AstraZeneca nie dla młodych. Wielka Brytania odradza szczepienia wakcyną z Oxfordu osobom przed 30-stką

Zdrowie Dołącz do dyskusji
AstraZeneca nie dla młodych. Wielka Brytania odradza szczepienia wakcyną z Oxfordu osobom przed 30-stką

Mimo pozytywnej oceny szczepionki AstraZeneca przez EMA i wskazaniu na korzyści przewyższające ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych brytyjska Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (JCVI) zdecydowała, że osobom przed 30-stką należy zaoferować alternatywę dla wakcyny z Oxfordu.

Brytyjska agencja ds. regulacji leków i środków ochrony zdrowia (MHRA) przekazała, że na 20 mln zaaplikowanych dawek szczepionki od AstraZeneca w 79 przypadkach wystąpiły zakrzepy krwi. 19-ścioro osób zmarło. Mimo zapewnień agencji o braku dowodów na powiązanie szczepionki z zakrzepami krwi MHRA przyznała, że związek pomiędzy tym poważnym skutkiem ubocznym a stosowaniem oksfordzkiej wakcyny jest coraz wyraźniejszy. Wszystkie zmarłe osoby miały od 18 do 79 lat, w tym 3 osoby nie ukończyły jeszcze 30. roku życia.

Wei Shen Lim, przewodniczący JCVI, powiedział, że na podstawie dostępnych danych i dowodów zaleca, aby dorosłym przed 30-stką niecierpiącym na zdiagnozowane schorzenia zaproponowano alternatywę dla szczepionki AstraZeneca. Dla młodych ludzi ryzyko hospitalizacji i śmierci z powodu COVID-19 jest znacznie mniejsze. To powoduje, że możliwość wystąpienia efektów ubocznych relatywnie wzrasta, co przemawia za tym, by osobom poniżej 30. roku życia podawać inną szczepionkę. Profesor zaznaczył jednak, że taka rekomendacja nie wynika z poważnych obaw wystąpienia groźnych dla zdrowia efektów ubocznych u młodych, ale jest przejawem najwyższej ostrożności.

AstraZeneca nie dla osób przed 30-stką

Wczoraj Europejska Agencja Leków (EMA) na podstawie badań 86 przypadków wystąpienia zakrzepów krwi w żyłach mózgu, brzuchu i tętnicach stwierdziła, że korzyść ze stosowania szczepionki AstraZececa w walce z COVID-19 przewyższa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Nietypowe zakrzepy krwi specjaliści zalecają wymieniać, jako bardzo rzadki efekt uboczny brytyjskiej szczepionki.

Unijni i brytyjscy eksperci zgadzają się co do tego, że potrzeba dalszych badań, by stwierdzić, w jakim stopniu szczepionka przyczynia się do wystąpienia zakrzepów. Brytyjczycy zalecają, by 30-letnie i młodsze osoby, które przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca i nie odczuły niepożądanych efektów, przyjęły również drugą.

Nad przyjęciem zastrzyku z zawartością brytyjskiej szczepionki powinny zastanowić się osoby z zaburzeniami krwi. U nich właśnie występuje ryzyko zakrzepów, dlatego decyzję o przyjęciu AstraZeneci powinny przedyskutować z lekarzem. Specjaliści z MHRA radzą również udać się do lekarza, jeżeli ból głowy, nieostre widzenie, dezorientacja, zsinienie skóry, duszności, ból w klatce piersiowej towarzyszą nam przez cztery dni lub dłużej po przyjęciu oksfordzkiej wakcyny.

Decyzja o wdrożeniu alternatywnej szczepionki dla osób przed 30. rokiem życia zdaniem zastępcy Naczelnego Lekarza Anglii Johathana Van-Tama nie wpłynie niekorzystnie na tempo szczepień w Zjednoczonym Królestwie. Plany Brytyjczyków zakładają zaszczepienie wszystkich dorosłych mieszkańców przynajmniej pierwszą dawką. Oprócz szczepień rodzimą wakcyną rząd Borisa Johnsona zapewnia szczepienia środkami firm Pfizer/BioNTech a od środy również Moderny.