75 800 złotych z metra za mieszkanie nad morzem, a i tak taniej, niż w Warszawie

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
75 800 złotych z metra za mieszkanie nad morzem, a i tak taniej, niż w Warszawie

Chociaż mieszkanie z tarasem i widokiem na marinę w Gdyni, wycenione na 75 807 zł za metr kwadratowy, robi wrażenie, to Warszawa z mieszkaniami na Powiślu za ponad 21 mln zł przebija wszystkie rekordy. Wartość luksusowych mieszkań w Polsce rośnie – średnia cena dla top 5% ofert wzrosła o ok. 6% w stosunku do ubiegłego roku. 

Rynek wtórny w czołówce najdroższych mieszkań

Najtańsze mieszkanie z tego elitarnego grona zostało wycenione na 1,270 mln zł, a średnia cena wszystkich ofert wyniosła 2,268 mln zł. Ciekawostką jest fakt, że mimo restrykcji kredytowych w 2022 roku, ceny tych ekskluzywnych mieszkań nie zwiększyły się. Może to świadczyć o pewnych mechanizmach psychologicznych wpływających na rynek nieruchomości.

Analizując tempo sprzedaży mieszkań w górnej półce cenowej, zauważamy, że przed rokiem były one na rynku znacznie krócej. Mediana wieku ogłoszenia dla mieszkań powyżej 1,270 mln zł wynosiła wtedy 73 dni – o 20 dni mniej niż teraz.

– Nieruchomości z najwyższej półki cenowej to specyficzny produkt. Często ich nabywcy bardziej zwracają uwagę na zdolność do przechowywania wartości zainwestowanego w zakup kapitału niż walory typowo użytkowe danej nieruchomości. Spoglądając na światowy rynek, wciąż możemy powiedzieć, że w Polsce luksus jest łatwiej dostępny cenowo niż np. ten w innych stolicach europejskich. Ceny najdroższych lokali wystawianych w serwisie Otodom mogą przyprawiać o zawrót głowy, ale fakt, że nawet w najtrudniejszym dla rynku momencie znajdowały nabywców w tempie porównywalnym do segmentów popularnych może świadczyć o tym, że inwestowanie w nie to dobra lokata – komentuje Ewa Tęczak z Otodom

Warszawa i Kraków dominują na rynku

Główną areną dla najdroższych mieszkań w Polsce jest bez wątpienia Warszawa, z ponad 2 tysiącami mieszkań w top 5% najdroższych ofert, średnio wycenianych na 2,492 mln zł. Kraków jest tuż za nią z ok. 600 mieszkaniami o średniej cenie 2,173 mln zł. Gdańsk, Gdynia i Sopot także oferują nieruchomości w tej wyższej półce cenowej.

Również na rynku pierwotnym możemy zauważyć tendencję wzrostu cen. 4,2 tys. mieszkań oferowanych przez deweloperów wchodziło w skład 10% najdroższych ofert w siedmiu głównych rynkach mieszkaniowych w Polsce. Najdroższa nieruchomość w tej kategorii była dostępna w Krakowie, podczas gdy najtańsza w Warszawie. Warszawa, Trójmiasto i Kraków to główne miasta dla deweloperów oferujących mieszkania luksusowe.

Luksusowe mieszkania w Polsce stanowią niewielki, ale bardzo prestiżowy segment rynku nieruchomości. Chociaż ich ceny rosną, popyt na nie wydaje się być dość stabilny. Warszawa i Kraków dominują w tym segmencie, ale inne miasta również próbują konkurować. Z pewnością rynek ten będzie wciąż ewoluował i dostarczał nowych, ekscytujących ofert dla tych, którzy szukają wyjątkowego miejsca do życia.