyczyn zawieszenia działalności może być sporo. Jednym kończy się „dwuletni okres ochronny”, czyli czas płacenia niskich składek ZUS, inni zarabiają na swojej działalności tyle, że niemal nie opłaca im się kontynuować działalności. Jeszcze inni wykonując pracę na zlecenia dla innych podmiotów gospodarczych, tracą te kontrakty i nie mogąc znaleźć nowych wolą nie generować kosztów i zaciągać długów.

Wiele z tych osób także decydują się podjąć pracę na etacie na warunkach, które są dużo lepsze, niż wszystko, co do tej pory udawało im się wypracować na własnej działalności. Etat daje dużo większą pewność utrzymania pewnego poziomu zarobków i otrzymywania ich regularnie niż miałoby to miejsce w przypadku samozatrudnienia.

Są też inne przyczyny, choćby wspomniany przeze mnie problem przedsiębiorczych kobiet, które chcą zajść lub zaszły w ciążę, ale przepisy nie gwarantują im otrzymania odpowiednich środków od państwa, które pozwoliłyby im na godne dotrwanie do rozwiązania i egzystencję po urodzeniu dziecka. W ich przypadku dużo lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie środków, jakie prawnie przysługują im, gdy pracują na etacie. Nie ma żadnych problemów z uzyskaniem świadczeń, nie muszą udowadniać, że nie naciągają państwa na koszty, etc.

Dziwnym trafem, żadne media, które ostatnio podawały dane o zmianach w samozatrudnieniu, nie uwzględniają tej ostatniej przyczyny zawieszania działalności i przechodzenia do zatrudnienia na umowach o pracę, a sądzę, że jest to dość liczny odsetek przypadków.

Masz problemy lub wątpliwości związane z zakładaniem i prowadzeniem własnej firmy lub jej zawieszaniem tudzież likwidacją i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.