Rząd podwaja stawkę i proponuje nawet 24 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w ramach Polskiego Ładu. Pod jednym warunkiem

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji (193)
Rząd podwaja stawkę i proponuje nawet 24 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w ramach Polskiego Ładu. Pod jednym warunkiem

Mogłoby się wydawać, że to co obiecali przedstawiciele koalicji rządzącej na konwencji programowej poświęconej Polskiemu Ładowi w zupełności wystarczy – przynajmniej jeśli chodzi o świadczenia socjalne dla rodzin z dziećmi. Jak się jednak okazuje, rząd już teraz podbija stawkę i obiecuje… nawet 24 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Ale pod jednym warunkiem. 

24 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Warunek? Szybki poród

W ramach Polskiego Ładu rodzina z dziećmi może liczyć na dodatkowe świadczenia socjalne. Jednym z nich jest 12 tys. zł dla rodzin z dziećmi w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Środki będzie można wykorzystać między 12 a 36 miesiącem życia dziecka. Należy jednak pamiętać, że pieniądze przysługują jedynie na drugie i kolejne dzieci. Dodatkowo jak się później okazało, świadczenie będzie wypłacane na raty. Rodzice będą mogli zdecydować, czy wolą otrzymywać po 1000 zł miesięcznie przez rok, czy może też 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Okazuje się jednak, że dla rodzin planujących znaczące – i szybkie – powiększenie rodziny, rząd chce przygotować coś jeszcze, czyli… nawet 24 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdziło już oficjalnie dla money.pl, że rząd faktycznie chce nagradzać za szybkie powiększanie rodziny. Jak informuje biuro prasowe MRiPS,

Jeśli dziecko urodzi się w odstępie 3 lat od poprzedniego, to rodzicom będzie przysługiwać kwota podwojona, czyli 24 tys. zł. Dotyczy to zarówno drugich, trzecich jak i kolejnych dzieci.

Tym samym okazuje się, że rząd nie tylko chce, by Polacy mieli więcej dzieci (a, przypomnijmy, 500 plus niespecjalnie w tym pomogło), ale też – by mieli je jak najszybciej. Trudno na ten moment przewidzieć, czy program socjalny wprost zachęcający do szybszego rodzenia faktycznie spełni swoją rolę. Można się raczej spodziewać, że rodzice, którzy i tak planowali powiększenie rodziny, po prostu otrzymają od państwa dodatkowe środki. Trudno za to podejrzewać, że osoby, które np. planowały tylko jedno dziecko, zmienią szybko zdanie po wejściu w życie nowego programu.

Według wstępnych planów środki miałyby trafić do rodzin już w przyszłym roku.

Rodzice z dwójką i większą liczbą dzieci mogą też liczyć na dofinansowanie spłaty kredytu

Warto przy okazji przypomnieć, że środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego to nie jedyne pieniądze, o jakie będą mogli starać się rodzice z dwójką i większą liczbą dzieci. Mowa o programie mieszkaniowym; po urodzeniu drugiego dziecka państwo spłaci 20 tys. zł kredytu hipotecznego, po urodzeniu trzeciego – 60 tys. zł, czwartego i kolejnych – kolejne 20 tys. zł.