Wydawcy internetowi w Niemczech pozwali producenta programu do blokowania reklam AdBlock i przegrali.
Program do blokowania reklam w przeglądarkach internetowych o nazwie AdBlock doskonale sprawdza się w tym, do czego został stworzony. Blokuje niechciane przez wielu internautów bannery, wyskakujące strony, boxy reklamowe i inne przeszkadzajki, jak nazywają je niektórzy.
Wydawcy internetowi bardzo nie lubią tego typu programów, gdyż wszystkie reklamy, bannery i inne elementy reklamowe służą do zarabiania przez nich pieniędzy. Za wyświetlanie i ewentualne kliknięcia internautów w te reklamy dostają zapłatę, która jest sporą częścią całkowitych przychodów tych podmiotów gospodarczych.
W Niemczech grupa wydawców pozwała producenta AdBlock’a do sądu, gdyż jego działania przyczyniały się wydatnie do zmniejszenia ich przychodów, czyli tego, że program ten dział na ich niekorzyść. W pozwie umieścili oni także zapis, że producenci programu blokującego żądali od nich pieniędzy za umieszczenie ich serwisów na liście, która miała im pomijanie blokowania reklam na ich stronach.
Wyrokiem sądu regionalnego w Hamburgu, wszelkie oprogramowanie służące do blokowania reklam i niechcianych przez internautów bannerów i wyskakujących stron jest w pełni legalne i dopuszczone do użytku. Uznano, że ważniejsza jest prywatność oraz prawo do decydowania o tym, czego nie chcą oglądać internauci, od prawa wydawców do reklamowania dowolnych produktów za pomocą nowoczesnych technologii internetowych.
https://www.youtube.com/watch?v=N_QsiVMZIvM
Dodatkowo okazało się, że lista, o której wspomniałem wcześniej, istnieje, ale wciągani są na nią wydawcy, którzy deklarują nienachalne wstawianie reklam do swoich treści, które to deklaracje są skrupulatnie sprawdzane i potwierdzane.
Twórcy programu AdBlock nie mogą jednak spać spokojnie, gdyż w innych sądach w Niemczech nadal toczą się postępowania w sprawach wytoczonych przez innych wydawców. W Polsce na razie nie było procesów związanych z użytkowaniem oprogramowania do blokowania reklam i trudno przewidzieć czy takie mogą się pojawić – presja społeczna zdecydowanie nie sprzyjałaby powodowi.
W każdej sprawie dotyczącej problemów prawnych z nowymi technologiami, gdy nie wiecie, czy powinniście wystąpić do sądu w obronie swoich praw, które ktoś łamie, lub gdy jesteście oskarżeni o przestępstwa lub wykroczenia w ramach korzystania z internetu, to zawsze warto skorzystać z pomocy naszych prawników, którzy doradzą postępowanie lub pomogą przygotować stosowne pisma. Są oni stale dostępni pod adresem kontakt@bezprawnik.pl. Zawsze chętnie pomogą.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com