Partnerzy serwisu:
ecommerce Zakupy

Szykują się zmiany w regulaminie OLX – korzystne dla użytkowników. Chodzi m.in. o przesyłki InPost

Rafał Chabasiński
12.05.2022
Szykują się zmiany w regulaminie OLX – korzystne dla użytkowników. Chodzi m.in. o przesyłki InPost

27 maja i 1 czerwca wchodzą w życie w życie zmiany w regulaminie OLX. Platforma zamierza tym samym dostosować jego zapisy do zmian wdrażanych równolegle w serwisie. Przy okazji OLX doprecyzowuje niektóre postanowienia. Z bardziej interesujących nowości należy wymienić możliwość nadawania od przyszłego miesiąca przesyłki InPost bez etykiety.

OLX umożliwia skorzystanie z przesyłek InPost bez etykiety

OLX wprowadza zmiany w regulaminie, które w założeniu mają służyć dostosowaniu jego przepisów do zmian w samym serwisie. W grę wchodzi także doprecyzowanie niektórych postanowień, oraz jedna istotna nowa funkcjonalność. Zmiany w regulaminie OLX mają wchodzić w życie w dwóch etapach: od 27 maja i 1 czerwca.

Najważniejszą nowością wydaje się dodanie możliwości nadania przesyłki InPost bez etykiety. To duże ułatwienie dla użytkowników serwisu nadających paczki. Skorzystanie z tej opcji pozwala po prostu skorzystać z aplikacji InPost, lub czytnika QR przy Paczkomacie, by móc włożyć przesyłkę do właściwej skrytki. Nie trzeba tym samym niczego drukować, ani dbać o przyklejenie etykiety na paczce. Funkcjonalność ta wydaje się dzisiaj raczej standardem w polskiej branży ecommerce.

Kolejne istotne zmiany w regulaminie OLX dotyczą zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników. Dodano postanowienie przewidujące zakaz wprowadzania w błąd odbiorców co do stanu, cech i elementów przedmiotu oraz innych warunków transakcji. Czy to oznacza, że do tej pory można było oszukiwać innych użytkowników? Oczywiście nie. Tym niemniej, postawienie sprawy jasno w treści regulaminu serwisu wydaje się działaniem jak najbardziej pożądanym.

Równocześnie OLX zamierza uregulować na poziomie regulaminowym możliwość udostępniania danych osobowych pomiędzy stronami transakcji w ramach Przesyłek OLX. To dość ważne postanowienie – nie tylko z punktu widzenia samego serwisu, ale także tych użytkowników, którzy cenią sobie bezpieczeństwo swoich danych. Następną wartą odnotowania zmianą jest korekta cen za płatność SMS.

Pozostałe zmiany w regulaminie OLX są raczej czysto techniczne, w najlepszym wypadku wiążą się z korektami w cennikach

Zmiany w regulaminie OLX zawierają także szereg rozwiązań, które możemy śmiało określić mianem czysto technicznych. Serwis wprowadza na przykład możliwość zakupu pakietu 200 i 500 ogłoszeń w kategorii Sport i Hobby. Równocześnie zmienia limity darmowych ogłoszeń. W podkategorii „Sporty Zimowe” z 50 na 10, w podkategorii „Sporty Wodne” z 10 na 50. Czyżby to kwestia zbliżającego się lata? Równocześnie podkategorie „odzież sportowa” i „obuwie sportowe” trafiają do kategorii „Moda”.

Podobne zmiany obejmują kategorie „Elektronika”, „Motocykle i Skutery”, czy podkategorie „Samochody osobowe”, „Samochody Dostawcze i Ciężarowe”, czy kategorię „Nieruchomości”. Są to bardziej korekty, ewentualnie nowe oferty cennikowe. Te ostatnie dotyczą zarówno standardowych ogłoszeń, jak i ogłoszeń Premium.

Wreszcie, OLX doprecyzowuje listę przedmiotów zakazanych, w odniesieniu do broni palnej i jej części. Tak naprawdę całą zmiana polega w tym przypadku na wyszczególnienie, że w serwisie nie wolno sprzedawać także magazynków. Zostały bowiem wyszczególnione jako jedna z „istotnych części” w rozumieniu regulaminu serwisu. Warto wspomnieć, że zakaz w dalszym ciągu obejmuje także tego wówczas, gdy w przypadku danego towaru pozwolenie na broń nie jest wymagane. Przykładem mogą być chociażby wiatrówki.