ecommerce Finanse

Allegro coraz bliżej do banku. Na razie do Aion Banku

Rafał Chabasiński
22.12.2022
Allegro coraz bliżej do banku. Na razie do Aion Banku

Allegro i Aion Bank współpracują już od jakiegoś czasu. Teraz największy portal typu marketplace i belgijski bank komercyjny negocjują kolejną umowę. Pozwoliłaby ona na uruchomienie przez Allegro Pay nowych usług, które świadczyć mogą jedynie instytucje posiadające licencję bankową. W grę wchodzi nawet prowadzenie kont oszczędnościowych i płatniczych.

Allegro i Aion Bank chcą razem oferować użytkownikom Allegro Pay bardziej klasyczne usługi bankowe

Allegro coraz śmielej przymierza się do rozszerzenia usługi oferowanych swoim użytkownikom o rozwiązania rodem z dziedziny pełnoprawnej bankowości. Środkiem do osiągnięcia tego celu miałaby być rozszerzona współpraca pomiędzy największym polskim serwisem typu marketplace i Aion Bankiem. Allegro w komunikacie giełdowym poinformowało o podpisaniu w tej sprawie term sheet. Co to takiego? To wiążący dokument określający najważniejsze założenia przyszłej umowy pomiędzy stronami. Allegro i Aion Bank zamierzają podpisać taki dokument do 28 kwietnia 2023 r.

Trzeba przyznać, że już informacje o treści podpisanego term sheet są ciekawe. Istotą przyszłej umowy jest uruchomienie przez Allegro Pay nowych usług, które mogą świadczyć jedynie podmioty dysponujące licencją bankową. Tą posiada Aion Bank, jednak Allegro wolałoby świadczyć swoim klientom usługi finansowe pod własną marką. Tutaj z pomocą przychodzi model „Banking as a Service”, w skrócie BaaS.

Najprościej byłoby przetłumaczyć ten termin jako „bankowość jako usługa”. Obecnie oznacza po prostu współpracę pomiędzy bankiem a firmami z szeroko rozumianą branżą technologiczną, której istotą jest świadczenie usług bankowych online za pośrednictwem tej drugiej. Z komunikatu giełdowego Allegro możemy się dowiedzieć, że właśnie o taką formułę współpracy chodzi.

Allegro Pay będzie działać jako dostawca usług outsourcingowych AION i świadczyć na rzecz AION wszelkie usługi informatyczne wymagane lub niezbędne do onboardingu klientów i zarządzania kontami poprzez platformę handlową Allegro, w tym przez aplikację mobilną. Współpraca z AION, jako dostawcą BaaS i posiadaczem licencji bankowej, ułatwi spełnienie wymogów regulacyjnych.

Produkty BaaS będą oferowane pod marką Allegro Pay. Klienci skorzystają z nich za pośrednictwem platformy Allegro.

Model BaaS może się w przyszłości okazać równie perspektywiczny, co płatności odroczone dzisiaj

Pogłębiona współpraca Allegro i Aion Banku oznacza pojawienie się w przyszłości nowych możliwości dla użytkowników potentata polskiego ecommerce. Nie wiadomo na razie jakie produkty Aion Banku trafią do oferty Allegro Pay. Obecnie jego podstawową funkcją są jednak płatności odroczone. Rozsądek podpowiada, że stanowią one punkt wyjście do rozbudowywania oferty o usługi typowo bankowe. Być może użytkownicy Allegro będą mogli założyć sobie w serwisie normalne konto oszczędnościowe lub płatnicze.

Allegro i Aion Bank współpracują od grudnia w kwestii wierzytelności z tytułu kredytów 30-dniowych. Mowa właśnie o płatnościach odroczonych. Allegro Pay sprzedaje niespłacone wierzytelności Aion Bankowi. Warto wspomnieć, że już wcześniej instytucja kupowała od Allegro należności z tytułu niespłaconych rat o różnej długości. Takie transakcje pozwalają serwisowi ograniczyć liczbę kredytów, które Allegro musiałoby finansować z własnej kieszeni.

Rozszerzenie oferty Allegro Pay o usługi bankowe stanowi na razie nie stanowi większej rewolucji w ecommerce. Może być jednak pewnym sygnałem zwiastującym jej nadejście w nadchodzących latach. Płatności odroczone, będące jeszcze nie tak dawno branżową ciekawostką, dzisiaj chce oferować swoim klientom praktycznie każdy większy gracz. Podobnie wygląda sprawa automatów paczkowych. Coraz więcej firm chce uszczknąć coś z sukcesu InPostu.

W przypadku usług oferowanych w modelu BaaS wszystko zależy od zainteresowania ze strony konsumentów. Ci mogą chcieć korzystać z nowości po to, by wygodniej robić zakupy na Allegro. Równie dobrze mogą uznać, że mają już przecież wygodny dostęp cyfrowy do usług oferowanych przez ich „codzienny” bank.

Dane publikowane przez portal Bankier.pl sugerują, że światowy rynek BaaS w 2020 r. wygenerował 2,41 mld dolarów. Do 2030 r. ma osiągnąć wartość 11,34 mld. Dla porównania: zeszłoroczna wycena światowego rynku płatności odroczonych wynosiła 15,91 mld dolarów. Do 2030 r. jego wartość może przekroczyć 90 mld.