Czy twórcy programów typu AdBlock kradną?

Codzienne Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (12) 28.01.2016
Czy twórcy programów typu AdBlock kradną?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Randall Rothenberg twierdzi, że twórcy programów ad-block kradną.

Internauci podzieleni są na dwie frakcje. Jedni blokują reklamy, bo ich nie cierpią, a drudzy też nie lubią reklam, ale ich nie blokują. Ci drudzy twierdzą, podobnie jak wydawcy internetowi, że to dzięki reklamom zarabiają i mogą udostępniać treści za darmo. Na niedawnej konferencji Związku Pracodawców Internetowych IAB, Randall Rothenberg użył mocnych słów – stwierdził, że twórcy programów ad-block kradną.

AdBlock a prawo

Programy typu adblock powstały, gdyż wielu wydawców treści internetowych tak nasycało swoje witryny nachalnymi i wszechobecnymi reklamami, że konsumpcja treści zawartych na ich stronach była dla wielu niemożliwa. Znaleźli się ludzie, którzy stworzyli wiele różnego typu programów pozwalających ludziom czytać i przeglądać internetowe witryny bez „przeszkadzajek”.

Pisaliśmy już o tym, że niemieccy wydawcy przegrali przed sądem sprawę z twórcami jednego z takich programów. W wielu innych przypadkach wydawcy starają się wymusić zakazy używania tego typu oprogramowania na poziomie ustawodawstwa i lobbują za tym. Inni starają się współpracować z twórcami programów ad-block poprzez tworzenie reklam, które nie są odfiltrowywane przez te aplikacje.

Niedawno oliwy do ognia dolał Randall Rothenberg, szef IAB USA (Związku Pracodawców Internetowych), który w przemówieniu otwierającym doroczną konferencję IAB użył mocnych słów – stwierdził, że twórcy programów ad-block kradną. Dokładniej chodzi o słowa dotyczące niewpuszczenia na konferencję twórców programu AdBlock Plus, których określił jako ludzi nieetycznych, niemoralnych i kłamliwych, którzy kradną od wydawców, działają przeciw wolności prasy i modelowi biznesowemu wydawców cenzurując treści przez nich oferowane, licząc na zysk. Działania takie, według niego, prowadzą do tego, że konsumenci treści będą musieli i często muszą zapłacić więcej za mniej, mniej zróżnicowanych informacji.

Powiedział także, że twórcy programu AdBlock Plus zarejestrowali się przez internet, ale gdy tylko odkryto, że chcą oni wziąć udział w konferencji IAB, anulowano ich wejściówki i zwrócono im pieniądze, które za nie zapłacili. Takie działanie wywołało lawinę różnego rodzaju komentarzy na wielu portalach i forach internetowych.

Co sądzicie o stosowaniu programów AdBlock? Czy argumenty wydawców do Was trafiają, czy jednak wolicie szybciej wczytywane strony bez zbędnych „przeszkadzajek”?

W każdej sprawie dotyczącej problemów prawnych z nowymi technologiami, gdy nie wiesz, czy warto wystąpić do sądu w obronie swoich praw, które ktoś łamie, lub gdy grozi ci oskarżenie o przestępstwa lub wykroczenia w ramach korzystania z internetu i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com