Zmiany w logowaniu do banków to nie wszystko. Co jeszcze zmieni PSD2 dla zwykłego Kowalskiego?

Finanse Dołącz do dyskusji (45)
Zmiany w logowaniu do banków to nie wszystko. Co jeszcze zmieni PSD2 dla zwykłego Kowalskiego?

PSD2 to dyrektywa unijna, która wymusza na bankach wprowadzenie istotnych zmian w kilku obszarach. Co jednak w istocie unijne prawo zmienia dla zwykłego Kowalskiego? Jakie dodatkowe zmiany w bankach właśnie ze względu na PSD2 czekają nas już wkrótce?

Zmiany w bankach: PSD2 skłania banki do tzw. silnego uwierzytelniania

W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, jaki jest podstawowy cel PSD2. Jest to zwiększenie bezpieczeństwa klientów, w tym zwłaszcza klientów banków. Nic dziwnego zatem, że jeśli chodzi o zmiany w bankach, PSD2 skłania przede wszystkim instytucje bankowe do stosowania silnego uwierzytelnienia. Chodzi m.in. o zmiany w logowaniu do bankowości elektronicznej. Dlaczego skłania, a nie wymusza? Bo dwuskładnikowe uwierzytelnienie wcale nie będzie, wbrew pozorom, konieczne za każdym razem. W niektórych bankach pojawi się jako opcja. W wielu przypadkach klienci mogą też dodać swoje urządzenie do listy urządzeń zaufanych. To zwolni ich z obowiązku każdorazowej, dwuetapowej weryfikacji.

Jeśli chodzi o silne uwierzytelnianie, warto wspomnieć również o tym, czy będzie one stosowane przy transakcjach zbliżeniowych. Co do zasady wyłączone będą z tego transakcje w punktach sprzedaży do kwoty 50 euro, jednak co któraś transakcja może wymagać dodatkowego potwierdzenia, nawet jeżeli będzie opiewać na niższą kwotę.

Inne zmiany w bankach, które są wprowadzane za sprawą PSD2

Kwestia logowania do bankowości internetowej o mobilnej to jedno, jednak należy pamiętać, że nie są to jedyne zmiany w bankach, jakie pociąga za sobą dyrektywa PSD2. Jedną z tych zmian jest również skracanie sesji w przypadku bankowości internetowej. Czasem – nawet o połowę. Tak jest np. w przypadku PKO BP. Sesja trwała tam 10 minut, teraz będzie trwać tylko 5, co równocześnie może być czasem uciążliwe dla użytkownika.

Ponadto wycofywane będą również hasła jednorazowe, a niektóre banki mogą żądać dodatkowego potwierdzenia transakcji mobilnych lub zbliżeniowych. Banki mają jednak pewną dowolność w dostosowywaniu się do unijnego prawa. Z tego względu warto sprawdzić na stronie własnego banku, jakie jeszcze zmiany (oprócz sposobu logowania się) zostaną wprowadzone.

PSD2 dostosowuje prawo do rzeczywistości

Dyrektywa PSD2 była konieczna na poziomie unijnym, ponieważ nie tylko ujednolica pewne zasady, ale też zmusza banki do większej czujności i do wprowadzenia dodatkowych metod zabezpieczania swoich klientów przed oszustami. PSD2 to nowa wersja prawa, które obowiązuje już w tym momencie, czyli dyrektywy PSD (Payment Services Directive). W 2007 r. e-bankowość nie była tak popularna, nie korzystało z niej też tak wiele osób jak obecnie. Konieczne zatem było dostosowanie unijnego prawa do nowej rzeczywistości, w której na klientów banków czeka o wiele więcej zagrożeń niż wcześniej.