Jest szansa na ważne zmiany w działalności nierejestrowanej. Skorzystałoby na nich sporo osób

Firma Dołącz do dyskusji
Jest szansa na ważne zmiany w działalności nierejestrowanej. Skorzystałoby na nich sporo osób

Już od kilku lat osoby, które chcą wystartować z własnym biznesem (i przetestować, czy ich pomysł faktycznie ma sens) lub pracownicy etatowi dorabiający do pensji mogą prowadzić działalność nierejestrowaną – o ile oczywiście mieszczą się w ustalonych limitach. Te z kolei rosną wraz z każdym rokiem i wzrostem płacy minimalnej. Co jednak istotniejsze, wkrótce mogą wreszcie wejść w życie zmiany w działalności nierejestrowanej, na które wiele osób czekało od dawna.

Zmiany w działalności nierejestrowanej w 2024 r. Czy doczekamy się rocznego limitu?

Od 1 lipca 2023 r. zmienił się limit procentowy przychodów, które zmuszają do rejestracji działalności gospodarczej. Wcześniej było to 50 proc. pensji minimalnej; po zmianach – już 75 proc.

Od stycznia 2024 r. limit (ze względu na wzrost płacy minimalnej) rośnie zatem nominalnie. W okresie od stycznia do czerwca wynosi 3181,15 zł, natomiast od lipca do grudnia (ze względu na drugą planowaną podwyżkę najniższej krajowej w tym roku) do kwoty 3225 zł. Tym samym w całym 2024 r. będzie można zarobić nawet 38,4 tys. zł bez konieczności rejestrowania działalności i tym samym płacenia składek ZUS (należy jednocześnie pamiętać, że od przychodów z działalności nierejestrowanej trzeba płacić podatek dochodowy).

Mimo jednak że limit dla działalności nierejestrowanej stale rośnie, nadal nie zmieniło się coś, co wielu osobom właściwie uniemożliwia prowadzenie działalności bez konieczności jej rejestracji (mimo stosunkowo niskich przychodów w skali roku). Mowa o zamianie limitu miesięcznego na roczny. Obecnie bowiem jeśli osoba prowadząca działalność nierejestrowaną przekroczy miesięczny limit przychodów określony przepisami, jest zobowiązana do założenia działalności. To z kolei w zasadzie uniemożliwia skorzystanie z możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej osobom, które chcą dorobić jedynie sezonowo, np. przez 2-4 miesiące w roku, ale w tym czasie (miesięcznie) przekraczają ustawowy limit. Podobnie jest w przypadku osób, które np. prowadzą działalność internetową i przez większość roku osiągają minimalne przychody, ale przez krótki czas (np. dzięki okresowej sprzedaży określonego produktu) przychody te znacząco wzrastają.

Jest szansa na wdrożenie koncepcji rocznego limitu

Co ciekawe, wprowadzenie rocznego (zamiast miesięcznego) limitu dla działalności nierejestrowanej możliwe było jeszcze w zeszłym roku; Sejm miał pracować nad stosownym projektem przepisów. Ostatecznie jednak nic z tego nie wyszło. Jak Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakt, w Sejmie jednak jest przygotowywany odpowiedni projekt; roczny limit wynosiłby wtedy dziewięciokrotność minimalnego wynagrodzenia (12×0,75 płacy minimalnej). Tym samym początkujący przedsiębiorcy (którzy chcą najpierw przetestować swój pomysł na biznes, bez konieczności rejestracji firmy od samego początku) oraz osoby szukające sposobu na dorobek w ten sposób, mogą mieć nadzieję, że odpowiednie przepisy jednak zostaną uchwalone.