Alimenty na dorosłe dziecko. Do kiedy przysługują i kto może je uzyskać?

Rodzina dołącz do dyskusji (50) 30.01.2019
Alimenty na dorosłe dziecko. Do kiedy przysługują i kto może je uzyskać?

Justyna Bieniek

Obowiązek alimentacyjny nie wygasa. Wbrew funkcjonującemu w społeczeństwie przekonaniu dorosłemu – pełnoletniemu dziecku również przysługują alimenty. Do kiedy należą się alimenty i w jakiej kwocie trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko?

Alimenty na dorosłe dziecko – do kiedy?

Prawo nie określa górnej granicy wieku dziecka uprawnionego do alimentów. Stąd też nawet po ukończeniu 18 r. ż. dziecko pozostaje uprawnione do ich pobierania. Jeżeli dorosłe dziecko chce z równych przyczyn uzyskać alimenty od rodziców. Musi się o nie samodzielnie postarać. Oznacza to, że powinno we własnym imieniu złożyć do sądu pozew o alimenty od jednego lub obojga rodziców.

Oczywiście uprawnienie dorosłego dziecka do alimentów nie oznacza automatycznie, że może otrzymywać je do końca życia. W orzecznictwie przyjmuje się, że momentem, w którym obowiązek alimentacyjny przestaje być wymagalny, jest sytuacja, w której dziecko może się samodzielnie utrzymać. Zwyczajowo przyjmuje się, że tym momentem jest zdobycie zawodu. Co ciekawe podjęcie studiów zaocznych na ogół również jest równoznaczne z wygaśnięciem obowiązku alimentacyjnego. Studia zaoczne pozwalają na ogół na podjęcie normalnej pracy. Do podobnych sytuacji można zaliczyć również założenie własnej rodziny, urodzenie dziecka czy, np. studiowanie kolejnego kierunku studiów. Każda z tych sytuacji nie jest jednak bezwzględną przesłanką odmowy przyznania alimentów. Przepisy w tym zakresie są dość nieprecyzyjnie, stąd też to do sądu należy ostateczna ocena uprawnienia do alimentów.

Osobną sytuacją, która wpłynie na możliwość uzyskania alimentów, będzie posiadanie przez dziecko własnego majątku, z którego czerpie dochód, pozwalający mu na samodzielne utrzymanie. Wtedy rodzic nie ma obowiązku płacenia alimentów. Alimenty nie będą również należne, jeżeli ich żądanie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Jak długo rodzic musi płacić alimenty na dorosłe dziecko?

Po ukończeniu 18 r. ż. rodzic może żądać uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Może to nastąpić, oprócz sytuacji wymienionych powyżej także wtedy, gdy rodzica po prostu na to nie stać. Inną sytuacją, która zwalnia z obowiązku, jest brak starań po stronie dziecka do usamodzielnienia się. Jeżeli dziecko pomimo ukończenia studiów, szkoły i zdobycia zawodu nie chce podjąć pracy, obowiązek alimentacyjny wobec niego wygasa.

Rodzic, który chce uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, musi pamiętać, że nie wygaśnie on sam z siebie. Wyrok będzie obowiązywał, dopóki nie zostanie zmieniony innym wyrokiem. Dlatego, jeżeli zaistnieje sytuacja, przez którą zobowiązany rodzic będzie mógł uchylić się od nałożonego na niego obowiązku, to po jego stronie leży obowiązek wniesienia stosownego pozwu. Innym sposobem jest zawarcie ugody przed mediatorem, która po zaakceptowaniu przez sąd będzie miała taką samą moc jak wyrok.

50 odpowiedzi na “Alimenty na dorosłe dziecko. Do kiedy przysługują i kto może je uzyskać?”

 1. https://uploads.disquscdn.com/images/2b160e9a3621aab7f01f6337ab997a3b7c2335c8ce6b1f3d98129f61ac9e8737.png Kazda matka jak kocha nie zostawi do smierci swojego dziecka i bedzie wspierala wedle mozliwosci.Ale jesli nie ma mozliwosci a do 40stki dziecka panstwo kara za nieplacenie to kompletny idiotyzm.Albo sie dziecko z matka kocha albo nie.I albo ich drogi sie rozchodza albo nienAle do tanga trzebavdwojga.Jesli dziecko nie kocha a matka tak tykko budzet ma nieciekawy a dziecko nienawidzi i bedzie dreczyc rodzica do późnych lat doroslosci to to jest bezprawie

 2. Jakaś moda na te alimenty teraz jest? Na głównej stronie są dosłownie 3 artykuły o alimentach, w tym dwa dokładnie o tym samym…

 3. PATOSYSTEM !!!!!
  A GDZIE W TYM WSZYSTKIM RODZIC KTÓRY „ODCHOWAŁ” I CHE W KOŃCU MIEĆ MARZENIA ????
  A GDZIE W KOŃCU DOBRO RODZICA KTÓRY TTYRAŁ 20 LUB WIĘCEJ LAT NA SWOJE DOBRO I SIĘ DOUCZAŁ, ROZWIJAŁ BY ZYŁO SIĘ LEPIEJ ???
  PRAWO DLA LENII I NIEROBÓW BUDUJĄCE POSTAWY ROZCZENIOWE KTÓRE ZEMSZCZĄ SIĘ NA RZĄDZĄCYCH LUB SPOWODUJĄ ZAPAŚĆ DEMOGRAFICZNĄ – KWESTIA CZASU !!!!!
  WNIOSEK = 18 I DO PRACY (DO 22 RENTA SOCJALNA OD RODZICÓW JAK SIE DZIENNIE UCZY) A DALEJ SĄ KREDYTY STUDENCKIE, SĄ SZKOŁY ZAOCZNE, SZKOŁY WIECZOROWE ……………………………. O CO CHODZI ???
  ELI TEN SYSTEM SIĘ NIE ZMIENI TO WYJEDZIE Z TEGO KRAJU KOLEJNY MILION OSÓB I TO TYCH DO PRACY A NIE DO „BRANIA”, WKOŃCU WYJADĄ Z MAJĄTKIEM I MOZE NAWET DOJADĄ DO NICH DZIECI – TEN KRAJ TAK SKRAJNIE PATOLOGICZNYM I KATASTROFALNIE ZBRODNICZYM PRAWEM DĄZY NAD PRZEPAŚĆ I CZEMU LUDZIE NIE CHCĄ ZAKŁADAĆ RODZIN A W SZCZEGÓLNOŚCI MIEĆ DZIECI = TO JEST PRAWDZIWY PROBLEM (Dawniej nie było kasy, mieszkało się na kupie ale rodzic dzięki dzieciom miał zagwarantowaną DOBRĄ STAROŚĆ a i duzo od dzieci pomocy A DZIŚ ALIMENTY BO SIĘ NIC NIE CHCE …………………..PATOSYSTEM !!!!
  PS; I BĘDĄ MAŁE EMERYTURY PONIEWAZ 20-25 LATKOWIE BĘDĄ BIMBAĆ A 70 LATKOWIE NIE UROBIĄ TYLE BY WYSTARCZYŁO …… TO TRZEBA NATYCHMIAST ZMIENIĆ = NATYCHMIAST !!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *